Kapitalfond vil købe kendt it-firma for 50 milliarder

Stort softwarefirma er på nippet til at skrive under.

Artikel top billede

Det amerikanske softwareselskab Business Service Management kendt som BMC Software ser ud til at blive solgt for den nette sum af små 50 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som angiver, at den aftalte pris ligger på 46 dollar per aktie, hvilket i alt giver en købspris på mere end 48,5 milliarder kroner.

Køberen er en kapitalfond, hvor investorer som Golden Gate Capital og Bain Capital er involverede.

Hverken BMC og kapitalfonden ønsker på nuværende tidspunkt at kommentere det sejlivede rygte til medierne.

En af de største handler

Rygterne om BMC-opkøbet kommer dagen før, at selskabet offentliggør sit kvartalsregnskab.

I forbindelse med regnskabet forventes det, at BMC-tallene vil afsløre, hvordan BMC's april-udmelding om, at der skal fyres medarbejdere for at forberede regnskaberne, vil tage sig ud i virkeligheden.

I dag ejes knap 10 procent af BMC af den amerikanske hedgefond Elliott Associates, der allerede i 2012 pressede på med at få solgt BMC.

Elliot Associates har også tidligere kritiseret ledelsen i BMC for at være for tøvende overfor mulighederne i internetbaserede løsninger, som konkurrenter som Salesforce, Microsoft, Oracle og SAP har kastet sig over.

Hvis handlen mellem kapitalfonden og BMC Software bliver gennemført, vil det være en af årets absolut største lånefinansierede opkøb, efter blandt andre kapitalfonden Silver Lake Partners meldte sig blandt flere bejlere til at købe hardware-producenten Dell for omkring 135 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S