Travlhed driver lønninger i vejret hos Microsoft Dynamics forhandlere

Derfor vil en meget stor del af medarbejderne søge væk for at få del i lønfesten.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Man skal altid passe på gode medarbejdere. Men nye tal viser, at  Microsoft Dynamics forhandlere lige nu har en ekstra stor udfordring på det felt.

For ifølge rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, så forventer en tredjedel (35 procent) af medarbejdere med Microsoft Dynamics-kompetencer, at de kommer til at skifte job over det næste år.

Det hænger måske sammen med at hele 70 procent af medarbejderne samtidig forventer større aktivitet og at de selv får endnu mere travlt over det næste år.

Rekrutteringsfirmaet Nigel Frank, der har specialiseret sig i Microsoft Dynamics-jobs, har gennem flere år lavet en undersøgelse blandt it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer. I år har 10.000 fra hele verden deltaget i undersøgelsen.

Udover at hver tredje forventer at søge nyt job, så viser undersøgelsen også, at lønningerne i Microsoft Dynamics-branchen er i stigning. Helt generelt er gennemsnitslønnen steget med fire procent siden sidste år.


Men bag de tal gemmer der sig endnu højere lønstigninger blandt Microsoft Dynamics Project Manager og Technical Architects.

Gruppen af Microsoft Dynamics Project Managers fik i gennemsnit en lønstigning på ni procent. Endnu bedre er det gået gruppen af Microsoft Dynamics Technical Architects. Her har den generelle lønstigning sidste år været på 14 procent.

Alligevel angiver 35 procent af de adspurgte i undersøgelsen, at de forventer at have et nyt job om et år.

"Interessant nok, så er den største kilde til utilfredshed manglende uddannelse og udvikling. Men blandt dem, der forventer at fået nyt job over det næste år, er motivationen i højere grad penge og karrieremuligheder, end det er manglende uddannelse," fortæller Sean Wadsworth,  der er direktør for Nigel Frank International, til det engelske medie engelske Itpro.

Han oplyser samtidig, at 86 procent af deltagerne i undersøgelsen er meget tilfredse med Microsofts Dynamics produkter. Kun to procent overvejer at skifte over på et andet ERP eller CRM-system.

Oplysninger om hvor mange it-professionelle med Microsoft Dynamics-kompetencer, der ønsker at skifte job, er foreløbige oplysninger fra den store undersøgelse, som er blevet offentliggjort i forbindelse med Microsofts netop overståede Convergence-konference. Hele rapporten om undersøgelsen er først færdig til juni.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S