Distributionsprofil stopper hos Boston

Kvindelig distributionsveteran står uden job efter 28 år i branchen.

Artikel top billede

Efter halvandet år som sælger i distributøren Bostons jyske kontor i Hedensted er tidligere Dataline-direktør Marianne Pedersen blevet enig med Bostons direktør Christian Banzhaf om at stoppe samarbejdet. Hun er nu blevet fritstillet og får tre måneders løn med under armen.

"Vi har i fællesskab taget den beslutning, at jeg skulle stoppe 1. marts. Så nu går jeg herhjemme og ser på snevejret og tænker over, hvad jeg nu skal tage mig til," fortæller Marianne Pedersen til Channelworld.

Hun understreger samtidig, at der ikke er tale om en fyring.

"Man kan ikke sige, at jeg er blevet fyret, og der er slet ikke blevet smækket med nogle døre," siger hun.

Marianne Pedersen startede i jobbet hos Boston i september 2011 i forbindelse med, at Boston købte resterne af Fredericia-distributøren Dataline, hvor Marianne Pedersen på det tidspunkt var direktør.

Marianne Pedersen startede med at sælge it i 1985 og har dermed 28 års erfaring med salg af it. Hun satser da også på snart at finde noget at rive i.

"Jeg vil selvfølgelig gerne have et nyt job, og selv om jeg efterhånden er blevet gammel i branchen, håber jeg stadig, der er nogen, der kan bruge min erfaring enten hos en distributør eller en producent eller måske nogen helt uden for branchen," siger hun.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura