Fortsætter opkøbstogt: EG overtager dansk Navision-hus

Den danske ERP-koncern sætter endnu et hak i bæltet med opkøb af sjællandsk konkurrent.

Artikel top billede

EG-koncernen har endnu en gang været en tur i banken for hæve penge til et markant opkøb.

Denne gang er den udkårne det nordsjællandske Navision-hus Datapro, som med 20 ansatte og en omsætning på godt 30 millioner kroner sender EG op som nummer to på det danske marked for Navision (Microsoft Dynamics NAV) - foran konkurrenten Elbæk & Vejrup, men stadig efter Norriq.

"Vi har været på udkig efter en stærk partner, og når vi kigger rundt i Danmark, er Datapro den partner, som har de stærkeste ressourcer, og som flere år i træk er blevet kåret som den bedste Microsoft-partner på NAV. De sidder med nogle sindssygt dygtige ansatte og en meget spændende kundegruppe på mere end 300 kunder. Når vi binder det sammen med det branchefokus vi har, tror vi, at vi kan skabe noget, hvor én plus én giver mere end to," siger EGs koncerndirektør Leif Vestergaard.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge der er lagt på bordet for Datapros ejere.

Tidligere i dag er Datapros medarbejdere blevet orienteret om opkøbet, som er det 14. EG-opkøb inden for de seneste tre år. I det seneste regnskab nåede EG-koncernen en samlet omsætning på 1,5 milliarder kroner.

EG's sult efter opkøb er slet ikke stillet endnu, siger Leif Vestergaard.

"Jeg tror, vi kommer til at tale sammen igen om samme emne. Men skal vi ikke lige gå på på sommerferie først," siger han.

Hos Datapro glæder direktør Brian Atli sig over de muligheder, der nu åbner sig for at tilbyde mere avancerede løsninger til kunderne.

"Kunderne vil gerne have cloud-løsninger og business intelligence hos os, men vi har ikke haft størrelsen til de komplekse løsninger. Det har vi nu, og vi forventer betydelig vækst både hos vores egne 300 kunder og blandt EG's eksisterende kunder, nu hvor vareudbuddet bliver markant forøget," siger Brian Atli.

Læs mere:

EG i kraftig vækst: Sluger endnu en forhandler
Datapro tjente en million per ansat
25 år med Navision

Danskere dominerer Dynamics-hitliste

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S