Nu kommer lydbøgernes "Spotify" til Danmark

Gyldendal kommer i år med en all-you-can-eat-tjeneste til læseheste.

Artikel top billede

Gyldendal har i dag oplyst, at forlaget drosler kraftigt ned på sine nuværende online-aktiviteter. Til gengæld kommer der fuld fokus på lydbøger.

Gyldendal introducerer senere på året en lydbogs-tjeneste. En streamingtjeneste i nogenlunde samme dur som vi kender det fra musiktjenesterne TDC Play, Rdio og WiMP.

Tjenesten hedder Storytel.dk.

Gyldendal har tidligere forsøgt at sparke udviklingen i gang. Ligeledes med Storytel. I 2008 var fokus også på mobiltelefoner - men formentlig lidt for tidligt. I mellemtiden har udviklingen med smartphones og apps taget fart.

Tjenesten er ikke åben endnu, man man kan tilmelde sig et nyhedsbrev.

Lukker onlinebutik

Storytel vil både streame helt nye og ældre titler. Fra både Gyldendal og andre danske forlag. For et fast beløb om måneden kan man lytte til så mange bøger, man orker.  

Nyheden om relanceringen af Storytel kom i forbindelse med, at Gyldendal lukker sin onlineshop g.dk og eLounge.dk, som forlaget tidligere har købt sig ind i.

Gyldendal vil ikke længere sælge bøger i sine egne butikker, skriver BogMarkedet

"Det er ikke strategisk afgørende for os at eje detailhandel online - vi har jo heller aldrig ejet boghandlerkæder - og markedet er blevet ekstremt konkurrencebetonet med meget ringe muligheder for at skabe en fornuftig forretning," skriver firmaet i en presemeddelelse.

Der findes flere lydbogsalternativer - og bibliotekerne egen løsning - Netlydbog.dk.

Storytel eksisterer i Danmark som et datterselskab af det svenske firma. Gyldendal har en mindre ejerandel af Storytel i Danmark.

LÆS OGSÅ:

Her er kan du vælge og vrage mellem e-bøger

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos