Distributionsprofil stopper hos Boston

Kvindelig distributionsveteran står uden job efter 28 år i branchen.

Artikel top billede

Efter halvandet år som sælger i distributøren Bostons jyske kontor i Hedensted er tidligere Dataline-direktør Marianne Pedersen blevet enig med Bostons direktør Christian Banzhaf om at stoppe samarbejdet. Hun er nu blevet fritstillet og får tre måneders løn med under armen.

"Vi har i fællesskab taget den beslutning, at jeg skulle stoppe 1. marts. Så nu går jeg herhjemme og ser på snevejret og tænker over, hvad jeg nu skal tage mig til," fortæller Marianne Pedersen til Channelworld.

Hun understreger samtidig, at der ikke er tale om en fyring.

"Man kan ikke sige, at jeg er blevet fyret, og der er slet ikke blevet smækket med nogle døre," siger hun.

Marianne Pedersen startede i jobbet hos Boston i september 2011 i forbindelse med, at Boston købte resterne af Fredericia-distributøren Dataline, hvor Marianne Pedersen på det tidspunkt var direktør.

Marianne Pedersen startede med at sælge it i 1985 og har dermed 28 års erfaring med salg af it. Hun satser da også på snart at finde noget at rive i.

"Jeg vil selvfølgelig gerne have et nyt job, og selv om jeg efterhånden er blevet gammel i branchen, håber jeg stadig, der er nogen, der kan bruge min erfaring enten hos en distributør eller en producent eller måske nogen helt uden for branchen," siger hun.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S