Kommuner køber 12.000 Dell-pc'er - leveres af forhandlere

Dell har vundet stort dansk kommunalt udbud og skal levere computere for 50 mio. kr.

Artikel top billede

Dell har vundet det andet miniudbud under den SKI-aftale, der poetisk hedder 50.42 Computere - Miniudbud. Det betyder, at Dell skal levere 12.000 computere til 18 kommuner. De fleste skal leveres gennem forhandlere. Ordren har en værdi på 50 mio. kr.

"Vi kommer til at levere en del direkte og nogle gennem forhandlere. I sidste ende bliver det kunderne, der bestemmer, om de vil have computerne leveret direkte eller gennem en forhandle," fortæller salgsdirektør Adam Vieth fra Dell.

Dell vandt også det første miniudbud under SKI-aftalen. Ifølge Adam Vieth blev over 60 procent af computerne på det første udbud leveret af forhandlere.

"Vi kommer nok aldrig op på at levere alle 100 procent gennem forhandlere, men det er planen, at det skal gå den vej. Der er ingen tvivl om, at det har været en rigtig strategi at gå gennem kanalen. Vi er superglade for samarbejdet med forhandlerne omkring det offentlige. Vores markedsandel er vokset med syv til otte procent på det offentlige, siden vi valgte den vej. Så vi må gøre det rigtige ved at bruge partnere," siger Adam Vieth.

Han oplyser, at producenten har valgt kanalmodellen på den anden SKI-aftale, 50.41, som Dell også har vundet.

"Her har vi valgt at gå 100 procent gennem kanalen og udelukkende levere gennem fire forhandlere, som vi har lavet en aftale med," siger Adam Vieth.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job