Bullguard udvider nordisk distribution

Gennemsigtighed i partnerprogram sikrer sikkerhedsproducenten aftale med ny distributør.

Artikel top billede

Den svenskejede softwaredistributør Trigono har indgået aftale med den oprindeligt danske sikkerhedsproducent Bullguard om distribution af sine produkter i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.

Hos Trigono siger kanalchef Joakim Jansson, at det er kombinationen af et stærkt produkt og et gennemsigtigt partnerprogram, der gør, at man nu satser på Bullguard.

"Du vælger naturligvis ikke leverandør, kun fordi de har et stærkt partnerprogram. Det vil altid afhænge af kvaliteten af den software, der er på hylderne. Men når det er sagt, så er partnerprogrammet afgørende for fremtidige succes af samarbejdet. Eksempelvis giver Bullguard forhandlerne indblik i deres kundedatabase, så de hele tiden har et overblik over kunder, som skal forny deres licens," siger Joakim Jansson.

Hos Bullguard er glæder man sig også til at komme i gang med samarbejdet:

"Trigono har mere end 25 års erfaring med softwaredistribution kombineret med et stærkt forhandlernetværk. Derfor tror vi på, at de kan være med til at styrke og udbygge Bullguards position på de nordiske markeder," siger Henrik Lindholm, chef for Bullguard i Norden.

Bullguards produkter retter sig især mod onlinesikkerhed for devices som smartphones, tablets eller almindelige pc'er. Strategisk satser Bullguard på et gyldent snit mellem stigende kompleksitet inden for it-sikkerhed, uden at det går ud over brugervenlighed og tilgængelighed.

Læs mere:

Bullguard har mørkelagt direktørskifte
Visby ud af Bullguard

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS