Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg

Dixons vinder stadig markedsandele i Norden.

Artikel top billede

Sammen med ElectroWorld i Slovakiet og Tjekkiet står Elgiganten igen for de højeste vækstrater hos den engelske retailgigant Dixons.

I en netop offentliggjort meddelelse til den engelske børs fortæller Dixons Retail, at Elgiganten og ElectroWorld tilsammen har vækstet 12 procent over det sidste år. I det sidste kvartal var væksten helt oppe på 19 procent.

Dixons oplyser ikke omsætning eller overskud i meddelelsen til den engelske børs, men fortæller, at Pixmania fortsat er smertensbarnet for retailkoncernen. Pixmanias omsætning er faldet med 24 procent over det sidste år.

Alligvel er den samlede koncernomsæstning vokset med fire procent over det sidste år.

"Dette stærke år bringer Dixons i den bedste situation, selskabet har været i over de seneste år," lyder konklusionen fra Dixons koncernchef, Sebastian James.

Dixons forventer, at overskuddet før skat for hele koncernen ender på lidt under 750 millioner kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job