Dansk forhandler: Udenlandske konkurrenter gør det hårdere

Presset fra udenlandske netbutikker kan mærkes hos Expert-ejede Proshop.

Artikel top billede

Antallet af medarbejdere er reduceret trods vækst i omsætning. Det er fordi vi hele tiden effektiviserer, siger Proshops direktør Morten Duch.

"Vi kan klart mærke, at det er blevet et hårdere marked," siger Proshops direktør Morten Duch.

Derfor er han også tilfreds med, at Proshop kommer ud med et overskud på 6,3 millioner kroner før skat for 2012.

Med en omsætning, som Proshop ikke vil opgive, men som Morten Duch indrømmer i hvert fald ligger over den halve milliard, er det et overskud på omkring en procent af omsætningen eller mindre

"Hvis vi kigger fem år tilbage, så var de store detailhandelskæder slet ikke til stede på nettet, som de er det i dag. Det gælder både Bilka og Elgiganten. Det lægger pres på prisen. Derudover har vi også stor tilgang af nye udenlandske konkurrenter," Siger Morten Duch.

Som en naturlig konsekvens af, at netop udenlandske netbutikker går ind i Danmark, lægger Proshop nu også mere pres på sine internationale ambitioner. Proshop er gået ind i både Sverige og Norge.

"Vi har været i Norge i under et år, mens vi har været et par år i Sverige. Når udlandet kigger på os må vi også kigge på dem. Derfor skal vi have fokus på at få Sverige og Norge til at køre," siger Morten Duch.

Han fortæller, at det er en længere proces fordi salget i Norge og Sverige skal bygges op fra bunden. Men han påpeger, at Proshop har sine e-handelssystemer sat op. Derfor kører forretningere allerede lige så stabilt, som i den danske webshop.

Med butikkerne i Norge og Sverige godt undervejs, regner Morten Duch med at Proshop vil fortsætte med at vækste også i år.

"Vi effektiviserer hele tiden i små skridt. Derfor forventer vi også et overskud i år på niveau med det vi netop har afleveret, konstaterer Morten Duch.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S