Elgigantens ejer sælger stor web-butik til norsk onlinekæmpe

Dansk onlinesalg og ti butikker følger med i købet.

Artikel top billede

Koncernchef Ole Vinje har købt svenske Webhallen af Dixons.

For den nette pris af 122 millioner danske kroner har Elgigantens britiske moderselskab Dixons Retail frasolgt den svenske forhandler Webhallen til den norske web-butik-koncern Komplett.

Med købet af Webhallen får Komplett et hurtigt voksende butik med en omsætning på omkring 710 millioner kroner.

Webhallen har en omfattende onlinehandel kombineret med ti butikker fordelt over hele Sverige. Selskabet har også et dansk datterselskab og en mindre onlineforretning på det danske marked.

Dixons frasalg af Webhallen, der er vokset med 30 procent over de sidste to år, sker i forbindelse med, at Elgigantens moderselskab forsøger at rydde op i koncernens kriseramte onlineforretning Pixmania.

Webhallen har trods Pixmanias problemer været en god forretning. Over de sidste tre år har selskabet genereret et samlet overskud på omkring 45 millioner danske kroner.

Kompletts koncerndirektør Ole Vinje udtaler sig da også ganske positivt om opkøbet.

"De vinder markedsandele og har haft en gennemsnitlig vækst på 18 procent om året over de sidste fem år. Den præstation imponerer os meget - ikke mindst med tanke på, at Sverige er meget krævende marked med stor konkurrence," siger Ole Vinje til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Koncernchef for Dixons Retail Sebastian James er også tilfreds med salget, som er et skridt på vejen til at trimme Dixons nødlidende onlineforhandler Pixmania.

"Efter en omfattende reorganisering af forretningen tidligere i år, er jeg glad for at kunne fremvise et lille men signifikant skridt i den proces med udskilningen af Webhallens forretning i Sverige," udtaler koncernchefen i forbindelse med salget.

Dixons købte i august sidste år de sidste 22 procent af aktierne i Pixmania, som Dixona har været medejer af siden 2006. I januar iværksatte Dixons en omfattende oprydning i Pixmanias aktiviteter.

Dixons tabte 170 millioner kroner på Pixmania i sidste regnskabsår.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)