Dansk forhandler: Udenlandske konkurrenter gør det hårdere

Presset fra udenlandske netbutikker kan mærkes hos Expert-ejede Proshop.

Artikel top billede

Antallet af medarbejdere er reduceret trods vækst i omsætning. Det er fordi vi hele tiden effektiviserer, siger Proshops direktør Morten Duch.

"Vi kan klart mærke, at det er blevet et hårdere marked," siger Proshops direktør Morten Duch.

Derfor er han også tilfreds med, at Proshop kommer ud med et overskud på 6,3 millioner kroner før skat for 2012.

Med en omsætning, som Proshop ikke vil opgive, men som Morten Duch indrømmer i hvert fald ligger over den halve milliard, er det et overskud på omkring en procent af omsætningen eller mindre

"Hvis vi kigger fem år tilbage, så var de store detailhandelskæder slet ikke til stede på nettet, som de er det i dag. Det gælder både Bilka og Elgiganten. Det lægger pres på prisen. Derudover har vi også stor tilgang af nye udenlandske konkurrenter," Siger Morten Duch.

Som en naturlig konsekvens af, at netop udenlandske netbutikker går ind i Danmark, lægger Proshop nu også mere pres på sine internationale ambitioner. Proshop er gået ind i både Sverige og Norge.

"Vi har været i Norge i under et år, mens vi har været et par år i Sverige. Når udlandet kigger på os må vi også kigge på dem. Derfor skal vi have fokus på at få Sverige og Norge til at køre," siger Morten Duch.

Han fortæller, at det er en længere proces fordi salget i Norge og Sverige skal bygges op fra bunden. Men han påpeger, at Proshop har sine e-handelssystemer sat op. Derfor kører forretningere allerede lige så stabilt, som i den danske webshop.

Med butikkerne i Norge og Sverige godt undervejs, regner Morten Duch med at Proshop vil fortsætte med at vækste også i år.

"Vi effektiviserer hele tiden i små skridt. Derfor forventer vi også et overskud i år på niveau med det vi netop har afleveret, konstaterer Morten Duch.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Aller Media A/S

Salesforce Administrator & Application Specialist

Uspecificeret arbejdssted

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job