Kommuner køber 12.000 Dell-pc'er - leveres af forhandlere

Dell har vundet stort dansk kommunalt udbud og skal levere computere for 50 mio. kr.

Artikel top billede

Dell har vundet det andet miniudbud under den SKI-aftale, der poetisk hedder 50.42 Computere - Miniudbud. Det betyder, at Dell skal levere 12.000 computere til 18 kommuner. De fleste skal leveres gennem forhandlere. Ordren har en værdi på 50 mio. kr.

"Vi kommer til at levere en del direkte og nogle gennem forhandlere. I sidste ende bliver det kunderne, der bestemmer, om de vil have computerne leveret direkte eller gennem en forhandle," fortæller salgsdirektør Adam Vieth fra Dell.

Dell vandt også det første miniudbud under SKI-aftalen. Ifølge Adam Vieth blev over 60 procent af computerne på det første udbud leveret af forhandlere.

"Vi kommer nok aldrig op på at levere alle 100 procent gennem forhandlere, men det er planen, at det skal gå den vej. Der er ingen tvivl om, at det har været en rigtig strategi at gå gennem kanalen. Vi er superglade for samarbejdet med forhandlerne omkring det offentlige. Vores markedsandel er vokset med syv til otte procent på det offentlige, siden vi valgte den vej. Så vi må gøre det rigtige ved at bruge partnere," siger Adam Vieth.

Han oplyser, at producenten har valgt kanalmodellen på den anden SKI-aftale, 50.41, som Dell også har vundet.

"Her har vi valgt at gå 100 procent gennem kanalen og udelukkende levere gennem fire forhandlere, som vi har lavet en aftale med," siger Adam Vieth.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S