Sådan vandt software-firma stor kommunal kontrakt

Softwarespecialist vandt den første kontrakt under den nye SKI-aftale.

Artikel top billede

Direktør Frank Mortensen A Gain Crayon, håber at vinde endnu flere kommunale kontrakter. Flere end 20 afgøres i løbet af den kommende tid.

Det er ikke prisen, men ekspertisen, der har afgjort, at A Gain Crayon har vundet en kontrakt på syv millioner kroner hos Hillerød Kommune. I modsætning til mange andre udbud blev prisen nemlig ikke vægtet mest hos Hillerød Kommune. Det fremgår af de oplysninger, om Hillerød har fremlagt efter at have tegnet en kontrakt med A Gain Crayon.

"Jeg synes, det er positivt, at Hillerød har valgt ikke kun at vægte en lav pris, men også lægge rigtig meget vægt på de ydelser, der er tilknyttet," fortæller A Gain Crayons danske direktør Frank Mortensen, som kalder det en pænt stor ordre.

Hillerød Kommune er den første kommune, som har lavet et udbud under den nye omstridte rammeaftale fra SKI (02.06).

Frank Mortensen lægger ikke skjul på, at A Gain Crayon ikke var den forhandler, der havde den skarpeste pris, og at det derfor er på grund af A Gain Crayons ydelser, at Hillerød har valgt forhandleren fremfor konkurrenterne. Han er ikke i tvivl om, at det skyldes, at A Gain Crayon har valgt at lægge vægt på rådgivning omkring Software Asset Management (SAM), hvor forhandleren har forpligtet sig til at hjælpe Hillerød Kommune med at sikre, at de har de korrekte licenser i de tre år, aftalen løber.

"Det er komplekst at finde ud, hvordan man i et samlet it-miljø har de rette licenser. Der er sammenhænge og skjulte licenser, som det kan være svært at overskue," siger Frank Mortensen og forsøger at eksemplificere det:

"Hvis man har et program, der kan køre både på en pc og på en server, er det i nogle tilfælde ikke nok at købe en licens til serveren og en licens til pc'en. Her skal man også have en licens, for at de to kan få lov til at tale sammen. En kommune i god tro køber måske kun en licens til serveren og en til pc'en men ikke den, der giver ret til, at de to taler sammen. Det er måske et basalt eksempel, men det er ofte sådan, det er."

Det er netop her, A Gain Crayon har en god vare at sælge, mener Frank Mortensen. Selv om A Gains bud på Hillerød-kontrakten ikke lå langt fra det billigste bud, er han ganske glad for kontrakten.

"Vi gør ikke noget for vores kunders blå øjnes skyld. Vi skal have råd til at ansætte de dygtige folk, der rådgiver vores kunder. Og specialister koster - det gør de indenfor alle dele af it-branchen - og det gør de også hos os," slår Frank Mortensen fast.

Udbuddet i Hillerød Kommune er kun et af mange softwareudbud hos de danske kommuner i øjeblikket. Frank Mortensen fortæller, at A Gain Crayon har sendt flere end 20 tilbud ud til danske kommuner, som skal afgøres i den nærmeste fremtid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job