Besøger du pornosider? Sig goddag til bunkevis af malware

En undersøgelse gør pornosider til notoriske platforme for sikkerhedstrusler - men det passer ikke, lyder svaret.

Artikel top billede

Hvis du fra tid til anden havner på en hjemmeside med porno eller andet seksuelt indhold, skal du være parat til at blive udsat for malware.

Det viser resultatet af en aktuel undersøgelse.

Det er især bannerannoncer på Windows-maskiner, der er udpeget som skyldige i upåagtet at snige malware om bord på brugernes computere, skriver BBC.

Undersøgelsen, der er foretaget af Conrad Longmore, advarer især mod siderne Xhamster og Pornhub, der ifølge Alexa er blandt de mest besøgte sider i verden.

Det passer ikke

Tidligere undersøgelser har ellers antydet, at det er forholdsvist sikkert at besøge sider i den lumre ende af internettet, fordi ejerne af de sider tjener gode penge på sine brugere - og derfor har et klart incitament til at passe godt på kunderne og ikke mindst deres kreditkortoplysninger.

Men den aktuelle undersøgelse mener at påpege, at pornosiderne ikke har styr på det tredjepartsindhold, der typisk ligger på siderne. Noget almindelige danske nyhedssider også har været plaget af.

Hos Xhamster mener Conrad Longmore, at han har fundet malware på 1067 sider ud af 20986. Da en typisk besøgende klikker rundt på cirka 10 sider, når han at udsætte sig selv for en forholdsvis stor risiko.

Hos Pornhub skulle der være malware på 12,7 procent af 14016 sider. Men det tal er overdrevet, lyder forsvaret fra Pornhub. 

"Hvis der er malware, bliver det fanget stort set med det samme, vores massive trafik taget i betragtning," lyder en officiel udmelding fra Pornhub, der hævder at screene reklamer, der lægges på siden.

Firmaets egne optællinger anslår, at der kun er malware på 0,003 procent af de mange reklamer, der ligger på siden.

Conrad Longmore, der har lavet den aktuelle undersøgelse, undersøgte også samme problem sidste år, og han fortæller, at siden Xvideos, der sidste år var befængt med reklamer, i dag har fået ryddet op og renset ud. 

Han mener dog, at pornosiderne er langsomme til at reagere på sikkerhedsudfordringerne. Blandt andet fordi de sjældent bliver presset til det af deres brugere, der oftest ønsker at være anonyme kunder på de lumre sider.

LÆS OGSÅ:

Religiøse sider spreder mindre malware end pornosider

Pornosider spinder guld på dine billeder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect