Comm2ig rydder op: Fjerner jysk kontor

Comm2ig vil have stærkere fodfæste i Jylland og samler derfor medarbejderne på ét kontor.

Artikel top billede

Salgs- og marketingdirektør Peter Møller fortæller, at sammenlægningen af de to jyske kontorer, sker for at kunne sikre vækst i Jylland.

Fremover vil den store forhandler Comm2ig kun have ét kontor i Jylland. Indtil nu har forhandleren haft både et kontor i Kolding og et i Århus. Men nu bliver kontoret i Kolding skåret bort og medarbejderne flyttet til Århus.

"De to kontorer er et levn fra fusionen mellem Comm2 og 2ig. Vi synes, det er lidt bedre, at man sidder flere sammen. Det er godt for både medarbejdere og kunder," siger salgs- og marketingdirektør Peter Møller. Han afviser, at lukningen af Kolding-kontoret vil føre til fyringer blandt de 12 jyske medarbejdere.

"Vi har et ønske om at vækste også i Jylland. Vi ser det her som den bedste måde at bygge fundamentet på," siger han.

Comm2ig har efter fusionen været plaget af, at tidligere 2ig-medarbejdere har søgt væk. Senest har tidligere salgsdirektør Jesper Ravn med kaffemilliardæren Kim Vibe-Petersen som investor etableret forhandleren eGISS.

Også de to tidligere 2ig-medarbejdere Lars Nordahl og Philip Starberg har forladt Comm2ig og etableret forhandleren Aimit.

Peter Møller afviser, at nedlæggelsen af Kolding-kontoret er udtryk for, at også medarbejdere i det jyske forlader Comm2ig.

"Snarere tværtimod. Vi ønsker derimod at gøre fundamentet stærkere i Jylland," siger han.

Efter sammenlægningen af de to jyske kontorer har Comm2ig stadig to kontorer på Sjælland. Henholdsvis 2ig's gamle kontor i Birkerød og det gamle Comm/2-kontor i Kokkedal, der nu er hovedkvarter for Comm2ig. Men her kommer Comm2ig ikke til at lave forandringer i denne omgang.

"Indtil videre beholder vi setuppet med to kontorer på Sjælland," fortæller Peter Møller.

Læs mere:

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job