Also: Vi er også på vej med elektronisk softwaredistribution i Danmark

Digitalt licenssalg og elektronisk softwaredistribution gennem forhandlere bliver stort, mener Alsos nordiske direktør.

Artikel top billede

Torben Qvist, nordisk direktør for Also, mener, at skiftet i den måde, som software bliver solgt gennem kanalen på, nu for alvor er ved at gå i gang.

Tech Data har udviklet deres eget system - TD Activate - til elektronisk softwaredistribution. Also (tidligere Also Actebis) har i stedet købt den hollandske spiller Atomblock, som nu bliver brandet som Also Digital.

Also's nye løsning, som giver forhandlere mulighed for at sælge licenser via nettet, kommer meget snart til Danmark, fortæller Torben Qvist, der er nordisk direktør for Also.

"Vi er i gang med at rulle det ud i Tyskland. Det kører og kommer med et omfattende udvalg af software," siger Torben Qvist.

Han fortæller, at Also med købet af Atomblock allerede fra starten har en stor portefølje.

"Vi fik et kæmpesortiment af spilsoftware med købet af Atomblock. Det giver os nogle opstartsfordele," siger Torben Qvist.

Han påpeger, at den elektroniske distributionsmodel kan bruges af alle typer forhandlere, og ikke kun internforhandlere. Derfor regner han også med, at elektronisk softwaredistribution hurtigt kommer til at fylde en del i kanalen, selv om han dog samtidig maner lidt til besindighed.

"Nu er der altid en tendens til at tro, at hele skiftet sker overnight. Men det er helt klart, at processen over mod elektronisk softwaredistribution er begyndt. Og jeg tror, at en stor del af softwareomsætningen kommer til at ligge her fremover," slår Torben Qvist fast.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S