Spion-frygt får forhandlinger mellem Lenovo og IBM til at forlise

USA's frygt for salg af værdifuld teknologi kan have blokeret salg af IBM's server-forretning.

Artikel top billede

Gennem flere måneder har der været forhandlinger mellem IBM og Lenovo om, at Lenovo skulle købe IBMs intel-baserede server-forretning. Men nu er forhandlingerne angiveligt brudt sammen. Ifølge flere amerikanske medier skyldes sammenbruddet uenighed om prisen. IBM har en forventning om, at deres server-division er 30 milliarder kroner værd, og den vurdering deler Lenovo tilsyneladende ikke.

Men der kan også være en anden forklaring på, at forhandlingerne er brudt sammen. For øjensynligt skulle den amerikanske myndighed CFIUS, som er en sammenslutning af amerikanske myndigheder, der kontrollerer udenlandske selskabers fusioner med og opkøb af amerikanske virksomheder, spøge i kulissen.

CFIUS var også inde over, da Lenovo i 2005 købte IBM's pc-forretning. Allerede dengang var der kritik af, at CFIUS ikke stoppede salget.

Også da IBM og Lenovo lavede en aftale om at Lenovo kunne fabrikere IBM-servere i den lave ende under licens, skulle CFIUS angiveligt have været indblandet.

Ifølge blandt andet amerikanske CRN er netop CFIUS' indblanding noget, der må forventes i det tilfælde, at IBM skulle sælge server-divisionen til Lenovo.

Og det er ikke en trussel, som skal undervurderes. Især ikke efter sidste års Huawei-sag, hvor Pentagon luftede sin mistanke om, at den kinesiske netværksgigant blev brugt af den kinesiske stat i spionage-øjemed.

Senest er Lenovo selv kommet i søgelyset, fordi producenten, der er kinesisk ejet, leverer computere til flere amerikanske myndigheder, herunder NASA. Det er aftaler, der kan komme i klemme, når en ny amerikansk lov om it-køb fra kinesiske firmaer træder i kraft.

Derfor kan det måske være en forklaring på det øjensynlige sammenbrud i de forhandlinger, som ellers for bare et par uger siden blev betragtet som en "done deal".

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S