Ekspert til danske forhandlere: Cloud er vildt opreklameret

Onlinehandel har ikke slået it-kanalen ihjel, og det vil cloud heller ikke gøre, siger britisk kanalekspert. Han har et godt bud på, hvor forhandlerne skal tjene deres penge i fremtiden.

Artikel top billede

"Folk, som burde vide bedre, går rundt og siger en masse sludder om, at cloud computing vil overtage hele it-markedet og slå it-kanalen ihjel. Men cloud er i høj grad overhyped."

Sådan lød budskabet fra direktør Steve Brazier, analysefirmaet Canalys, da han i går talte til en forsamling af danske forhandlere ved distributøren Alsos årlige messe "Trends+Visions" i Ballerup Super Arena.

"Cloud giver god mening i forhold til consumermarkedet, fordi cloud er godt til at skalere løsninger til mange kunder, der ligner hinanden. Man kan sammenligne cloud med at leje en bil. Og ingen ved deres fulde fem ringer vel til Hertz eller Avis og beder om at leje en bil 365 dage om året," lød det retoriske spørgsmål.

Ifølge Steve Braziers analyser vil cloud i løbet af de næste tre år fordoble sin markedsandel til syv procent, men lokale serverinstallationer vil stadig udgøre mere end halvdelen af markedet, med løsninger indenfor managed services og hosting med en andel på omkring 20 procent hver.

"De fleste burde holde sig væk fra cloud"

"Cloud vil slå langsomt igennem, og det skyldes, at der endnu ikke er nogen, der har svaret på det vigtigste spørgsmål: Hvorfor skal kunden gå i skyen? Det umiddelbare svar er: For at spare penge! Men passer det? I dag er der ikke en eneste af de store cloud-leverandører, som tjener penge. Så vi er meget skeptiske over for cloud, og de fleste producenter ville klare sig bedre, hvis de holdt sig væk fra cloud," siger Steve Brazier.

Den britiske kanalekspert rettede også et par hug til flere af de aktuelle myter om udviklingen i it-branchen. Han gjorde for eksempelvis op med forestillingen om, at pc-markedet er i krise. Pc'ens eneste problem er, at kunderne har flyttet sig i retning af tablet-computere og smart devices.

"Regner man antallet af solgte tablets med i pc-salget, er der det seneste år reelt sket en stigning i salget af computere. Men problemet er selvfølgelig, at tablets er billigere end en traditionel pc. Som forhandlere kan I ikke lide den udvikling, men det er den virkelighed, som I må forholde jer til, selv om I tjener færre penge," lød det fra Steve Brazier.

Den øgede brug af mobile enheder betyder ifølge Brazier også, at branchen i dag lever i en "post-Windows-verden". Samlet set sidder Microsofts styresystem stadig på to tredjedele af markedet for pc'er. Men antallet af solgte smart devices på verdensplan er tre gange så stort som pc-salget, og her fylder Windows kun cirka 25 procent. Her vil Android blive den dominerende spiller, spår Steve Brazier.

"Så vi lever i en post-Windows-verden. Det er ikke en spådom, men en begivenhed, der allerede er indtruffet," mener han.

Masser af nye forretningsmuligheder

Men bevægelsen i retning af mobility åbner masser af nye forretningsmuligheder for it-kanalen, mener Steve Brazier. Han peger på tidligere ændringer i markedet, som har udløst spådomme om it-kanalens død.

"Det er før blevet spået, at onlinehandel eller software på nettet ville slå kanalen ihjel, men det er ikke sket. Det det vil heller ikke ske på grund af mobility og cloud. Kanalen er sund, og vores forventning er, at forhandlerne vil klare sig bedre end producenterne," lød det fra den britiske kanalekspert, som også rådede forhandlerne til at satse på at skabe værdi for kunderne gennem udvikling af apps og management af sikkerhed på mobile enheder.

"I skal ud og skræmme livet af jeres kunder ved at spørge, hvor meget styr de har på deres medarbejderes brug af devices. I kan tilbyde en analyse af det felt for kunden, og det er en stor mulighed for at gøre forretning," sagde Steve Brazier.

Læs mere:
Voldsom smartphonevækst - Android styrer
Canalys: Microsofts strategi er forkert
Canalys: Consumerization rykker ved kanalen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job