Softwareforhandler: Vi giver Atea baghjul

Softwareforhandler viser store muskler og satser på at fordoble antallet af ansatte.

Artikel top billede

Direktør Frank Mortensen har vist, at der er gode penge i at holde styr på store kunder til softwarelicenser. Det fortsætter han med, efter at norske Inmeta Crayon har købt Frank Mortensens danske softwareforhandler A Gain.

Frank Mortensen er direktør i det fortsættende selskab, A Gain Crayon, som er kommet ud med et 2012-regnskab, der viser ni millioner kroner på bundlinjen før skat.

Det fremgår ikke af regnskabet, hvor stor omsætningen er, men Frank Mortensen fortæller, at omsætningen i 2012 nåede op på 450 millioner danske kroner. Det er en vækst på 50 procent i forhold til 2011, hvor A Gain ifølge Frank Mortensen havde en omsætning på 300 millioner kroner.

"Vi har en fantastisk vækst, som langt overstiger Ateas vækst," konstaterer Frank Mortensen selvsikkert.

Han påpeger samtidig, at det skal ses i sammenhæng med, at A Gain i 2009 havde en omsætning på 100 millioner kroner. I 2010 havde selskabet en omsætning på 200 millioner kroner og i 2011 en omsætning på 300 millioner kroner.

Med til væksten hører dog også, at A Again er blevet fusioneret med norske Inmeta Crayons danske datterselskab. Ifølge Frank Mortensen er det dog kun en del af omsætningsvæksten, der kommer fra Crayon Danmark. Til gengæld er fusionen med Crayon den største årsag til, at overskuddet faldt fra næsten 15 millioner kroner før skat i 2011 til ni millioner kroner før skat i 2012.

"Man kan godt sige, at vi har overtaget en underskudsforretning. Og samtidig har vi haft en hel masse omkostninger i forbindelse med fusionen. Det er forklaringen på, at vores overskud ikke er så stort som sidste år," siger Frank Mortensen.

Men i år er A Gain Crayon oppe at køre på fuld skrue. Frank Morensen fortæller, at forhandleren er i gang med at mande op til en forventet stor vækst i 2014 og 2015.

"Vi har ansat 15 mand i år, og er nu oppe på at være 65 mennesker. Jeg forventer, at vi er 100 i 2015," siger Frank Mortensen og fortsætter:

"Det er vigtigt at få de rigtige medarbejdere ind. Først skal bygge fundamentet, som er medarbejderne. Derefter skal vi vækste."

Frank Mortensen fremhæver, at han som et led i vækstplanerne har ansat den tidligere salgsdirektør for Microsoft i Danmark, Bjarne Riis. Det handler også om, at Frank Mortensen egen rolle for fremtiden bliver mere international. I forbindelse med at norske Inmeta Crayon købte A Gain, blev Frank Mortensen den tredjestørste aktionær i selskabet.

"Generelt bevæger vores marked sig mod at blive mere internationalt. Jeg solgte til Crayon, fordi jeg kunne se at vi ikke kunne gøre det alene. Men planen er, at vi nu med Crayon skal ud og være internationale. Det betyder også, at mit fokus bliver flyttet," siger Frank Mortensen og fortsætter:

"Det er også årsagen til, at jeg ansatte Bjarne Riis. Han er et stort navn i Danmark. Og det er vigtigt, at vi har en tung profil som ham til at drive den danske forretning."

Frank Mortensen lægger ikke skjul på, hvilken udfordring Bjarne Riis skal løfte for det næste år.

"I 2013 får vi en moderat vækst i omsætningen. Til gengæld stiger omkostningerne, fordi vi skal ud og ansætte folk. Men jeg regner samtidig med, at vi også får en vækst i overskuddet," slår Frank Mortensen fast.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job