Flyttedag: Microsoft skrotter Vedbæk og Hellerup

900 medarbejdere i Danmark skal skifte arbejdsplads.

Artikel top billede

Microsoft i Danmark rykker teltpælene op og samler alle sine aktiviteter i et nybygget domicil i Lyngby nord for København.

Det nye danske hovedkvarter skal efter planen stå klar til indflytning i 2015. Det betyder samtidig, at Microsofts 900 danske medarbejdere må vinke farvel til deres to nuværende arbejdsadresser - Tuborg Havn i Hellerup, som i dag huser det danske salgskontor, og udviklingscenteret i Vedbæk.

Aftalen om det nye byggeri blev i dag endeligt godkendt på et byrådsmøde i Lyngby-Taarbæk kommune, som sammen med bygherren Danica Pension og Microsoft står bag planerne. Projektet omfatter også byggeri af 300-400 studieboliger og et større butikscenter til en samlet pris af 1,2 milliarder kroner.

Hos Microsoft fortæller kommunikationsmedarbejder Linda Wendelboe, at man ikke har planer om organisatoriske ændringer i forbindelse med flytningen. Men hun glæder sig til gengæld over, at Microsoft nu bliver næsten-nabo til DTU.

"Vi har i forvejen et tæt samarbejde med DTU, og det kommer til at betyde rigtig meget, at vi kommer endnu tættere på de studerendes hverdag," siger hun.

Microsofts administrerende direktør, Niels Soelberg, siger i en pressemeddelelse, at det nye domicil er led i en overordnet vision om at skabe fremtidens arbejdsplads. Han peger desuden på Lyngby-Taarbæk kommunes ambition om at markere sig som en førende vidensby som en afgørende faktor for Microsofts beslutning om at gå med i projektet.

"Vi ser frem til også at blive en aktiv del af videns- og universitetsbyen i Lyngby-Taarbæk. Byens borgere kan benytte vores åbne café- og teknologiområde, og studerende kan benytte vores dedikerede studieområde til opgaveskrivning," siger Niels Soelberg.

Læs mere:

Danskere dominerer Dynamics-hitliste
25 år med Navision

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS