Producenter: Vi leverer Windows 7 til danske erhvervskunder

Men touch-teknologi kan give Windows 8 et boom, vurderer Lenovo og HP.

Artikel top billede

Både HP og Lenovo i Danmark fortæller, at det er Windows 7 og ikke Windows 8, som danske erhvervskunder efterspørger. Og at de i dag leverer de fleste maskiner til erhverv med Windows 7 installeret.

"Årsagen er, at de store virksomheder ikke er klar til at gå på Windows 8. Det er ikke så længe siden, de gik over på Windows 7. Men det er ikke et fravalg, fordi Windows 8 er noget skidt. Det handler mere om, at det tager tid for virksomheder, der bygger deres egne ting oven på Windows, at blive klar til et nyt system," siger Peter Juul Jørgensen, direktør for Lenovo i Danmark.

Samme melding lyder fra Henrik Johansson, der er HP's markedschef for bærbare til commercial-segmentet i Danmark.

"Der er mange kunder, som ikke er klar til at køre Windows 8. Derfor lægger vi også en "downgraded Windows 8" på maskinerne. Altså en maskine, hvor licensen giver ret til at bruge Windows 8, men hvor Windows 7 er installeret. Det giver kunden alle muligheder," siger han.

Både Peter Juul Jørgensen og Henrik Johansson mener dog, at det er ganske normal adfærd, at erhvervslivet er trægt til at skifte styresystem, og de mener ikke, at man kan sammenligne Windows 8 med Windows Vista, som mange har valgt at springe over.

"Jeg tror faktisk, at overgangen til Windows 8 kommer til at gå hurtigere end bevægelsen fra Windows XP til Windows 7. Der er jo stadig kunder, der bruger XP derude. Om de så går direkte til Windows 8 eller bruger Windows 7 som mellemstation ved jeg ikke," siger Henrik Johansson fra HP.

Peter Juul Jørgensen fra Lenovo påpeger også, at det skal give mening for kunderne at gå over til Windows 8.

"Hvis kunderne har eksisterende miljøer, er der en tendens til, at de vælger Windows 7. Men hvis der er tale om nyinstallationer, ser vi også, at de vælger Windows 8. Men jeg tror også, at behovet opstår, når virksomhederne begynder at bruge touch-enheder mere. Det kommer til at blive driveren for Windows 8," siger han.

Det er Henrik Johansson fuldstændig enig i.

"Windows 8 er fantastisk med touch. Det er noget, kunderne kigger meget på. Jeg ved, at firmaer har udskudt deres touch-projekter for at se på Windows 8, så jeg er ikke i tvivl om, at der ligger en del projekter og lurer i nær fremtid," siger han.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura