Elgigantens gulddreng har første arbejdsdag - hos Expert

Tidligere chef for Elgiganten i Danmark skal stå i spidsen for etablering af en stribe nye Expert-varehuse.

Artikel top billede

Der er ikke noget at sige til, hvis ledelsen i Expert har store forventninger til Jesper Boysen, som i dag har første arbejdsdag som koncernens nordiske etableringsdirektør.

Boysen kommer fra et job som dansk direktør for Elgiganten. hvor han siden 2008 har stået bag en voldsom ekspansion med åbning af en stribe af Elgigantens velkendte it-supermarkeder rundt om i landet. I den periode er det lykkedes Boysen at skabe solide trecifrede millionoverskud, mere end fordoble omsætningen, plus at han har skabt en solid onlineforretning, som supplerer de fysiske varehuse.

Boysen forlod overraskende Elgiganten i midten af november i fjor. Han skal nu forsøge at gentage successen i Expert-regi, som de seneste år med skiftende held har satset på at kopiere konkurrentens succes med en række varehuse for consumerelektronik, som er blevet markedsført under navnet Expert XL.

Han vil dog ikke komme med nogen programerklæring her på sin første arbejdsdag i Expert og siger beskedent:

"Nu skal jeg først i oplæring. Jeg skal jo lære virksomheden at kende. Så jeg bruger de første par uger på at møde mit team og en række nøglepersoner i virksomheden," siger Jesper Boysen, som de første par uger skal bruge en del tid i Expert-koncernens norske hovedkvarter for at få defineret sin fremtidige rolle mere præcist.

"Jeg får den næste halvanden uge klarhed over, hvad mit nye job præcis indebærer. Men jeg har aldrig nogensinde glædet mig så meget til at komme på arbejde. Med mit temperament har det været svært at gå hjemme, siden jeg i midten af november stoppede i Elgiganten," siger Jesper Boysen.

Læs mere:
Elgigantens danske gulddreng deserterer: Skifter til rival
Expert på rov: Stjæler nøglepersoner fra Elgiganten
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect