Ups: Koncernchef solgte kæmpe aktiepost 14 dage før regnskabsskandale

Advokatfirmaerne står i kø for at anlægge sag mod ledelsen i Tech Data efter opdaget regnskabsfusk for over 200 millioner kroner.

Artikel top billede

7. marts solgte CEO Robert M. Dutkowsky  (Bob Dutkowsky) en stor portion aktier i Tech Data til en værdi af 11.5  millioner kroner.14 dage senere fortæller Tech Data til den amerikanske børs, at selskabet opdaget regnskabsfusk, som angiveligt kan komme til at koste godt 200 millioner kroner.

Det lyder for godt til at være sandt, mener mindst fem advokatfirmaer og en række investorer, som nu undersøger muligheden for en erstatningssagssag mod både Dutkowsky og bestyrelsen i Tech Data.

 

Helt konkret mener advokatfirmaerne at Tech Datas ledelse kan have brudt de amerikanske børslove, og derfor kan stilles til ansvar.

Som Channelworld beskrev i går, så drejer sagen sig om, at der angiveligt er opdaget regnskabsfusk i Tech Datas engelske datterselskab, som betyder at kvartalsregnskaber aflagt siden 2011 indeholder fejl.  Det kan betyde, at Tech Data har tjent omkring 200 millioner kroner mindre end selskabet tidligere har oplyst til børsen.

Tech Data har mørklagt undersøgelserne af regnskabsfusken indtil der "kommer afgørende nyt".

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse