Distributionsprofil stopper hos Boston

Kvindelig distributionsveteran står uden job efter 28 år i branchen.

Artikel top billede

Efter halvandet år som sælger i distributøren Bostons jyske kontor i Hedensted er tidligere Dataline-direktør Marianne Pedersen blevet enig med Bostons direktør Christian Banzhaf om at stoppe samarbejdet. Hun er nu blevet fritstillet og får tre måneders løn med under armen.

"Vi har i fællesskab taget den beslutning, at jeg skulle stoppe 1. marts. Så nu går jeg herhjemme og ser på snevejret og tænker over, hvad jeg nu skal tage mig til," fortæller Marianne Pedersen til Channelworld.

Hun understreger samtidig, at der ikke er tale om en fyring.

"Man kan ikke sige, at jeg er blevet fyret, og der er slet ikke blevet smækket med nogle døre," siger hun.

Marianne Pedersen startede i jobbet hos Boston i september 2011 i forbindelse med, at Boston købte resterne af Fredericia-distributøren Dataline, hvor Marianne Pedersen på det tidspunkt var direktør.

Marianne Pedersen startede med at sælge it i 1985 og har dermed 28 års erfaring med salg af it. Hun satser da også på snart at finde noget at rive i.

"Jeg vil selvfølgelig gerne have et nyt job, og selv om jeg efterhånden er blevet gammel i branchen, håber jeg stadig, der er nogen, der kan bruge min erfaring enten hos en distributør eller en producent eller måske nogen helt uden for branchen," siger hun.

Læs mere:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S