Travlhed driver lønninger i vejret hos Microsoft Dynamics forhandlere

Derfor vil en meget stor del af medarbejderne søge væk for at få del i lønfesten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Man skal altid passe på gode medarbejdere. Men nye tal viser, at  Microsoft Dynamics forhandlere lige nu har en ekstra stor udfordring på det felt.

For ifølge rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, så forventer en tredjedel (35 procent) af medarbejdere med Microsoft Dynamics-kompetencer, at de kommer til at skifte job over det næste år.

Det hænger måske sammen med at hele 70 procent af medarbejderne samtidig forventer større aktivitet og at de selv får endnu mere travlt over det næste år.

Rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, der har specialiseret sig i Microsoft Dynamics-jobs, har gennem flere år lavet en undersøgelse blandt it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer. I år har 10.000 fra hele verden deltaget i undersøgelsen.

Udover at hver tredje forventer at søge nyt job, så viser undersøgelsen også, at lønningerne i Microsoft Dynamics-branchen er i stigning. Helt generelt er gennemsnitslønnen steget med fire procent siden sidste år.


Men bag de tal gemmer der sig endnu højere lønstigninger blandt Microsoft Dynamics Project Manager og Technical Architects.

Gruppen af Microsoft Dynamics Project Managers fik i gennemsnit en lønstigning på ni procent. Endnu bedre er det gået gruppen af Microsoft Dynamics Technical Architects. Her har den generelle lønstigning sidste år været på 14 procent.

Alligevel angiver 35 procent af de adspurgte i undersøgelsen, at de forventer at have et nyt job om et år.

"Interessant nok, så er den største kilde til utilfredshed manglende uddannelse og udvikling. Men blandt dem, der forventer at fået nyt job over det næste år, er motivationen i højere grad penge og karrieremuligheder, end det er manglende uddannelse," fortæller Sean Wadsworth,  der er direktør for Nigel Frank International, til det engelske medie engelske Itpro.

Han oplyser samtidig, at 86 procent af deltagerne i undersøgelsen er meget tilfredse med Microsofts Dynamics produkter. Kun to procent overvejer at skifte over på et andet ERP eller CRM-system.

Oplysninger om hvor mange it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer, der ønsker at skifte job, er foreløbige oplysninger fra den store undersøgelse, som er blevet offentliggjort i forbindelse med Microsofts netop overståede Convergence-konference. Hele rapporten om undersøgelsen er først færdig til juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job