Dansk firma skal høvle knaster og fejl af Netflix

Mange film og serier lander hos Netflix i ubrugelig stand. Det skal dansk partner rette op på.

Artikel top billede

Som kun et ud af 12 firmaer i verden og det eneste i Norden har danske Dicentia fået "preferred vendor"-status hos Netflix.

Det vil med lidt mere danske ord sige, at Dicentia er blevet foretrukken leveringspartner.

Dicentia hjælper allerede producenter og tv-stationer med at konvertere deres indhold, så det kan bruges hos Netflix. Nu bliver Dicentia en fast del af fødekæden, fordi Netflix vil anbefale, at alle bruger Dicentia eller et af de andre 11 firmaer, hvis de vil aflevere levende billeder til Netflix.

Den opstrammede procedure kunne godt tyde på, at Netflix er utilfreds med kvaliteten af de film, som de i dag modtager fra producenterne.

Netflix: "Vi kan ikke bruge 30 procent af det vi modtager"
I en artikel på The Verge for en måned siden sagde Netflix' produktchef, Niel Hunt, at film og tv-serier ofte bliver afleveret i ubrugelig stand.

"Vi har en helt åndssvag afvisningsrate på 30 procent af det indhold, som vi modtager. Jeg kan ikke forestille mig en anden branche, hvor man kan overleve som leverandør, når tre ud af 10 leverancer ikke kan bruges," siger Niel Hunt.

Netflix oplever, at tv-stationer fremsender tv-serier, hvor tv-reklamerne slet ikke er fjernet. Men det er også typisk, at de forkerte episoder af serier modtages - eller at lyden mangler. Og så bliver der afleveret i mange forskellige komprimeringer. Det arbejde koster tid og penge.

I fremtiden skal det danske firma sørge for at stramme op på arbejdsgangene.

"Dicentia er den eneste digitale leveringspartner i Skandinavien, der opfylder de høje krav til vores Preferred Vendor-program," siger Chris Fetner, der er ansvarlig for kontakten med indholdsleverandører hos Netflix, i en pressemeddelelse.

Hos Dicentia mener direktør Kasper Holme Johannesen, at Netflix blandt andet har givet sin blåstempling på grund af Dicentias "MediaCloud", hvor rettighedshavere/indholdsleverandører kan uploade videoer og relevant metadata.

LÆS OGSÅ:

10 ting du skal vide om Netflix

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S