Dansker søger job via Facebook-annoncer

Sebastian Christensen forsøger at tiltrække sin kommende arbejdsgiver med Facebook-annoncer. Virker det?

Artikel top billede

Hvis du kigger på Facebook-reklamer i højre spalte, er de ofte for dating-sider, computerspil eller slankekure. Men du kan også få en annonce med Sebastian Christensen, der bare gerne vil have et job.

Den københavnske jobsøgende kommunikationsrådgiver har taget et fantasifuldt våben i brug i kampen om et job.

"Jeg tænkte, at folk der arbejder med onlinemarkedsføring jo ikke holder fri, når de er på Facebook. Hvis man har interesse og forståelse for onlinekommunikation, så vil man også holde et vågent øje. Det handler om at finde de rigtige kanaler og bruge dem," forklarer Sebastian Christensen.

Og netop det med at finde de rigtige kanaler er forhåbentlig Sebastian Christensens kommende arbejde. Han leder efter en stilling som kommunikationsrådgiver eller bredt inden for onlinemarkedsføring. Hans alternative jobsøgning består af Facebook-annoncer, der fører besøgende videre til hans professionelle profil på LinkedIn.

Facebook-annoncerne er målrettet, så de kun vises hos folk, der er over 30 år, har en interesse for marketing og bor i hovedstadsområdet. Se annoncen her på siden.

Har det virket?

"Jeg har ikke fået et job endnu, men der er cirka én til tre personer, der klikker om dagen. Det synes jeg faktisk er udmærket," siger Sebastian Christensen.

Via LinkedIn kan han se navnene på de personer, som klikker sig ind på profilen. Og hvis han mener, at de kunne være relevante for hans jobjagt, tager han kontakt til dem.

Hvad koster det?

Han har for nylig været på et kursus i onlinemarkedsføring, hvor han lærte at oprette nogle Facebook-test-annoncer. Efterfølgende blev han kontaktet af Facebook og gjort opmærksom på, at hans annoncer ikke var aktive. Som lokkemad har Facebook givet ham et gavekort på 300 kroner for at få ham til at aktivere annoncerne - og det er de 300 kroner, han nu bruger på sin personlige markedsføringskampagne.

Det er valgfrit, hvor meget eksponering man vil give sine annoncer på Facebook. Sebastian Christensen har sat sin klikpris til seks kroner per klik. Det betyder, at kampagnen, som begyndte i sidste måned, i alt kommer til at vare cirka to måneder.

"Hvis jeg ikke har fået job, når den udløber, tror jeg bare, jeg vil se på det som en erfaring. Men nu må vi se. Det har været sjovt at få tre fremmede til at klikke om dagen".

Men er det en vej, du vil anbefale til andre jobsøgende?

"Jeg tror sagtens, at denne type personlig markedsføring kan fungere. Jeg har heller ikke hørt eller set andre, der har gjort det. Men jeg tror, det mest optimale ville være, at man havde en hjemmeside at henvise til. Nu skal besøgende jo have en LinkedIn-profil for at se min. Og hvis de klikker på annoncen på en mobil, er der så mange trin, at flere nok falder fra i processen," siger Sebastian Christensen.

Sebastian Christensen er ikke alene om at finde alternative måder at søge job på. Se for eksempel denne fyr, der havde taget plads i den københavnske morgentrafik. Læs mere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S