Dansk software kan "dope" din salgsafdeling

Arpedio sælger "intelligent deal management". Hvad er det?

Artikel top billede

Foto: Martin Addison/CC BY-SA 2.0

Danske Arpedio Solutions kan fejre et års fødselsdag og fik i den forbindelse ganske passende en fødselsdagsgave.

Tidligere TDC-topchef og nu angelinvestor Lars Torpe Christoffersen har valgt at indtræde i ejerkredsen og trækker kapital med sig. Beløbet holder parterne hemmeligt, men ifølge medstifter Thomas Bülow skal den nytilførte kapital give Arpedio mulighed for at nå budgettet på 10 millioner kroner i omsætning inden årets udgang.

Det nystartede firma har allerede etableret et salgsled i USA, og firmaet flytter sandsynligvis i samme retning, så snart Danmark er udtjent som sandkasse, siger Thomas Bülow, der nævner succesrige Succesfactors som en af ledestjernerne for sine egne ambitioner.

Succesfactors blev solgt for næsten 19 milliarder i 2011.

Hvad er Arpedio?

Arpedios mobile app og nu også HTML5-platform i skyen er et redskab til salgschefen og især til den enkelte sælger

"Vi kalder det selv for "intelligent deal management". Det er jo lidt provokerende at sige, for de fleste salgsledere vil jo mene, at deres sælgere allerede arbejder intelligent," siger Thomas Bülow, CEO og Co-founder, med et smil.

"Kort sagt handler det om at finde frem til det, som de bedste sælgere i afdelingen gør - og så få resten af afdelingen til at gøre det igen og igen. Der er altid en top fem eller 10 i afdelingen, der altid når deres budgetter og deadlines," siger Thomas Bülow.

"Det handler om at kortlægge den perfekte sælgers dna, så man kan begynde at pode de andre sælgere," siger Thomas Bülow, der har en fortid hos PA Consulting Group og som salgsdirektør hos PFA Pension.

Skulle man blive i den kække sælger-jargon, kunne man sige, at Arpedios service giver salgschefer et nyt værktøj, der overflødiggør noget af deres arbejde.

"Vores app giver den perfekte sparring med sælgerne, som salgschefen ofte aldrig får holdt," siger Thomas Bülow.

Arpedio mod Vest

Arpedio ser sig som en overbygning til CRM-systemer, hvor Arpedio hjælper sælgerne med at lave fremadrettede salgsplaner med afsæt i deres kollegers viden, vaner og procedurer.

Selv om der også er interesse for det produkt i Danmark, så forlader Arpedio sandsynligvis Danmark til fordel for USA.

"Der bliver ikke gjort nok for iværksættere i Danmark, men Danmark er en fin sandkasse til at teste markedet. Det er også nemmere at finde topnotch udviklere her i landet," siger Thomas Bülow.

"Men det er i USA, at markedet er. Når vi sælger til de små eller mellemstore virksomheder i Danmark, er der tale om et salgshold på tre-fire mand. Men når vores sælger i USA sælger til SMB, rammer vi 20-25 sælgere," siger Thomas Bülow.

Arpedios software bruges pt. af 1000 enkeltbrugere over hele verden. I Danmark er bl.a. Applicon, KMD og et større dansk revisionshus blandt kunderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job