Bullguard udvider nordisk distribution

Gennemsigtighed i partnerprogram sikrer sikkerhedsproducenten aftale med ny distributør.

Artikel top billede

Den svenskejede softwaredistributør Trigono har indgået aftale med den oprindeligt danske sikkerhedsproducent Bullguard om distribution af sine produkter i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.

Hos Trigono siger kanalchef Joakim Jansson, at det er kombinationen af et stærkt produkt og et gennemsigtigt partnerprogram, der gør, at man nu satser på Bullguard.

"Du vælger naturligvis ikke leverandør, kun fordi de har et stærkt partnerprogram. Det vil altid afhænge af kvaliteten af den software, der er på hylderne. Men når det er sagt, så er partnerprogrammet afgørende for fremtidige succes af samarbejdet. Eksempelvis giver Bullguard forhandlerne indblik i deres kundedatabase, så de hele tiden har et overblik over kunder, som skal forny deres licens," siger Joakim Jansson.

Hos Bullguard er glæder man sig også til at komme i gang med samarbejdet:

"Trigono har mere end 25 års erfaring med softwaredistribution kombineret med et stærkt forhandlernetværk. Derfor tror vi på, at de kan være med til at styrke og udbygge Bullguards position på de nordiske markeder," siger Henrik Lindholm, chef for Bullguard i Norden.

Bullguards produkter retter sig især mod onlinesikkerhed for devices som smartphones, tablets eller almindelige pc'er. Strategisk satser Bullguard på et gyldent snit mellem stigende kompleksitet inden for it-sikkerhed, uden at det går ud over brugervenlighed og tilgængelighed.

Læs mere:

Bullguard har mørkelagt direktørskifte
Visby ud af Bullguard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S