Elgigantens ejer sælger stor web-butik til norsk onlinekæmpe

Dansk onlinesalg og ti butikker følger med i købet.

Artikel top billede

Koncernchef Ole Vinje har købt svenske Webhallen af Dixons.

For den nette pris af 122 millioner danske kroner har Elgigantens britiske moderselskab Dixons Retail frasolgt den svenske forhandler Webhallen til den norske web-butik-koncern Komplett.

Med købet af Webhallen får Komplett et hurtigt voksende butik med en omsætning på omkring 710 millioner kroner.

Webhallen har en omfattende onlinehandel kombineret med ti butikker fordelt over hele Sverige. Selskabet har også et dansk datterselskab og en mindre onlineforretning på det danske marked.

Dixons frasalg af Webhallen, der er vokset med 30 procent over de sidste to år, sker i forbindelse med, at Elgigantens moderselskab forsøger at rydde op i koncernens kriseramte onlineforretning Pixmania.

Webhallen har trods Pixmanias problemer været en god forretning. Over de sidste tre år har selskabet genereret et samlet overskud på omkring 45 millioner danske kroner.

Kompletts koncerndirektør Ole Vinje udtaler sig da også ganske positivt om opkøbet.

"De vinder markedsandele og har haft en gennemsnitlig vækst på 18 procent om året over de sidste fem år. Den præstation imponerer os meget - ikke mindst med tanke på, at Sverige er meget krævende marked med stor konkurrence," siger Ole Vinje til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Koncernchef for Dixons Retail Sebastian James er også tilfreds med salget, som er et skridt på vejen til at trimme Dixons nødlidende onlineforhandler Pixmania.

"Efter en omfattende reorganisering af forretningen tidligere i år, er jeg glad for at kunne fremvise et lille men signifikant skridt i den proces med udskilningen af Webhallens forretning i Sverige," udtaler koncernchefen i forbindelse med salget.

Dixons købte i august sidste år de sidste 22 procent af aktierne i Pixmania, som Dixona har været medejer af siden 2006. I januar iværksatte Dixons en omfattende oprydning i Pixmanias aktiviteter.

Dixons tabte 170 millioner kroner på Pixmania i sidste regnskabsår.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S