Kapitalfond vil købe kendt it-firma for 50 milliarder

Stort softwarefirma er på nippet til at skrive under.

Artikel top billede

Det amerikanske softwareselskab Business Service Management kendt som BMC Software ser ud til at blive solgt for den nette sum af små 50 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som angiver, at den aftalte pris ligger på 46 dollar per aktie, hvilket i alt giver en købspris på mere end 48,5 milliarder kroner.

Køberen er en kapitalfond, hvor investorer som Golden Gate Capital og Bain Capital er involverede.

Hverken BMC og kapitalfonden ønsker på nuværende tidspunkt at kommentere det sejlivede rygte til medierne.

En af de største handler

Rygterne om BMC-opkøbet kommer dagen før, at selskabet offentliggør sit kvartalsregnskab.

I forbindelse med regnskabet forventes det, at BMC-tallene vil afsløre, hvordan BMC's april-udmelding om, at der skal fyres medarbejdere for at forberede regnskaberne, vil tage sig ud i virkeligheden.

I dag ejes knap 10 procent af BMC af den amerikanske hedgefond Elliott Associates, der allerede i 2012 pressede på med at få solgt BMC.

Elliot Associates har også tidligere kritiseret ledelsen i BMC for at være for tøvende overfor mulighederne i internetbaserede løsninger, som konkurrenter som Salesforce, Microsoft, Oracle og SAP har kastet sig over.

Hvis handlen mellem kapitalfonden og BMC Software bliver gennemført, vil det være en af årets absolut største lånefinansierede opkøb, efter blandt andre kapitalfonden Silver Lake Partners meldte sig blandt flere bejlere til at købe hardware-producenten Dell for omkring 135 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura