Frygter at tabe kunder: Derfor udvider C5-veteran med NAV

Herning-forhandler har set skriften på væggen og udvider forretningen med Microsofts NAV-program. Kunderne vil have adgang til data på flere devices, lyder forklaringen.

Artikel top billede

Frygten for at tabe kunder får nu ERP-huset Concept Data i Herning til at udvide sin forretning med løsninger baseret på den seneste version af Microsofts NAV-system (NAV 2013).

Concept Data har i mere end to årtier solgt løsninger til Microsofts C5-system, men ifølge direktør Kris Klintebæk kan C5 ikke længere honorere de krav, som især større kunder stiller til teknologien.

"Vi har mærket presset i flere år, og nu bliver vi nødt til at tage springet. Det er en nødvendighed på grund af kundernes krav om at kunne komme til deres data på flere platforme. Den teknologi findes i NAV, men ikke i C5. Så vi har læst skriften på væggen," siger Kris Klintebæk. Han understreger dog, at C5-forretningen fortsætter uændret.

Udvidelsen med NAV-løsninger ændrer heller ikke Concept Datas salgsstrategi, og ifølge Kris Klintebæk har man ingen ambitioner om at gå højere op i markedet. Han sammenligner udvidelsen med en bilforhandler, som kan levere flere modeller af samme bilmærke. Han regner heller ikke med, at udvidelsen med NAV vil give flere kunder på kort sigt. Derimod ser han NAV som et værktøj til at holde fast på sine eksisterende kunder.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har mistet nogle store kunder, fordi vi ikke kunne følge med teknologisk. Og med NAV supplerer vi C5-forretningen og styrker forholdet til de større kunder, som kan få fordele ved at konvertere til NAV og blive i Microsoft-familien og stadig bruge den samme forhandler," siger Kris Klintebæk.

Ni af Concept Datas medarbejdere har allerede været på introduktionskursus i NAV-teknologien. Fem af medarbejderne er blevet certificeret i NAV 2013.

Læs mere:
Herning-forhandler investerer overskud i hosting
Bagsværd-forhandler udvider: Vil kapre economics-kunder med NAV
Microsoft-forhandlere fusionerer for at modstå presset fra Office 365
25 år med Navision
Microsoft vil lokke C5-forhandlere over på NAV

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S