Sådan vandt software-firma stor kommunal kontrakt

Softwarespecialist vandt den første kontrakt under den nye SKI-aftale.

Artikel top billede

Direktør Frank Mortensen A Gain Crayon, håber at vinde endnu flere kommunale kontrakter. Flere end 20 afgøres i løbet af den kommende tid.

Det er ikke prisen, men ekspertisen, der har afgjort, at A Gain Crayon har vundet en kontrakt på syv millioner kroner hos Hillerød Kommune. I modsætning til mange andre udbud blev prisen nemlig ikke vægtet mest hos Hillerød Kommune. Det fremgår af de oplysninger, om Hillerød har fremlagt efter at have tegnet en kontrakt med A Gain Crayon.

"Jeg synes, det er positivt, at Hillerød har valgt ikke kun at vægte en lav pris, men også lægge rigtig meget vægt på de ydelser, der er tilknyttet," fortæller A Gain Crayons danske direktør Frank Mortensen, som kalder det en pænt stor ordre.

Hillerød Kommune er den første kommune, som har lavet et udbud under den nye omstridte rammeaftale fra SKI (02.06).

Frank Mortensen lægger ikke skjul på, at A Gain Crayon ikke var den forhandler, der havde den skarpeste pris, og at det derfor er på grund af A Gain Crayons ydelser, at Hillerød har valgt forhandleren fremfor konkurrenterne. Han er ikke i tvivl om, at det skyldes, at A Gain Crayon har valgt at lægge vægt på rådgivning omkring Software Asset Management (SAM), hvor forhandleren har forpligtet sig til at hjælpe Hillerød Kommune med at sikre, at de har de korrekte licenser i de tre år, aftalen løber.

"Det er komplekst at finde ud, hvordan man i et samlet it-miljø har de rette licenser. Der er sammenhænge og skjulte licenser, som det kan være svært at overskue," siger Frank Mortensen og forsøger at eksemplificere det:

"Hvis man har et program, der kan køre både på en pc og på en server, er det i nogle tilfælde ikke nok at købe en licens til serveren og en licens til pc'en. Her skal man også have en licens, for at de to kan få lov til at tale sammen. En kommune i god tro køber måske kun en licens til serveren og en til pc'en men ikke den, der giver ret til, at de to taler sammen. Det er måske et basalt eksempel, men det er ofte sådan, det er."

Det er netop her, A Gain Crayon har en god vare at sælge, mener Frank Mortensen. Selv om A Gains bud på Hillerød-kontrakten ikke lå langt fra det billigste bud, er han ganske glad for kontrakten.

"Vi gør ikke noget for vores kunders blå øjnes skyld. Vi skal have råd til at ansætte de dygtige folk, der rådgiver vores kunder. Og specialister koster - det gør de indenfor alle dele af it-branchen - og det gør de også hos os," slår Frank Mortensen fast.

Udbuddet i Hillerød Kommune er kun et af mange softwareudbud hos de danske kommuner i øjeblikket. Frank Mortensen fortæller, at A Gain Crayon har sendt flere end 20 tilbud ud til danske kommuner, som skal afgøres i den nærmeste fremtid.

Annonce

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks