Tech Data i regnskabsskandale: Mangler trecifret millionbeløb

Har udsat regnskab efter at revisorer finder fejl på trecifrede millionbeløb. Årsag skal angiveligt findes i Europa.

Artikel top billede

"Vi planlægger ikke at kommentere yderligere i løbet af undersøgelsen, medmindre der opstår en væsentlig udvikling i sagen," udtaler topchefen for Tech Data, Robert M. Dutkowsky

En kortfattet meddelelse fra den amerikanske distributionsgigant Tech Data til den amerikanske børs fortæller, at årsregnskabet er udsat efter anbefaling fra selskabets revisorer Ernst & Young. Samtidig opfordres investorer til ikke at tage kvartalsregnskaber siden 2011 for gode varer.

Det handler om fejl i regnskabet, som vil kunne påvirke resultatet på op mod 190 millioner danske kroner.

Der er tale om en regulær regnskabsskandale, der tilsyneladende har sit udspring i Europa. Ifølge den korte meddelelse fra Tech Data, så skal en del af årsagend findes i Tech Datas engelske datterselskab, hvor leverandør-konti tilsyneladende ikke er bogført korrekt.

Tech Data har ifølge koncerndirektør Bob Dutkowsky straks iværksat en undersøgelse, der vil gennemgå regnskaberne med en tættekam, og finde årsagen til, at interne kontrolprocedurer ikke har opdaget fejlen før nu.

"Vi planlægger ikke at kommentere yderligere i løbet af undersøgelsen, medmindre der opstår en væsenligt udvikling i sagen," udtaler topchefen for Tech Data, Bob Dutkowsky i børsmeddelelsen.

Undersøgelserne betyder, at Tech Data har ansøgt om at udsætte selsksbets rengskabsaflæggelse med foreløbig 15 dage.

Tech Data er meget sparsomme med oplysningerne. Derfor er det endnu uvist om skandalen også kommer til at indbefatte andre europæiske datterselskaber.

Umiddelbart efter børsmeddelelsen faldt prisen på Tech Data-aktien med næsten 10 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision