Ny musiktjeneste: Se hvad dine idoler lytter til

Twitter lancerer musik-app i dag.

Artikel top billede

Foto: DJ Kayalik - CC BY-SA 3.0

Siden det blev kendt, at Twitter har købt den innovative musiktjeneste WeAreHunted.com, har der floreret rygter om, hvad opkøbet skulle bruges til.

Det blev afsløret i dag.

I et blogindlæg skriver Twitter, at der kommer en tjeneste med navnet Twitter #music. Den skulle åbne senere i dag - men kun i en app-version til iOS.

"I dag lancerer vi Twitter #music. En ny tjeneste som baseret på Twitter vil ændre den måde, folk opdager ny musik på. Den bruger aktiviteten på Twitter til at finde og præsentere de mest omtalte og populære numre," skriver Stephen Philips, der var med til at grundlægge WeAreHunted og nu ansat hos Twitter.

Spotify og Rdio deltager

Hvis man har brugt WeAreHunted, vil man genkende mange ting i den nye tjeneste, der generelt lægger et musiklag over Twitter ved mere tydeligt at vise, hvilke kunstnere folk følger, og hvilke numre de lytter til - og hvilken musik de tweeter om.

Hvis der linkes til musik på Twitter, kan der afspilles en smagsprøve i app'en direkte via iTunes. Men abonnerer man på Rdio eller Spotify, kan man i stedet åbne musikken derfra og lytte til nummeret i sin fulde længde. Andre musiktjenester tilføjes senere.

"Twitter #music" kan hentes i iTunes App Store i løbet af i dag i USA, Canada, England, Irland, Australien og New Zealand. Hvis man ikke har adgang til dem, må man vente lidt længere. Det samme skal Android-brugere.

Musikanalytiker Mark Mulligan mener, at man skal betragte tjenesten som en lille, men interessant, nyskabelse.

LÆS OGSÅ:

Se Twitters nye vanedanende video-tjeneste

Lyt til ComON-redaktionens spilleliste på Spotify

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect