Kommuner køber 12.000 Dell-pc'er - leveres af forhandlere

Dell har vundet stort dansk kommunalt udbud og skal levere computere for 50 mio. kr.

Artikel top billede

Dell har vundet det andet miniudbud under den SKI-aftale, der poetisk hedder 50.42 Computere - Miniudbud. Det betyder, at Dell skal levere 12.000 computere til 18 kommuner. De fleste skal leveres gennem forhandlere. Ordren har en værdi på 50 mio. kr.

"Vi kommer til at levere en del direkte og nogle gennem forhandlere. I sidste ende bliver det kunderne, der bestemmer, om de vil have computerne leveret direkte eller gennem en forhandle," fortæller salgsdirektør Adam Vieth fra Dell.

Dell vandt også det første miniudbud under SKI-aftalen. Ifølge Adam Vieth blev over 60 procent af computerne på det første udbud leveret af forhandlere.

"Vi kommer nok aldrig op på at levere alle 100 procent gennem forhandlere, men det er planen, at det skal gå den vej. Der er ingen tvivl om, at det har været en rigtig strategi at gå gennem kanalen. Vi er superglade for samarbejdet med forhandlerne omkring det offentlige. Vores markedsandel er vokset med syv til otte procent på det offentlige, siden vi valgte den vej. Så vi må gøre det rigtige ved at bruge partnere," siger Adam Vieth.

Han oplyser, at producenten har valgt kanalmodellen på den anden SKI-aftale, 50.41, som Dell også har vundet.

"Her har vi valgt at gå 100 procent gennem kanalen og udelukkende levere gennem fire forhandlere, som vi har lavet en aftale med," siger Adam Vieth.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos