Also: Vi ville gerne tjene flere penge i Danmark

God indtjening i Norge og Sverige er et plaster på et vigende overskud i distributørens danske forretning.

Artikel top billede

Landets største it-distributør Also har svært ved tjene penge på det danske marked. Det viser det netop offentliggjorte regnskab for 2012, hvor resultatet før skat endte på 62,8 millioner kroner mod 79,7 millioner året før.

Med en samlet omsætning 7,1 milliarder kroner - en vækst på godt otte procent - svarer det til en indtjeningsmargin i 2012 på mindre end en procent.

Med til historien hører dog, at mindst to af de syv omsætningsmilliarder er varer, der leveres til Alsos afdelinger i Norge og Sverige. Men det er en ringe trøst for nordisk direktør Torben Qvist.

"På skandinavisk niveau er vi rigtig godt tilfredse, men vi ville gerne have tjent lidt flere penge i Danmark. Samlet har vi et overskud før skat på 104 millioner kroner i Danmark, Norge og Sverige. Vi har set en rigtig god udvikling i Norge, og der har været fremgang i Sverige," siger Torben Qvist, som ikke ønsker at oplyse den præcise størrelse af den rene danske omsætning.

2012 har ifølge Qvist været præget af tilbagegang på markederne for traditionel it-hardware, og den udvikling forventer han vil fortsætte i 2013. Han peger blandt andet på de seneste IDC-tal, som viste en fald i salget af traditionelle pc'er på næsten 20 procent i årets første kvartal.

"I 2012 begyndte vi at se lidt træthed på pc-området, som ikke helt har haft den samme vægt som eksempelvis tilbehør- og supplies-varer. Her, hvor vi er godt inde i andet kvartal af 2012, kan vi se, at det ikke er blevet lettere. Nedgangen i pc-salget på en snes procent i første kvartal fortæller sit tydelige sprog. Så der skal arbejdes meget med andre områder for at finde vækst, der kan kompensere for nedgangen på den traditionelle it-side," siger Torben Qvist.

Læs mere:

Also Actebis nærmer sig halv milliard i overskud
Also Actebis: Producenterne rådgiver for dårligt
Se Actebis nye nordiske kæmpelager i Taastrup

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job