Dansker søger job via Facebook-annoncer

Sebastian Christensen forsøger at tiltrække sin kommende arbejdsgiver med Facebook-annoncer. Virker det?

Artikel top billede

Hvis du kigger på Facebook-reklamer i højre spalte, er de ofte for dating-sider, computerspil eller slankekure. Men du kan også få en annonce med Sebastian Christensen, der bare gerne vil have et job.

Den københavnske jobsøgende kommunikationsrådgiver har taget et fantasifuldt våben i brug i kampen om et job.

"Jeg tænkte, at folk der arbejder med onlinemarkedsføring jo ikke holder fri, når de er på Facebook. Hvis man har interesse og forståelse for onlinekommunikation, så vil man også holde et vågent øje. Det handler om at finde de rigtige kanaler og bruge dem," forklarer Sebastian Christensen.

Og netop det med at finde de rigtige kanaler er forhåbentlig Sebastian Christensens kommende arbejde. Han leder efter en stilling som kommunikationsrådgiver eller bredt inden for onlinemarkedsføring. Hans alternative jobsøgning består af Facebook-annoncer, der fører besøgende videre til hans professionelle profil på LinkedIn.

Facebook-annoncerne er målrettet, så de kun vises hos folk, der er over 30 år, har en interesse for marketing og bor i hovedstadsområdet. Se annoncen her på siden.

Har det virket?

"Jeg har ikke fået et job endnu, men der er cirka én til tre personer, der klikker om dagen. Det synes jeg faktisk er udmærket," siger Sebastian Christensen.

Via LinkedIn kan han se navnene på de personer, som klikker sig ind på profilen. Og hvis han mener, at de kunne være relevante for hans jobjagt, tager han kontakt til dem.

Hvad koster det?

Han har for nylig været på et kursus i onlinemarkedsføring, hvor han lærte at oprette nogle Facebook-test-annoncer. Efterfølgende blev han kontaktet af Facebook og gjort opmærksom på, at hans annoncer ikke var aktive. Som lokkemad har Facebook givet ham et gavekort på 300 kroner for at få ham til at aktivere annoncerne - og det er de 300 kroner, han nu bruger på sin personlige markedsføringskampagne.

Det er valgfrit, hvor meget eksponering man vil give sine annoncer på Facebook. Sebastian Christensen har sat sin klikpris til seks kroner per klik. Det betyder, at kampagnen, som begyndte i sidste måned, i alt kommer til at vare cirka to måneder.

"Hvis jeg ikke har fået job, når den udløber, tror jeg bare, jeg vil se på det som en erfaring. Men nu må vi se. Det har været sjovt at få tre fremmede til at klikke om dagen".

Men er det en vej, du vil anbefale til andre jobsøgende?

"Jeg tror sagtens, at denne type personlig markedsføring kan fungere. Jeg har heller ikke hørt eller set andre, der har gjort det. Men jeg tror, det mest optimale ville være, at man havde en hjemmeside at henvise til. Nu skal besøgende jo have en LinkedIn-profil for at se min. Og hvis de klikker på annoncen på en mobil, er der så mange trin, at flere nok falder fra i processen," siger Sebastian Christensen.

Sebastian Christensen er ikke alene om at finde alternative måder at søge job på. Se for eksempel denne fyr, der havde taget plads i den københavnske morgentrafik. Læs mere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S