Bullguard udvider nordisk distribution

Gennemsigtighed i partnerprogram sikrer sikkerhedsproducenten aftale med ny distributør.

Artikel top billede

Den svenskejede softwaredistributør Trigono har indgået aftale med den oprindeligt danske sikkerhedsproducent Bullguard om distribution af sine produkter i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.

Hos Trigono siger kanalchef Joakim Jansson, at det er kombinationen af et stærkt produkt og et gennemsigtigt partnerprogram, der gør, at man nu satser på Bullguard.

"Du vælger naturligvis ikke leverandør, kun fordi de har et stærkt partnerprogram. Det vil altid afhænge af kvaliteten af den software, der er på hylderne. Men når det er sagt, så er partnerprogrammet afgørende for fremtidige succes af samarbejdet. Eksempelvis giver Bullguard forhandlerne indblik i deres kundedatabase, så de hele tiden har et overblik over kunder, som skal forny deres licens," siger Joakim Jansson.

Hos Bullguard er glæder man sig også til at komme i gang med samarbejdet:

"Trigono har mere end 25 års erfaring med softwaredistribution kombineret med et stærkt forhandlernetværk. Derfor tror vi på, at de kan være med til at styrke og udbygge Bullguards position på de nordiske markeder," siger Henrik Lindholm, chef for Bullguard i Norden.

Bullguards produkter retter sig især mod onlinesikkerhed for devices som smartphones, tablets eller almindelige pc'er. Strategisk satser Bullguard på et gyldent snit mellem stigende kompleksitet inden for it-sikkerhed, uden at det går ud over brugervenlighed og tilgængelighed.

Læs mere:

Bullguard har mørkelagt direktørskifte
Visby ud af Bullguard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network