Hackere truer: Vi lægger KL's hjemmeside ned

Anonymous blander sig nu i lærer-lockouten: Det er ikke acceptabelt at lockoute lærerne, mener bevægelsen. Den vil derfor lukke KL's hjemmeside.

Artikel top billede

Foto: Faheem Hussain - CC BY 2.0

"Det er ikke acceptabelt at lockoute lærerne. De har ikke engang haft mulighed for at forhandle. Det er simpelthen for dårligt," lyder det i et klip, der ligger på YouTube.com under overskriften Operation Lockout. Det skriver Avisen.dk.

Videoen er indpakket i den sædvanlige grafik og baggrundslyd, der kendetegner beskeder fra Anonymous.

Det internationale hacker-fænomen truer også de politiske partier.

"Vi har valgt at tage alle de partiers hjemmesider ned, som har haft indflydelse på forhandlingerne. Vi er skuffede over jer," siger en forvrænget stemme i klippet.

DDOS-angreb

Truslen overrasker ikke Shehzad Ahmad, der er chef for DKCERT, et af statens varslingscentre for it og sikkerhed.

"Det, de gør er, at de stresser en hjemmeside. Du kan sammenligne det med, når Billetnet frigiver billetter til en koncert, og hjemmesiden går ned. Anonymous vil altså sørge for at overbelaste i det her tilfælde KL's hjemmeside," siger han til Avisen.dk.

Ifølge Anonymous begynder det første angreb om 48 timer.

Ved en anden dansk konflikt gik personer, der hævdede at repræsentere Anonymous, til angreb på fagforeninger med samme midler. Senere meldte en anden fraktion af Anonymous, at de ikke støttede aktionen mod fagforeningerne. Blandt andet fordi den gik ud over arbejdsløses muligheder for at modtage dagpenge.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job