Københavner i fængsel for momssvindel med it-udstyr

Kæmpebøde og fængselsdom til 38-årig mand for at momssvindle for millioner med computerudstyr og mobiltelefoner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En bøde på 1,9 millioner kroner og en dom på et år og tre måneders fængsler, hvor de seks måneder er ubetinget. Det blev afregningen, da en 38-årig mand fra københavnsområdet blev dømt i en sag om momssvindel med it-udstyr.

Det var en stikprøve fra Skat i EU's listesystem, som registrerer handel mellem EU-lande, der gav bonus og afslørede, at den 38-årige mand fra Søborg i løbet af et par år havde svindlet med moms for 2,7 millioner kroner i handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Svindlen, som skete mellem 2007 og 2009, foregik ved, at manden via to selskaber købte mobiltelefoner og computerudstyr fra Tyskland og Ungarn. Efterfølgende solgte han varerne videre uden at betale moms.

"Det er, hvad jeg vil betegne som en grov sag. Andre har jo ikke en chance for at konkurrere med en, der snyder med moms i det omfang," siger anklagerfuldmægtig Joy Sinius Clausen.

Selv om den 38-årige mand nåede at svindle for 2,7 millioner kroner, blev bøden kun på 1,9 millioner kroner. Men det skyldes, at han allerede har tilbagebetalt en del af de manglende penge, før retssagen blev afsluttet.

Derfor er anklageren Joy Sinius Clausen også tilfreds med dommen, selv om hun dog helst havde set, at hele fængselsstraffen på et år og tre måneder var blevet gjort ubetinget. Som dommen faldt, skal den 38-årige seks måneder i fængsel. De resterende ni måneder af fængselsdommen er gjort betinget med et års prøvetid.

Den 38-årige mand har taget 14 dages betænkningstid til at overveje, om han vil anke dommen.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job