KL lukker hjemmesider efter angreb

Fortsat voldsom overbelastning af KL's hjemmeside efter angreb. Men i løbet af dagen vil it-afdelingen forsøge at åbne et "lille hul" til siden.

Artikel top billede

'Internet Explorer kan ikke vise websiden'.

Kommunernes Landsforening har valgt at lukke helt ned for adgangen til KL's hjemmeside kl.dk og for kampagnesitet i lærerkonflikten meretidsammen.dk. Det skriver Politiken.dk.

De to hjemmesider har gennem de seneste døgn været voldsomt overbelastet, formentlig på grund af et fjendtligt DDoS-angreb. I går var angrebet så hårdt, at ikke bare de to adresser var lagt ned. De 400 ansatte i KL kunne heller ikke komme på internettet selv og sende mail ud af huset.

»Vi har lukket for adgangen til vores hjemmeside og kampagneside, fordi der kom et nyt heftigt angreb. Det skabte så meget trafik på vores data-linje, at den blev helt fyldt op, så husets ansatte reelt ikke kunne arbejde«, siger it-driftschef i Kommunernes Landsforening Rune Scheye Koop til avisen.

Efter at KL selv lukkede sine sider ned, kan medarbejderne nu igen bruge mail, internet og andre systemer.

I løbet af formiddagen vil KL's it-afdeling forsøge at åbne hjemmesiden igen.

»Vi vil prøve at lave et lille hul ind til vores hjemmeside og se, hvordan det går. Det betyder, at det i starten vil tage lang tid at komme ind på siderne, og de vil køre langsomt. Så vil vi følge slagets gang og se, om der kommer angreb igen«, siger it-driftschefen fra KL.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S