HP-boss til forhandlere: Pc'en er altså ikke død

Efter 20 procent fald i pc-salget: En kæmpe opgraderingsbølge ligger lige om hjørnet.

Artikel top billede

HP har netop afleveret et regnskab, som viser, at pc-giganten i sidste kvartal oplevede et fald på 20 procent i salget af pc'er.

Men det betyder ikke, at pc-salget er dødt, lyder det fra HP's topchef, Meg Whitman.

"Jeg tror faktisk ikke, at pc'erne er døde. Derfor skal vores forhandlere heller ikke opgive håbet," siger Meg Whitman i et interview med det amerikanske kanalmedie CRN.

Meg Whitman mener, der ligger en stor opgraderingsbølge og venter forude. En pc-relateret opgraderingsbølge, vel at mærke.

Hun hævder, at 40 procent af virksomhederne i hele verden stadig kører Windows XP.

"De er enten nødt til at opgradere deres hardware og software eller bare deres software. Men der bliver en opgraderingsbølge, som forhandleren kan deltage i," siger Whitman.

Hun tror dog ikke på, at det bliver Windows 8, der kommer til trække forrest i bølgen.

"I min optik kommer hele denne opgraderingsbølge til at gå til Windows 7," konstaterer HP-chefen.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S