Besøger du pornosider? Sig goddag til bunkevis af malware

En undersøgelse gør pornosider til notoriske platforme for sikkerhedstrusler - men det passer ikke, lyder svaret.

Artikel top billede

Hvis du fra tid til anden havner på en hjemmeside med porno eller andet seksuelt indhold, skal du være parat til at blive udsat for malware.

Det viser resultatet af en aktuel undersøgelse.

Det er især bannerannoncer på Windows-maskiner, der er udpeget som skyldige i upåagtet at snige malware om bord på brugernes computere, skriver BBC.

Undersøgelsen, der er foretaget af Conrad Longmore, advarer især mod siderne Xhamster og Pornhub, der ifølge Alexa er blandt de mest besøgte sider i verden.

Det passer ikke

Tidligere undersøgelser har ellers antydet, at det er forholdsvist sikkert at besøge sider i den lumre ende af internettet, fordi ejerne af de sider tjener gode penge på sine brugere - og derfor har et klart incitament til at passe godt på kunderne og ikke mindst deres kreditkortoplysninger.

Men den aktuelle undersøgelse mener at påpege, at pornosiderne ikke har styr på det tredjepartsindhold, der typisk ligger på siderne. Noget almindelige danske nyhedssider også har været plaget af.

Hos Xhamster mener Conrad Longmore, at han har fundet malware på 1067 sider ud af 20986. Da en typisk besøgende klikker rundt på cirka 10 sider, når han at udsætte sig selv for en forholdsvis stor risiko.

Hos Pornhub skulle der være malware på 12,7 procent af 14016 sider. Men det tal er overdrevet, lyder forsvaret fra Pornhub. 

"Hvis der er malware, bliver det fanget stort set med det samme, vores massive trafik taget i betragtning," lyder en officiel udmelding fra Pornhub, der hævder at screene reklamer, der lægges på siden.

Firmaets egne optællinger anslår, at der kun er malware på 0,003 procent af de mange reklamer, der ligger på siden.

Conrad Longmore, der har lavet den aktuelle undersøgelse, undersøgte også samme problem sidste år, og han fortæller, at siden Xvideos, der sidste år var befængt med reklamer, i dag har fået ryddet op og renset ud. 

Han mener dog, at pornosiderne er langsomme til at reagere på sikkerhedsudfordringerne. Blandt andet fordi de sjældent bliver presset til det af deres brugere, der oftest ønsker at være anonyme kunder på de lumre sider.

LÆS OGSÅ:

Religiøse sider spreder mindre malware end pornosider

Pornosider spinder guld på dine billeder

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S