Københavner i fængsel for momssvindel med it-udstyr

Kæmpebøde og fængselsdom til 38-årig mand for at momssvindle for millioner med computerudstyr og mobiltelefoner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En bøde på 1,9 millioner kroner og en dom på et år og tre måneders fængsler, hvor de seks måneder er ubetinget. Det blev afregningen, da en 38-årig mand fra københavnsområdet blev dømt i en sag om momssvindel med it-udstyr.

Det var en stikprøve fra Skat i EU's listesystem, som registrerer handel mellem EU-lande, der gav bonus og afslørede, at den 38-årige mand fra Søborg i løbet af et par år havde svindlet med moms for 2,7 millioner kroner i handel med computerudstyr og mobiltelefoner.

Svindlen, som skete mellem 2007 og 2009, foregik ved, at manden via to selskaber købte mobiltelefoner og computerudstyr fra Tyskland og Ungarn. Efterfølgende solgte han varerne videre uden at betale moms.

"Det er, hvad jeg vil betegne som en grov sag. Andre har jo ikke en chance for at konkurrere med en, der snyder med moms i det omfang," siger anklagerfuldmægtig Joy Sinius Clausen.

Selv om den 38-årige mand nåede at svindle for 2,7 millioner kroner, blev bøden kun på 1,9 millioner kroner. Men det skyldes, at han allerede har tilbagebetalt en del af de manglende penge, før retssagen blev afsluttet.

Derfor er anklageren Joy Sinius Clausen også tilfreds med dommen, selv om hun dog helst havde set, at hele fængselsstraffen på et år og tre måneder var blevet gjort ubetinget. Som dommen faldt, skal den 38-årige seks måneder i fængsel. De resterende ni måneder af fængselsdommen er gjort betinget med et års prøvetid.

Den 38-årige mand har taget 14 dages betænkningstid til at overveje, om han vil anke dommen.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S