Lenovos nye stærke mand i Danmark: Vi kører 98 procent gennem kanalen

Ny struktur er ikke en spareøvelse, men en effektivisering, hvor beslutningerne skal tages hurtigere.

Artikel top billede

Lenovo har skåret regionslaget væk. Derfor er Jørn Rønning rykket fra en stilling som General Manager for Large Enterprise i region North til jobbet som General Manager for Lenovo Danmark.

Den hidtidige danske direktør Peter Juul Jørgensen rykker formelt et skridt tilbage til rollen som direktør for SMB og kanalen, samtidig med at der flyttes langt større beslutningskompetence ind i den danske direktørstilling.

"Min mission bliver for det første at fastholde og udvikle det danske marked. For det andet skal vi lave tiltag på tværs af forretningen. Vi har masser af tiltag, som vi kan gøre endnu bedre," lyder det fra Jørn rønning.

Han lægger vægt på, at beslutningsansvaret nu bliver landebaseret. hvilket betyder, at han og den danske organisation kan beslutte, hvor kræfterne skal lægges.

"Det er bestemt ikke nogen spareøvelse. Men det er væsentlig enklere, når vi i det enkelte land kan tage beslutningerne, i stedet for som tidligere at gå igennem de forskellige forretningsenheder. Det skal gøre os bedre til at effektuere og reagere hurtigt," siger Jørn Rønning.

Jørn Rønning, der tidligere har været hos både HP og Dell, fastholder samtidig, at skiftet fra en regionalt styret organisation til en landeorienteret struktur ikke umiddelbart kommer til at betyde store forandringer. Meget få får en ny chef, og der fyres ikke nogen. I stedet bliver der plads til at fokusere på det danske marked og de danske partnere.

"98 procent af vores forretning kører gennem kanalen. Det er et ganske højt tal, når man sammenligner med Dell og HP. Det er en strategi, vi ikke kommer til at ændre på," slår Rønning fast.

Derfor bliver det også gennem forhandlerne, at Lenovo vil arbejde, når Lenovo nu vil gå ud og for at erobre det marked, som Jørn Rønning kalder pc+. Det vil sige markedet for tablets og mobile devices, hvor Lenovo skal hente en del af sin danske forretning fremover.

"Vi kommer til at fokusere voldsomt på hybrider (mellem tablets og notebooks, red) og tablets. Vi kommer med masser af nye produkter både på kort og mellemlangt sigt. På lidt længere sigt kommer vi også til at lancere smartphones og smart-tv," siger Jørn Rønning.

Og det bliver et fokus, hvor der tages større hensyn til specielle danske forhold end tidligere.

"Det er et stort skridt, at vi nu har fået en dansk General Manager, hvor vi også har fået ansvaret for profit-and-loss," lyder det tilfreds fra Jørn Rønning.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S