Also: Vi er også på vej med elektronisk softwaredistribution i Danmark

Digitalt licenssalg og elektronisk softwaredistribution gennem forhandlere bliver stort, mener Alsos nordiske direktør.

Artikel top billede

Torben Qvist, nordisk direktør for Also, mener, at skiftet i den måde, som software bliver solgt gennem kanalen på, nu for alvor er ved at gå i gang.

Tech Data har udviklet deres eget system - TD Activate - til elektronisk softwaredistribution. Also (tidligere Also Actebis) har i stedet købt den hollandske spiller Atomblock, som nu bliver brandet som Also Digital.

Also's nye løsning, som giver forhandlere mulighed for at sælge licenser via nettet, kommer meget snart til Danmark, fortæller Torben Qvist, der er nordisk direktør for Also.

"Vi er i gang med at rulle det ud i Tyskland. Det kører og kommer med et omfattende udvalg af software," siger Torben Qvist.

Han fortæller, at Also med købet af Atomblock allerede fra starten har en stor portefølje.

"Vi fik et kæmpesortiment af spilsoftware med købet af Atomblock. Det giver os nogle opstartsfordele," siger Torben Qvist.

Han påpeger, at den elektroniske distributionsmodel kan bruges af alle typer forhandlere, og ikke kun internforhandlere. Derfor regner han også med, at elektronisk softwaredistribution hurtigt kommer til at fylde en del i kanalen, selv om han dog samtidig maner lidt til besindighed.

"Nu er der altid en tendens til at tro, at hele skiftet sker overnight. Men det er helt klart, at processen over mod elektronisk softwaredistribution er begyndt. Og jeg tror, at en stor del af softwareomsætningen kommer til at ligge her fremover," slår Torben Qvist fast.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S