Producenter: Vi leverer Windows 7 til danske erhvervskunder

Men touch-teknologi kan give Windows 8 et boom, vurderer Lenovo og HP.

Artikel top billede

Både HP og Lenovo i Danmark fortæller, at det er Windows 7 og ikke Windows 8, som danske erhvervskunder efterspørger. Og at de i dag leverer de fleste maskiner til erhverv med Windows 7 installeret.

"Årsagen er, at de store virksomheder ikke er klar til at gå på Windows 8. Det er ikke så længe siden, de gik over på Windows 7. Men det er ikke et fravalg, fordi Windows 8 er noget skidt. Det handler mere om, at det tager tid for virksomheder, der bygger deres egne ting oven på Windows, at blive klar til et nyt system," siger Peter Juul Jørgensen, direktør for Lenovo i Danmark.

Samme melding lyder fra Henrik Johansson, der er HP's markedschef for bærbare til commercial-segmentet i Danmark.

"Der er mange kunder, som ikke er klar til at køre Windows 8. Derfor lægger vi også en "downgraded Windows 8" på maskinerne. Altså en maskine, hvor licensen giver ret til at bruge Windows 8, men hvor Windows 7 er installeret. Det giver kunden alle muligheder," siger han.

Både Peter Juul Jørgensen og Henrik Johansson mener dog, at det er ganske normal adfærd, at erhvervslivet er trægt til at skifte styresystem, og de mener ikke, at man kan sammenligne Windows 8 med Windows Vista, som mange har valgt at springe over.

"Jeg tror faktisk, at overgangen til Windows 8 kommer til at gå hurtigere end bevægelsen fra Windows XP til Windows 7. Der er jo stadig kunder, der bruger XP derude. Om de så går direkte til Windows 8 eller bruger Windows 7 som mellemstation ved jeg ikke," siger Henrik Johansson fra HP.

Peter Juul Jørgensen fra Lenovo påpeger også, at det skal give mening for kunderne at gå over til Windows 8.

"Hvis kunderne har eksisterende miljøer, er der en tendens til, at de vælger Windows 7. Men hvis der er tale om nyinstallationer, ser vi også, at de vælger Windows 8. Men jeg tror også, at behovet opstår, når virksomhederne begynder at bruge touch-enheder mere. Det kommer til at blive driveren for Windows 8," siger han.

Det er Henrik Johansson fuldstændig enig i.

"Windows 8 er fantastisk med touch. Det er noget, kunderne kigger meget på. Jeg ved, at firmaer har udskudt deres touch-projekter for at se på Windows 8, så jeg er ikke i tvivl om, at der ligger en del projekter og lurer i nær fremtid," siger han.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job