Dansk software kan "dope" din salgsafdeling

Arpedio sælger "intelligent deal management". Hvad er det?

Artikel top billede

Foto: Martin Addison/CC BY-SA 2.0

Danske Arpedio Solutions kan fejre et års fødselsdag og fik i den forbindelse ganske passende en fødselsdagsgave.

Tidligere TDC-topchef og nu angelinvestor Lars Torpe Christoffersen har valgt at indtræde i ejerkredsen og trækker kapital med sig. Beløbet holder parterne hemmeligt, men ifølge medstifter Thomas Bülow skal den nytilførte kapital give Arpedio mulighed for at nå budgettet på 10 millioner kroner i omsætning inden årets udgang.

Det nystartede firma har allerede etableret et salgsled i USA, og firmaet flytter sandsynligvis i samme retning, så snart Danmark er udtjent som sandkasse, siger Thomas Bülow, der nævner succesrige Succesfactors som en af ledestjernerne for sine egne ambitioner.

Succesfactors blev solgt for næsten 19 milliarder i 2011.

Hvad er Arpedio?

Arpedios mobile app og nu også HTML5-platform i skyen er et redskab til salgschefen og især til den enkelte sælger

"Vi kalder det selv for "intelligent deal management". Det er jo lidt provokerende at sige, for de fleste salgsledere vil jo mene, at deres sælgere allerede arbejder intelligent," siger Thomas Bülow, CEO og Co-founder, med et smil.

"Kort sagt handler det om at finde frem til det, som de bedste sælgere i afdelingen gør - og så få resten af afdelingen til at gøre det igen og igen. Der er altid en top fem eller 10 i afdelingen, der altid når deres budgetter og deadlines," siger Thomas Bülow.

"Det handler om at kortlægge den perfekte sælgers dna, så man kan begynde at pode de andre sælgere," siger Thomas Bülow, der har en fortid hos PA Consulting Group og som salgsdirektør hos PFA Pension.

Skulle man blive i den kække sælger-jargon, kunne man sige, at Arpedios service giver salgschefer et nyt værktøj, der overflødiggør noget af deres arbejde.

"Vores app giver den perfekte sparring med sælgerne, som salgschefen ofte aldrig får holdt," siger Thomas Bülow.

Arpedio mod Vest

Arpedio ser sig som en overbygning til CRM-systemer, hvor Arpedio hjælper sælgerne med at lave fremadrettede salgsplaner med afsæt i deres kollegers viden, vaner og procedurer.

Selv om der også er interesse for det produkt i Danmark, så forlader Arpedio sandsynligvis Danmark til fordel for USA.

"Der bliver ikke gjort nok for iværksættere i Danmark, men Danmark er en fin sandkasse til at teste markedet. Det er også nemmere at finde topnotch udviklere her i landet," siger Thomas Bülow.

"Men det er i USA, at markedet er. Når vi sælger til de små eller mellemstore virksomheder i Danmark, er der tale om et salgshold på tre-fire mand. Men når vores sælger i USA sælger til SMB, rammer vi 20-25 sælgere," siger Thomas Bülow.

Arpedios software bruges pt. af 1000 enkeltbrugere over hele verden. I Danmark er bl.a. Applicon, KMD og et større dansk revisionshus blandt kunderne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S