Flyttedag: Microsoft skrotter Vedbæk og Hellerup

900 medarbejdere i Danmark skal skifte arbejdsplads.

Artikel top billede

Microsoft i Danmark rykker teltpælene op og samler alle sine aktiviteter i et nybygget domicil i Lyngby nord for København.

Det nye danske hovedkvarter skal efter planen stå klar til indflytning i 2015. Det betyder samtidig, at Microsofts 900 danske medarbejdere må vinke farvel til deres to nuværende arbejdsadresser - Tuborg Havn i Hellerup, som i dag huser det danske salgskontor, og udviklingscenteret i Vedbæk.

Aftalen om det nye byggeri blev i dag endeligt godkendt på et byrådsmøde i Lyngby-Taarbæk kommune, som sammen med bygherren Danica Pension og Microsoft står bag planerne. Projektet omfatter også byggeri af 300-400 studieboliger og et større butikscenter til en samlet pris af 1,2 milliarder kroner.

Hos Microsoft fortæller kommunikationsmedarbejder Linda Wendelboe, at man ikke har planer om organisatoriske ændringer i forbindelse med flytningen. Men hun glæder sig til gengæld over, at Microsoft nu bliver næsten-nabo til DTU.

"Vi har i forvejen et tæt samarbejde med DTU, og det kommer til at betyde rigtig meget, at vi kommer endnu tættere på de studerendes hverdag," siger hun.

Microsofts administrerende direktør, Niels Soelberg, siger i en pressemeddelelse, at det nye domicil er led i en overordnet vision om at skabe fremtidens arbejdsplads. Han peger desuden på Lyngby-Taarbæk kommunes ambition om at markere sig som en førende vidensby som en afgørende faktor for Microsofts beslutning om at gå med i projektet.

"Vi ser frem til også at blive en aktiv del af videns- og universitetsbyen i Lyngby-Taarbæk. Byens borgere kan benytte vores åbne café- og teknologiområde, og studerende kan benytte vores dedikerede studieområde til opgaveskrivning," siger Niels Soelberg.

Læs mere:

Danskere dominerer Dynamics-hitliste
25 år med Navision

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS