Millionunderskud: Fejlsatsning blev dyr for nordjysk forhandler

CRM-eventyr og opkøb lammede salget og fjernede fokus fra vores kerneforretning, lyder det fra direktør.

Artikel top billede

2012 blev et år med for mange bolde i luften for ERP-huset Bornerup Datacenter, som kom ud af året med et underskud før skat på næsten en million kroner - helt præcis et minus på 997.788 kroner mod et tilsvarende millionplus i 2011.

Samtidig med at Thisted-forhandleren var midt i en satsning på at opbygge en konsulentforretning med salg af CRM-løsninger, kastede man sig også ud i et opkøb af C5-forhandleren Datek i Herlev. Men det viste sig ifølge partner og medejer i Bornerup Datacenter, Christian Søe-Larsen, at være for stor en mundfuld, som både kostede mange penge og gik ud over kerneforretningen - salg af løsninger til økonomisystemet C5.

CRM-satsningen er nu lukket ned, og de 2½ tilknyttede konsulenter er fyret. Tilbage er fortsat en intakt C5-forretning med i alt 17 ansatte, hvoraf de fem arbejder fra afdelingen i Herlev.

"Vores fokus var lige ude og blafre lige lovlig meget, inden vi fik ryddet op i det. Men siden 1. september har vi været godt i gang igen - rigtig godt endda," siger Christian Søe-Larsen i dag. Han forventer et resultat for 2013 på mindst halvanden million kroner.

Han siger, at firmaet kun kan bebrejde sig selv for blamagen i 2012, som altså tilsammen har drænet bundlinien for cirka to millioner kroner.

"Vi var ude og lege lidt med salg af CRM-licenser. Men vi lagde alt for meget fokus derover. Vi har haft for mange ansatte, der ikke hentede konsulent-timer hjem til vores kerneforretning. Der har vi ikke været gode nok. Samtidig kunne vi ikke finde de rigtige CRM-konsulenter, og det kostede os alt for meget i uddannelse og manglende indtægter," siger Christian Søe-Larsen.

Også når det gælder opkøbet af Datek, tager han de problemer, som opkøbet har medført, på sin egen kappe.

"Der har ikke været nogen skeletter i skabene (hos Datek, red.). Slet, slet ikke. Det tog os bare for lang tid at få de to forretninger til at smelte sammen, så vi kunne koncentrere os om det, vi er gode til."

Christian Søe-Larsen anslår, at det manglende fokus på salg og afviklingen af CRM-eventyret bidrager nogenlunde lige meget til det negative regnskabsresultat. Han kan dog glæde sig over, at virksomheden er så velpolstret, at underskuddet kan finansieres ved at tage penge fra egenkapitalen.

"En stor del af underskuddet er afskrivninger, så rent likviditetsmæssigt har det ikke været så slemt. Men
selvfølgelig er det en grim bet. Vi vidste, at det ville være slemt. Men vi er oppe på hesten igen, og vi har aldrig mistet troen på, at forretningen kunne hænge sammen," siger Christian Søe-Larsen.

Læs mere:
Frygter at tabe kunder: Derfor udvider C5-veteran med NAV
Bornerups Datacenter køber Datek
Jysk forhandler køber sig til nye kunder
Bornerup inviterer mindre C5-forhandlere indenfor

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S