KL lukker hjemmesider efter angreb

Fortsat voldsom overbelastning af KL's hjemmeside efter angreb. Men i løbet af dagen vil it-afdelingen forsøge at åbne et "lille hul" til siden.

Artikel top billede

'Internet Explorer kan ikke vise websiden'.

Kommunernes Landsforening har valgt at lukke helt ned for adgangen til KL's hjemmeside kl.dk og for kampagnesitet i lærerkonflikten meretidsammen.dk. Det skriver Politiken.dk.

De to hjemmesider har gennem de seneste døgn været voldsomt overbelastet, formentlig på grund af et fjendtligt DDoS-angreb. I går var angrebet så hårdt, at ikke bare de to adresser var lagt ned. De 400 ansatte i KL kunne heller ikke komme på internettet selv og sende mail ud af huset.

»Vi har lukket for adgangen til vores hjemmeside og kampagneside, fordi der kom et nyt heftigt angreb. Det skabte så meget trafik på vores data-linje, at den blev helt fyldt op, så husets ansatte reelt ikke kunne arbejde«, siger it-driftschef i Kommunernes Landsforening Rune Scheye Koop til avisen.

Efter at KL selv lukkede sine sider ned, kan medarbejderne nu igen bruge mail, internet og andre systemer.

I løbet af formiddagen vil KL's it-afdeling forsøge at åbne hjemmesiden igen.

»Vi vil prøve at lave et lille hul ind til vores hjemmeside og se, hvordan det går. Det betyder, at det i starten vil tage lang tid at komme ind på siderne, og de vil køre langsomt. Så vil vi følge slagets gang og se, om der kommer angreb igen«, siger it-driftschefen fra KL.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S