Elgigantens gulddreng har første arbejdsdag - hos Expert

Tidligere chef for Elgiganten i Danmark skal stå i spidsen for etablering af en stribe nye Expert-varehuse.

Artikel top billede

Der er ikke noget at sige til, hvis ledelsen i Expert har store forventninger til Jesper Boysen, som i dag har første arbejdsdag som koncernens nordiske etableringsdirektør.

Boysen kommer fra et job som dansk direktør for Elgiganten. hvor han siden 2008 har stået bag en voldsom ekspansion med åbning af en stribe af Elgigantens velkendte it-supermarkeder rundt om i landet. I den periode er det lykkedes Boysen at skabe solide trecifrede millionoverskud, mere end fordoble omsætningen, plus at han har skabt en solid onlineforretning, som supplerer de fysiske varehuse.

Boysen forlod overraskende Elgiganten i midten af november i fjor. Han skal nu forsøge at gentage successen i Expert-regi, som de seneste år med skiftende held har satset på at kopiere konkurrentens succes med en række varehuse for consumerelektronik, som er blevet markedsført under navnet Expert XL.

Han vil dog ikke komme med nogen programerklæring her på sin første arbejdsdag i Expert og siger beskedent:

"Nu skal jeg først i oplæring. Jeg skal jo lære virksomheden at kende. Så jeg bruger de første par uger på at møde mit team og en række nøglepersoner i virksomheden," siger Jesper Boysen, som de første par uger skal bruge en del tid i Expert-koncernens norske hovedkvarter for at få defineret sin fremtidige rolle mere præcist.

"Jeg får den næste halvanden uge klarhed over, hvad mit nye job præcis indebærer. Men jeg har aldrig nogensinde glædet mig så meget til at komme på arbejde. Med mit temperament har det været svært at gå hjemme, siden jeg i midten af november stoppede i Elgiganten," siger Jesper Boysen.

Læs mere:
Elgigantens danske gulddreng deserterer: Skifter til rival
Expert på rov: Stjæler nøglepersoner fra Elgiganten
Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S