Nu kommer lydbøgernes "Spotify" til Danmark

Gyldendal kommer i år med en all-you-can-eat-tjeneste til læseheste.

Artikel top billede

Gyldendal har i dag oplyst, at forlaget drosler kraftigt ned på sine nuværende online-aktiviteter. Til gengæld kommer der fuld fokus på lydbøger.

Gyldendal introducerer senere på året en lydbogs-tjeneste. En streamingtjeneste i nogenlunde samme dur som vi kender det fra musiktjenesterne TDC Play, Rdio og WiMP.

Tjenesten hedder Storytel.dk.

Gyldendal har tidligere forsøgt at sparke udviklingen i gang. Ligeledes med Storytel. I 2008 var fokus også på mobiltelefoner - men formentlig lidt for tidligt. I mellemtiden har udviklingen med smartphones og apps taget fart.

Tjenesten er ikke åben endnu, man man kan tilmelde sig et nyhedsbrev.

Lukker onlinebutik

Storytel vil både streame helt nye og ældre titler. Fra både Gyldendal og andre danske forlag. For et fast beløb om måneden kan man lytte til så mange bøger, man orker.  

Nyheden om relanceringen af Storytel kom i forbindelse med, at Gyldendal lukker sin onlineshop g.dk og eLounge.dk, som forlaget tidligere har købt sig ind i.

Gyldendal vil ikke længere sælge bøger i sine egne butikker, skriver BogMarkedet

"Det er ikke strategisk afgørende for os at eje detailhandel online - vi har jo heller aldrig ejet boghandlerkæder - og markedet er blevet ekstremt konkurrencebetonet med meget ringe muligheder for at skabe en fornuftig forretning," skriver firmaet i en presemeddelelse.

Der findes flere lydbogsalternativer - og bibliotekerne egen løsning - Netlydbog.dk.

Storytel eksisterer i Danmark som et datterselskab af det svenske firma. Gyldendal har en mindre ejerandel af Storytel i Danmark.

LÆS OGSÅ:

Her er kan du vælge og vrage mellem e-bøger

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)