Tech Data i regnskabsskandale: Mangler trecifret millionbeløb

Har udsat regnskab efter at revisorer finder fejl på trecifrede millionbeløb. Årsag skal angiveligt findes i Europa.

Artikel top billede

"Vi planlægger ikke at kommentere yderligere i løbet af undersøgelsen, medmindre der opstår en væsentlig udvikling i sagen," udtaler topchefen for Tech Data, Robert M. Dutkowsky

En kortfattet meddelelse fra den amerikanske distributionsgigant Tech Data til den amerikanske børs fortæller, at årsregnskabet er udsat efter anbefaling fra selskabets revisorer Ernst & Young. Samtidig opfordres investorer til ikke at tage kvartalsregnskaber siden 2011 for gode varer.

Det handler om fejl i regnskabet, som vil kunne påvirke resultatet på op mod 190 millioner danske kroner.

Der er tale om en regulær regnskabsskandale, der tilsyneladende har sit udspring i Europa. Ifølge den korte meddelelse fra Tech Data, så skal en del af årsagend findes i Tech Datas engelske datterselskab, hvor leverandør-konti tilsyneladende ikke er bogført korrekt.

Tech Data har ifølge koncerndirektør Bob Dutkowsky straks iværksat en undersøgelse, der vil gennemgå regnskaberne med en tættekam, og finde årsagen til, at interne kontrolprocedurer ikke har opdaget fejlen før nu.

"Vi planlægger ikke at kommentere yderligere i løbet af undersøgelsen, medmindre der opstår en væsenligt udvikling i sagen," udtaler topchefen for Tech Data, Bob Dutkowsky i børsmeddelelsen.

Undersøgelserne betyder, at Tech Data har ansøgt om at udsætte selsksbets rengskabsaflæggelse med foreløbig 15 dage.

Tech Data er meget sparsomme med oplysningerne. Derfor er det endnu uvist om skandalen også kommer til at indbefatte andre europæiske datterselskaber.

Umiddelbart efter børsmeddelelsen faldt prisen på Tech Data-aktien med næsten 10 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland