Nu kommer lydbøgernes "Spotify" til Danmark

Gyldendal kommer i år med en all-you-can-eat-tjeneste til læseheste.

Artikel top billede

Gyldendal har i dag oplyst, at forlaget drosler kraftigt ned på sine nuværende online-aktiviteter. Til gengæld kommer der fuld fokus på lydbøger.

Gyldendal introducerer senere på året en lydbogs-tjeneste. En streamingtjeneste i nogenlunde samme dur som vi kender det fra musiktjenesterne TDC Play, Rdio og WiMP.

Tjenesten hedder Storytel.dk.

Gyldendal har tidligere forsøgt at sparke udviklingen i gang. Ligeledes med Storytel. I 2008 var fokus også på mobiltelefoner - men formentlig lidt for tidligt. I mellemtiden har udviklingen med smartphones og apps taget fart.

Tjenesten er ikke åben endnu, man man kan tilmelde sig et nyhedsbrev.

Lukker onlinebutik

Storytel vil både streame helt nye og ældre titler. Fra både Gyldendal og andre danske forlag. For et fast beløb om måneden kan man lytte til så mange bøger, man orker.  

Nyheden om relanceringen af Storytel kom i forbindelse med, at Gyldendal lukker sin onlineshop g.dk og eLounge.dk, som forlaget tidligere har købt sig ind i.

Gyldendal vil ikke længere sælge bøger i sine egne butikker, skriver BogMarkedet

"Det er ikke strategisk afgørende for os at eje detailhandel online - vi har jo heller aldrig ejet boghandlerkæder - og markedet er blevet ekstremt konkurrencebetonet med meget ringe muligheder for at skabe en fornuftig forretning," skriver firmaet i en presemeddelelse.

Der findes flere lydbogsalternativer - og bibliotekerne egen løsning - Netlydbog.dk.

Storytel eksisterer i Danmark som et datterselskab af det svenske firma. Gyldendal har en mindre ejerandel af Storytel i Danmark.

LÆS OGSÅ:

Her er kan du vælge og vrage mellem e-bøger

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura