Dansk forhandler: Udenlandske konkurrenter gør det hårdere

Presset fra udenlandske netbutikker kan mærkes hos Expert-ejede Proshop.

Artikel top billede

Antallet af medarbejdere er reduceret trods vækst i omsætning. Det er fordi vi hele tiden effektiviserer, siger Proshops direktør Morten Duch.

"Vi kan klart mærke, at det er blevet et hårdere marked," siger Proshops direktør Morten Duch.

Derfor er han også tilfreds med, at Proshop kommer ud med et overskud på 6,3 millioner kroner før skat for 2012.

Med en omsætning, som Proshop ikke vil opgive, men som Morten Duch indrømmer i hvert fald ligger over den halve milliard, er det et overskud på omkring en procent af omsætningen eller mindre

"Hvis vi kigger fem år tilbage, så var de store detailhandelskæder slet ikke til stede på nettet, som de er det i dag. Det gælder både Bilka og Elgiganten. Det lægger pres på prisen. Derudover har vi også stor tilgang af nye udenlandske konkurrenter," Siger Morten Duch.

Som en naturlig konsekvens af, at netop udenlandske netbutikker går ind i Danmark, lægger Proshop nu også mere pres på sine internationale ambitioner. Proshop er gået ind i både Sverige og Norge.

"Vi har været i Norge i under et år, mens vi har været et par år i Sverige. Når udlandet kigger på os må vi også kigge på dem. Derfor skal vi have fokus på at få Sverige og Norge til at køre," siger Morten Duch.

Han fortæller, at det er en længere proces fordi salget i Norge og Sverige skal bygges op fra bunden. Men han påpeger, at Proshop har sine e-handelssystemer sat op. Derfor kører forretningere allerede lige så stabilt, som i den danske webshop.

Med butikkerne i Norge og Sverige godt undervejs, regner Morten Duch med at Proshop vil fortsætte med at vækste også i år.

"Vi effektiviserer hele tiden i små skridt. Derfor forventer vi også et overskud i år på niveau med det vi netop har afleveret, konstaterer Morten Duch.

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job