Distributionsprofil stopper hos Boston

Kvindelig distributionsveteran står uden job efter 28 år i branchen.

Artikel top billede

Efter halvandet år som sælger i distributøren Bostons jyske kontor i Hedensted er tidligere Dataline-direktør Marianne Pedersen blevet enig med Bostons direktør Christian Banzhaf om at stoppe samarbejdet. Hun er nu blevet fritstillet og får tre måneders løn med under armen.

"Vi har i fællesskab taget den beslutning, at jeg skulle stoppe 1. marts. Så nu går jeg herhjemme og ser på snevejret og tænker over, hvad jeg nu skal tage mig til," fortæller Marianne Pedersen til Channelworld.

Hun understreger samtidig, at der ikke er tale om en fyring.

"Man kan ikke sige, at jeg er blevet fyret, og der er slet ikke blevet smækket med nogle døre," siger hun.

Marianne Pedersen startede i jobbet hos Boston i september 2011 i forbindelse med, at Boston købte resterne af Fredericia-distributøren Dataline, hvor Marianne Pedersen på det tidspunkt var direktør.

Marianne Pedersen startede med at sælge it i 1985 og har dermed 28 års erfaring med salg af it. Hun satser da også på snart at finde noget at rive i.

"Jeg vil selvfølgelig gerne have et nyt job, og selv om jeg efterhånden er blevet gammel i branchen, håber jeg stadig, der er nogen, der kan bruge min erfaring enten hos en distributør eller en producent eller måske nogen helt uden for branchen," siger hun.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job