Travlhed driver lønninger i vejret hos Microsoft Dynamics forhandlere

Derfor vil en meget stor del af medarbejderne søge væk for at få del i lønfesten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Man skal altid passe på gode medarbejdere. Men nye tal viser, at  Microsoft Dynamics forhandlere lige nu har en ekstra stor udfordring på det felt.

For ifølge rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, så forventer en tredjedel (35 procent) af medarbejdere med Microsoft Dynamics-kompetencer, at de kommer til at skifte job over det næste år.

Det hænger måske sammen med at hele 70 procent af medarbejderne samtidig forventer større aktivitet og at de selv får endnu mere travlt over det næste år.

Rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, der har specialiseret sig i Microsoft Dynamics-jobs, har gennem flere år lavet en undersøgelse blandt it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer. I år har 10.000 fra hele verden deltaget i undersøgelsen.

Udover at hver tredje forventer at søge nyt job, så viser undersøgelsen også, at lønningerne i Microsoft Dynamics-branchen er i stigning. Helt generelt er gennemsnitslønnen steget med fire procent siden sidste år.


Men bag de tal gemmer der sig endnu højere lønstigninger blandt Microsoft Dynamics Project Manager og Technical Architects.

Gruppen af Microsoft Dynamics Project Managers fik i gennemsnit en lønstigning på ni procent. Endnu bedre er det gået gruppen af Microsoft Dynamics Technical Architects. Her har den generelle lønstigning sidste år været på 14 procent.

Alligevel angiver 35 procent af de adspurgte i undersøgelsen, at de forventer at have et nyt job om et år.

"Interessant nok, så er den største kilde til utilfredshed manglende uddannelse og udvikling. Men blandt dem, der forventer at fået nyt job over det næste år, er motivationen i højere grad penge og karrieremuligheder, end det er manglende uddannelse," fortæller Sean Wadsworth,  der er direktør for Nigel Frank International, til det engelske medie engelske Itpro.

Han oplyser samtidig, at 86 procent af deltagerne i undersøgelsen er meget tilfredse med Microsofts Dynamics produkter. Kun to procent overvejer at skifte over på et andet ERP eller CRM-system.

Oplysninger om hvor mange it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer, der ønsker at skifte job, er foreløbige oplysninger fra den store undersøgelse, som er blevet offentliggjort i forbindelse med Microsofts netop overståede Convergence-konference. Hele rapporten om undersøgelsen er først færdig til juni.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S