Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg

Dixons vinder stadig markedsandele i Norden.

Artikel top billede

Sammen med ElectroWorld i Slovakiet og Tjekkiet står Elgiganten igen for de højeste vækstrater hos den engelske retailgigant Dixons.

I en netop offentliggjort meddelelse til den engelske børs fortæller Dixons Retail, at Elgiganten og ElectroWorld tilsammen har vækstet 12 procent over det sidste år. I det sidste kvartal var væksten helt oppe på 19 procent.

Dixons oplyser ikke omsætning eller overskud i meddelelsen til den engelske børs, men fortæller, at Pixmania fortsat er smertensbarnet for retailkoncernen. Pixmanias omsætning er faldet med 24 procent over det sidste år.

Alligvel er den samlede koncernomsæstning vokset med fire procent over det sidste år.

"Dette stærke år bringer Dixons i den bedste situation, selskabet har været i over de seneste år," lyder konklusionen fra Dixons koncernchef, Sebastian James.

Dixons forventer, at overskuddet før skat for hele koncernen ender på lidt under 750 millioner kroner.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S