Kommuner køber 12.000 Dell-pc'er - leveres af forhandlere

Dell har vundet stort dansk kommunalt udbud og skal levere computere for 50 mio. kr.

Artikel top billede

Dell har vundet det andet miniudbud under den SKI-aftale, der poetisk hedder 50.42 Computere - Miniudbud. Det betyder, at Dell skal levere 12.000 computere til 18 kommuner. De fleste skal leveres gennem forhandlere. Ordren har en værdi på 50 mio. kr.

"Vi kommer til at levere en del direkte og nogle gennem forhandlere. I sidste ende bliver det kunderne, der bestemmer, om de vil have computerne leveret direkte eller gennem en forhandle," fortæller salgsdirektør Adam Vieth fra Dell.

Dell vandt også det første miniudbud under SKI-aftalen. Ifølge Adam Vieth blev over 60 procent af computerne på det første udbud leveret af forhandlere.

"Vi kommer nok aldrig op på at levere alle 100 procent gennem forhandlere, men det er planen, at det skal gå den vej. Der er ingen tvivl om, at det har været en rigtig strategi at gå gennem kanalen. Vi er superglade for samarbejdet med forhandlerne omkring det offentlige. Vores markedsandel er vokset med syv til otte procent på det offentlige, siden vi valgte den vej. Så vi må gøre det rigtige ved at bruge partnere," siger Adam Vieth.

Han oplyser, at producenten har valgt kanalmodellen på den anden SKI-aftale, 50.41, som Dell også har vundet.

"Her har vi valgt at gå 100 procent gennem kanalen og udelukkende levere gennem fire forhandlere, som vi har lavet en aftale med," siger Adam Vieth.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura