KL lukker hjemmesider efter angreb

Fortsat voldsom overbelastning af KL's hjemmeside efter angreb. Men i løbet af dagen vil it-afdelingen forsøge at åbne et "lille hul" til siden.

Artikel top billede

'Internet Explorer kan ikke vise websiden'.

Kommunernes Landsforening har valgt at lukke helt ned for adgangen til KL's hjemmeside kl.dk og for kampagnesitet i lærerkonflikten meretidsammen.dk. Det skriver Politiken.dk.

De to hjemmesider har gennem de seneste døgn været voldsomt overbelastet, formentlig på grund af et fjendtligt DDoS-angreb. I går var angrebet så hårdt, at ikke bare de to adresser var lagt ned. De 400 ansatte i KL kunne heller ikke komme på internettet selv og sende mail ud af huset.

»Vi har lukket for adgangen til vores hjemmeside og kampagneside, fordi der kom et nyt heftigt angreb. Det skabte så meget trafik på vores data-linje, at den blev helt fyldt op, så husets ansatte reelt ikke kunne arbejde«, siger it-driftschef i Kommunernes Landsforening Rune Scheye Koop til avisen.

Efter at KL selv lukkede sine sider ned, kan medarbejderne nu igen bruge mail, internet og andre systemer.

I løbet af formiddagen vil KL's it-afdeling forsøge at åbne hjemmesiden igen.

»Vi vil prøve at lave et lille hul ind til vores hjemmeside og se, hvordan det går. Det betyder, at det i starten vil tage lang tid at komme ind på siderne, og de vil køre langsomt. Så vil vi følge slagets gang og se, om der kommer angreb igen«, siger it-driftschefen fra KL.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job