HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død

Efter 20 procent fald i pc-salget: En kæmpe opgraderingsbølge ligger lige om hjørnet.

Artikel top billede

HP har netop afleveret et regnskab, som viser, at pc-giganten i sidste kvartal oplevede et fald på 20 procent i salget af pc'er.

Men det betyder ikke, at pc-salget er dødt, lyder det fra HP's topchef, Meg Whitman.

"Jeg tror faktisk ikke, at pc'erne er døde. Derfor skal vores forhandlere heller ikke opgive håbet," siger Meg Whitman i et interview med det amerikanske kanalmedie CRN.

Meg Whitman mener, der ligger en stor opgraderingsbølge og venter forude. En pc-relateret opgraderingsbølge, vel at mærke.

Hun hævder, at 40 procent af virksomhederne i hele verden stadig kører Windows XP.

"De er enten nødt til at opgradere deres hardware og software eller bare deres software. Men der bliver en opgraderingsbølge, som forhandleren kan deltage i," siger Whitman.

Hun tror dog ikke på, at det bliver Windows 8, der kommer til trække forrest i bølgen.

"I min optik kommer hele denne opgraderingsbølge til at gå til Windows 7," konstaterer HP-chefen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,