Kapitalfond vil købe kendt it-firma for 50 milliarder

Stort softwarefirma er på nippet til at skrive under.

Artikel top billede

Det amerikanske softwareselskab Business Service Management kendt som BMC Software ser ud til at blive solgt for den nette sum af små 50 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som angiver, at den aftalte pris ligger på 46 dollar per aktie, hvilket i alt giver en købspris på mere end 48,5 milliarder kroner.

Køberen er en kapitalfond, hvor investorer som Golden Gate Capital og Bain Capital er involverede.

Hverken BMC og kapitalfonden ønsker på nuværende tidspunkt at kommentere det sejlivede rygte til medierne.

En af de største handler

Rygterne om BMC-opkøbet kommer dagen før, at selskabet offentliggør sit kvartalsregnskab.

I forbindelse med regnskabet forventes det, at BMC-tallene vil afsløre, hvordan BMC's april-udmelding om, at der skal fyres medarbejdere for at forberede regnskaberne, vil tage sig ud i virkeligheden.

I dag ejes knap 10 procent af BMC af den amerikanske hedgefond Elliott Associates, der allerede i 2012 pressede på med at få solgt BMC.

Elliot Associates har også tidligere kritiseret ledelsen i BMC for at være for tøvende overfor mulighederne i internetbaserede løsninger, som konkurrenter som Salesforce, Microsoft, Oracle og SAP har kastet sig over.

Hvis handlen mellem kapitalfonden og BMC Software bliver gennemført, vil det være en af årets absolut største lånefinansierede opkøb, efter blandt andre kapitalfonden Silver Lake Partners meldte sig blandt flere bejlere til at købe hardware-producenten Dell for omkring 135 milliarder kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job