Ups: Koncernchef solgte kæmpe aktiepost 14 dage før regnskabsskandale

Advokatfirmaerne står i kø for at anlægge sag mod ledelsen i Tech Data efter opdaget regnskabsfusk for over 200 millioner kroner.

Artikel top billede

7. marts solgte CEO Robert M. Dutkowsky  (Bob Dutkowsky) en stor portion aktier i Tech Data til en værdi af 11.5  millioner kroner.14 dage senere fortæller Tech Data til den amerikanske børs, at selskabet opdaget regnskabsfusk, som angiveligt kan komme til at koste godt 200 millioner kroner.

Det lyder for godt til at være sandt, mener mindst fem advokatfirmaer og en række investorer, som nu undersøger muligheden for en erstatningssagssag mod både Dutkowsky og bestyrelsen i Tech Data.

 

Helt konkret mener advokatfirmaerne at Tech Datas ledelse kan have brudt de amerikanske børslove, og derfor kan stilles til ansvar.

Som Channelworld beskrev i går, så drejer sagen sig om, at der angiveligt er opdaget regnskabsfusk i Tech Datas engelske datterselskab, som betyder at kvartalsregnskaber aflagt siden 2011 indeholder fejl.  Det kan betyde, at Tech Data har tjent omkring 200 millioner kroner mindre end selskabet tidligere har oplyst til børsen.

Tech Data har mørklagt undersøgelserne af regnskabsfusken indtil der "kommer afgørende nyt".

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS