Spion-frygt får forhandlinger mellem Lenovo og IBM til at forlise

USA's frygt for salg af værdifuld teknologi kan have blokeret salg af IBM's server-forretning.

Artikel top billede

Gennem flere måneder har der været forhandlinger mellem IBM og Lenovo om, at Lenovo skulle købe IBMs intel-baserede server-forretning. Men nu er forhandlingerne angiveligt brudt sammen. Ifølge flere amerikanske medier skyldes sammenbruddet uenighed om prisen. IBM har en forventning om, at deres server-division er 30 milliarder kroner værd, og den vurdering deler Lenovo tilsyneladende ikke.

Men der kan også være en anden forklaring på, at forhandlingerne er brudt sammen. For øjensynligt skulle den amerikanske myndighed CFIUS, som er en sammenslutning af amerikanske myndigheder, der kontrollerer udenlandske selskabers fusioner med og opkøb af amerikanske virksomheder, spøge i kulissen.

CFIUS var også inde over, da Lenovo i 2005 købte IBM's pc-forretning. Allerede dengang var der kritik af, at CFIUS ikke stoppede salget.

Også da IBM og Lenovo lavede en aftale om at Lenovo kunne fabrikere IBM-servere i den lave ende under licens, skulle CFIUS angiveligt have været indblandet.

Ifølge blandt andet amerikanske CRN er netop CFIUS' indblanding noget, der må forventes i det tilfælde, at IBM skulle sælge server-divisionen til Lenovo.

Og det er ikke en trussel, som skal undervurderes. Især ikke efter sidste års Huawei-sag, hvor Pentagon luftede sin mistanke om, at den kinesiske netværksgigant blev brugt af den kinesiske stat i spionage-øjemed.

Senest er Lenovo selv kommet i søgelyset, fordi producenten, der er kinesisk ejet, leverer computere til flere amerikanske myndigheder, herunder NASA. Det er aftaler, der kan komme i klemme, når en ny amerikansk lov om it-køb fra kinesiske firmaer træder i kraft.

Derfor kan det måske være en forklaring på det øjensynlige sammenbrud i de forhandlinger, som ellers for bare et par uger siden blev betragtet som en "done deal".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland