Hovsa - hvor blev koncernchefen lige af?

Han var dansk countrymanager og blev headhuntet som CEO til nordisk koncern. Nu er han pludselig væk.

Artikel top billede

Jarl Øverby var i næsten tre år chef for Sony Danmark, inden han blev koncernchef i Inmeta Crayon.

Lige pludselig er han væk. Koncernchefen for den norske licenskoncern Inmeta Crayon, der i Danmark hedder Again Crayon, har forladt selskabet, uden at det er blevet meldt officielt ud.

Mere om det senere.

I næsten tre år - fra 2004 - var norske Jarl Øverby direktør for Sony i Danmark. Men så blev han i 2006 hentet tilbage til Norge som koncernchef for den norske licensforhandler Inmeta.

Jarl Øverbys opgave var, at han skulle udbygge børsnoterede Inmeta til at blive en større nordisk spiller. Det betød blandt andet, at Inmeta lurede på at gå ind i Danmark i en lidt større skala.

Jarl Øverby fortalte i 2008 til Channelworld, at »vi kigger på mulighederne inden for konsulentvirksomheder, der er specialiseret i Microsoft og bosat i Københavnsområdet.«  

Inmetas fagområde taget i betragtning lignede det et klart købstilbud til den danske licensspecialist Again.

Opkøbet blev dog ikke til noget i første omgang. Til gengæld fusionerede Inmeta i 2012 med sin norske konkurrent Crayon. En fusion, der angiveligt skulle være drevet af øgede krav fra Microsoft.

Jarl Øverby satte sig i forbindelse med fusionen på chefstolen i det nye Inmeta Crayon.

Ambitionerne i Danmark blev samtidig forhøjet, da fusionen betød, at Inemta Crayon fik tilstedeværelse i Danmark via Crayons danske datterselskab, hvor Charlotte Schnack var dansk direktør.

Sidste år lykkedes den norske bejlen til en dansk licensspecialist, da Inmeta Crayon satte trumf på ved at købe den store danske licensspecialist A Gain. Et opkøb, der forgyldte direktør Frank Mortensen.

Jarl Øverby var strategen, der gennemførte opkøbet for Inmeta Crayon. Også i december 2012 er han manden bag et opkøb i Norge.

Men i 2013 bliver der stille om Øverby. Og i april kan man pludselig konstatere, at Jarl Øverby er væk. Af Jarl Øverbys LinkedIn-profil fremgår det, at han i marts stoppede som Inmeta Crayons koncerndirektør.

Men det er ikke noget, Inmeta Crayon har valgt at fortælle offentligheden om. Hverken at Jarl Øverby forlader Inmeta Crayon, eller at Jens Rugseth er indtrådt som ny koncernchef.

Alligevel ligger der ikke noget dramatisk bag koncernchefens pludselig fratrædelse, men snarere det modsatte, siger hovedpersonen Jarl Øverby selv.

"Selskabet har nu et vældig solidt fundament. Og da jeg nu har været i selskabet i seks år, kom vi så til et tidspunkt, hvor det faldt naturligt, at der skulle ske noget nyt. Og derfor stoppede jeg," lyder hans forklaring.

Hos Inmeta Crayon bekræfter Frank Mortensen, der er direktør for Again Crayon i Danmark, at Jarl Øverbys afgang er foregået stille og roligt.

"Jarl Øverby har gjort jobbet færdigt. Da Crayon og Inmeta fusionerede, blev de til et børsnoteret selskab. Men kort tid efter køber investeringsfonden Norvester selskabet af børsen. Den proces var det naturligt, at Jarl Øverby stod i spidsen for, fordi han har erfaringen med at være direktør i børsnoteret selskab. Nu da det er overstået, har man skullet se på, hvad man ville. Og så har man valgt at gøre en af de kompetente herrer fra Crayon-delen til koncerndirektør i stedet," lyder forklaringen fra Frank Mortensen.

Jarl Øverby selv fortæller til Channelworld, at han nu tager en pause og overvejer, hvad han skal fremover.

"Men det er ganske sandsynligt, at det bliver inden for it-branchen," konstaterer han.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS