Teleselskab til kunder: Lad være med at købe Apple

Det er både svært at tjene penge og besværligt at gøre forretning med Apple, lyder det fra teledirektør.

Artikel top billede

Direktøren for den svenske afdeling i teleselskabet Tele2, Mats Granryd, opfordrer nu direkte selskabets kunder til at lade være med at købe mobiltelefoner og andre gadgets fra Apple.

Granryd siger ifølge it24 til avisen Dagens Indestri, at samarbejdet med Apple er så besværligt, at det er svært at tjene penge på at sælge it-gigantens produkter. Han opfordrer i stedet kunderne til at gå efter konkurrenternes produkter.

"Det ville være fantastisk, hvis folk ville lade være med at købe Apple. Det er meget svært at tjene penge på deres produkter," siger Mats Granryd.

Hans udtalelser faldt ifølge avisen på investeringsselskabets Kinneviks kapitalmarkedsdag for nylig. Ifølge Dagens Industri har Apple i et stykke tid været kilde til stor irritation hos flere aktører i telebranchen - blandt andet på grund af krav om at teleoperatørerne skal levere meget detaljerede oplysninger om kunder og salg.

"Jeg håber, at æblet bliver dårligt. Det er vældigt besværligt at lave forretning med Apple," siger Mats Granryd.

Udtalelserne bliver ikke mindre markante i lyset af, at Tele2 i sit seneste kvartalsregnskab oplyser, at Apples iPhone stod for langt den største del af Tele2's salg af monbiltelefoner.

Læs mere:

Pludselig exit for Humacs danske landechef
Danske forhandlere dumper Apple
Apple åbner endnu en skandinavisk butik

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S