Forhandler måtte fyre og hyre: Omstilling reducerede overskud

Omstilling til cloud betød færre logistik-folk og flere teknikere, hvis de forhandler skulle beholde de sorte tal på bundlinien.

Artikel top billede

Med et overskud på 2,7 millioner kroner før skat insisterer Motus-direktør Ulrik Helio på, at 2012 var et godt år for storage-forhandleren.

Alligevel erkender han, at 2012 slet ikke gik, som han forventede.  I foråret sidste år bebudede Ulrik Helio nemlig optimistisk, at overskuddet for 2012 ville nå op på omkring ni millioner kroner.

"2,7 millioner kroner er stadigvæk et solidt overskud, som jeg er tilfreds med" siger Ulrik Helio og uddyber:

"Men hvis vi skal være ærlige, så solgte vi for lidt, og det vi solgte var for dyrt at levere. Det nytter ikke kun at se på omsætning, hvis dækningsgraden ikke er konstant."

Og det var den ikke. Ulrik Helio fortæller, at der er store forskelle på forholdet mellem personaleomkostninger og indtjening fra 2011 til 2012. I 2011 tjente Motus 2.500 kroner for hver 1000 lønkroner. I 2012 faldt det tal til 1.600 kroner i indtjening for hver 1000 lønkroner.

"Mit ansvar er at tjene penge. Derfor har vi været ude i en øvelse, hvor vi fokuserer på at sælge ydelser på områder, hvor vi differentierer os i markedet," siger Ulrik Helio.

Derfor har Motus været ude i en omstilling af forretningen, hvor forhandleren også har skiftet ud blandt medarbejderne. Det har været de logistisk-orienterede salgsmedarbejdere, der er blevet siet fra, fortæller Ulrik Helio.

"Det vi har brug for nu er mere teknisk orienteret personel, og folk, der kan administrere en ydelsesforretning, der er baseret på abonnement. Vi har foretaget et væsentlig skift over mod mere tekniske ressourcer," siger Ulrik Helio.

Det handler om at Motus har skiftet profil over mod mere drift og salg af cloudbaserede ydelser. Også Big Data fylder mere på Motus palette nu end tidligere.

"Vi har valgt at fokusere endnu mere på drift og vores onlineservices, som primært er backup," siger Ulrik Helio.

Den ny strategi har ifølge Ulrik Helio allerede givet bonus. Han regner derfor med at selskabet kommer ud med et overskud på mellem 6 og 6,5 millioner kroner i 2013.

"På de første tre og en halv måned har vi allerede fået et overskud på 1,7 millioner kroner, så vi er på track," konstaterer han.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S