Comm2ig rydder op: Fjerner jysk kontor

Comm2ig vil have stærkere fodfæste i Jylland og samler derfor medarbejderne på ét kontor.

Artikel top billede

Salgs- og marketingdirektør Peter Møller fortæller, at sammenlægningen af de to jyske kontorer, sker for at kunne sikre vækst i Jylland.

Fremover vil den store forhandler Comm2ig kun have ét kontor i Jylland. Indtil nu har forhandleren haft både et kontor i Kolding og et i Århus. Men nu bliver kontoret i Kolding skåret bort og medarbejderne flyttet til Århus.

"De to kontorer er et levn fra fusionen mellem Comm2 og 2ig. Vi synes, det er lidt bedre, at man sidder flere sammen. Det er godt for både medarbejdere og kunder," siger salgs- og marketingdirektør Peter Møller. Han afviser, at lukningen af Kolding-kontoret vil føre til fyringer blandt de 12 jyske medarbejdere.

"Vi har et ønske om at vækste også i Jylland. Vi ser det her som den bedste måde at bygge fundamentet på," siger han.

Comm2ig har efter fusionen været plaget af, at tidligere 2ig-medarbejdere har søgt væk. Senest har tidligere salgsdirektør Jesper Ravn med kaffemilliardæren Kim Vibe-Petersen som investor etableret forhandleren eGISS.

Også de to tidligere 2ig-medarbejdere Lars Nordahl og Philip Starberg har forladt Comm2ig og etableret forhandleren Aimit.

Peter Møller afviser, at nedlæggelsen af Kolding-kontoret er udtryk for, at også medarbejdere i det jyske forlader Comm2ig.

"Snarere tværtimod. Vi ønsker derimod at gøre fundamentet stærkere i Jylland," siger han.

Efter sammenlægningen af de to jyske kontorer har Comm2ig stadig to kontorer på Sjælland. Henholdsvis 2ig's gamle kontor i Birkerød og det gamle Comm/2-kontor i Kokkedal, der nu er hovedkvarter for Comm2ig. Men her kommer Comm2ig ikke til at lave forandringer i denne omgang.

"Indtil videre beholder vi setuppet med to kontorer på Sjælland," fortæller Peter Møller.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S