Københavner i fængsel for momssvindel med it-udstyr

Kæmpebøde og fængselsdom til 38-årig mand for at momssvindle for millioner med computerudstyr og mobiltelefoner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En bøde på 1,9 millioner kroner og en dom på et år og tre måneders fængsler, hvor de seks måneder er ubetinget. Det blev afregningen, da en 38-årig mand fra københavnsområdet blev dømt i en sag om momssvindel med it-udstyr.

Det var en stikprøve fra Skat i EU's listesystem, som registrerer handel mellem EU-lande, der gav bonus og afslørede, at den 38-årige mand fra Søborg i løbet af et par år havde svindlet med moms for 2,7 millioner kroner i handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Svindlen, som skete mellem 2007 og 2009, foregik ved, at manden via to selskaber købte mobiltelefoner og computerudstyr fra Tyskland og Ungarn. Efterfølgende solgte han varerne videre uden at betale moms.

"Det er, hvad jeg vil betegne som en grov sag. Andre har jo ikke en chance for at konkurrere med en, der snyder med moms i det omfang," siger anklagerfuldmægtig Joy Sinius Clausen.

Selv om den 38-årige mand nåede at svindle for 2,7 millioner kroner, blev bøden kun på 1,9 millioner kroner. Men det skyldes, at han allerede har tilbagebetalt en del af de manglende penge, før retssagen blev afsluttet.

Derfor er anklageren Joy Sinius Clausen også tilfreds med dommen, selv om hun dog helst havde set, at hele fængselsstraffen på et år og tre måneder var blevet gjort ubetinget. Som dommen faldt, skal den 38-årige seks måneder i fængsel. De resterende ni måneder af fængselsdommen er gjort betinget med et års prøvetid.

Den 38-årige mand har taget 14 dages betænkningstid til at overveje, om han vil anke dommen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job