EG i kraftig vækst: Sluger endnu en forhandler

Den danske forhandler skubber på konsolideringen og vokser kraftigt. Norsk opkøb bliver ikke det sidste, lover direktør.

Artikel top billede

23 norske ERP-konsulenter får ny arbejdsgiver, efter at den danske forhandler EG har opkøbt Oslo-firmaet Navipartner Bedrift as. Med opkøbet placerer EG sig som den største forhandler af Dynamics NAV-løsninger på det norske marked.

Navipartner Bedrift er specialiseret i løsninger til handel, produktion, service og logistik - områder, hvor også EG satser stærkt. Den norske forhandler voksede i fjor med godt 30 procent og har en omsætning på 28 millioner norske kroner.

Samtidig har EG-koncernen offentliggjort sit regnskab for 2012, som viser en vækst i omsætningen på knap 13 procent til i alt 1,5 milliarder kroner og et resultat før afskrivninger på 141 millioner kroner. Det er en forbedring på syv procent.

EG har de seneste tre år købt voldsomt op i både Danmark Norge og Sverige med opkøbet af Thy Data i 2011, som det mest markante træk. EG har derudover løbende opkøbt mindre lækkerbidskener på de tre markeder. Så sent som i februar købte EG den svenske forhandler Unitail AB, og med den seneste overtagelse af Navipartner Bedrift runder EG sit 13. opkøb på tre år.

Ifølge administrerende direktør Leif Vestergaard er det fortsat kombinationen af volumen og specialisering i brancheløsninger, der er nøglen til EG's ekspansion. Derfor vil det formentlig ikke vare længe, før han igen trækker checkhæftet op af lommen.

"Vi vil også fremadrettet købe op i det omfang, det understøtter vores forretningsmodel og giver mening i de markeder, vi henvender os til. Det vil fortrinsvis være i Norge og Sverige, men det betyder ikke, at vi ikke også vil købe op i Danmark," siger Leif Vestergaard, som derfor også lover fremgang i både omsætning og indtjening i 2013.

Lysten til flere opkøb stimuleres ifølge EG-direktøren også af Microsofts ønske om at få færre og større forhandlere på Dynamics-markedet.

"Microsoft er på udkig efter at få konsolideret deres kanal. Der er mange mindre og dygtige Dynamics-huse på vores markeder, men i takt med at produkterne bliver mere komplekse, kan det være svært at følge med, hvis man ikke har råd til de nødvendige investeringer," siger Leif Vestergaard.

Læs mere:
EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb
Dansk forhandler i stort svensk opkøb
Brancheløsninger er EG's guldmine
Direktør går fra EG til grisefarm

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune