Bullguard udvider nordisk distribution

Gennemsigtighed i partnerprogram sikrer sikkerhedsproducenten aftale med ny distributør.

Artikel top billede

Den svenskejede softwaredistributør Trigono har indgået aftale med den oprindeligt danske sikkerhedsproducent Bullguard om distribution af sine produkter i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.

Hos Trigono siger kanalchef Joakim Jansson, at det er kombinationen af et stærkt produkt og et gennemsigtigt partnerprogram, der gør, at man nu satser på Bullguard.

"Du vælger naturligvis ikke leverandør, kun fordi de har et stærkt partnerprogram. Det vil altid afhænge af kvaliteten af den software, der er på hylderne. Men når det er sagt, så er partnerprogrammet afgørende for fremtidige succes af samarbejdet. Eksempelvis giver Bullguard forhandlerne indblik i deres kundedatabase, så de hele tiden har et overblik over kunder, som skal forny deres licens," siger Joakim Jansson.

Hos Bullguard er glæder man sig også til at komme i gang med samarbejdet:

"Trigono har mere end 25 års erfaring med softwaredistribution kombineret med et stærkt forhandlernetværk. Derfor tror vi på, at de kan være med til at styrke og udbygge Bullguards position på de nordiske markeder," siger Henrik Lindholm, chef for Bullguard i Norden.

Bullguards produkter retter sig især mod onlinesikkerhed for devices som smartphones, tablets eller almindelige pc'er. Strategisk satser Bullguard på et gyldent snit mellem stigende kompleksitet inden for it-sikkerhed, uden at det går ud over brugervenlighed og tilgængelighed.

Læs mere:

Bullguard har mørkelagt direktørskifte
Visby ud af Bullguard

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job