Ingen krise her: Elgiganten er fortsat Dixons' guldæg

Dixons vinder stadig markedsandele i Norden.

Artikel top billede

Sammen med ElectroWorld i Slovakiet og Tjekkiet står Elgiganten igen for de højeste vækstrater hos den engelske retailgigant Dixons.

I en netop offentliggjort meddelelse til den engelske børs fortæller Dixons Retail, at Elgiganten og ElectroWorld tilsammen har vækstet 12 procent over det sidste år. I det sidste kvartal var væksten helt oppe på 19 procent.

Dixons oplyser ikke omsætning eller overskud i meddelelsen til den engelske børs, men fortæller, at Pixmania fortsat er smertensbarnet for retailkoncernen. Pixmanias omsætning er faldet med 24 procent over det sidste år.

Alligvel er den samlede koncernomsæstning vokset med fire procent over det sidste år.

"Dette stærke år bringer Dixons i den bedste situation, selskabet har været i over de seneste år," lyder konklusionen fra Dixons koncernchef, Sebastian James.

Dixons forventer, at overskuddet før skat for hele koncernen ender på lidt under 750 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S