Dell på jagt efter nye danske partnere

Mægtige Dell er på jagt efter nye danske partnere inden for en helt bestemt kategori.

Artikel top billede

Med et spritnyt cloud-program går producenten Dell efter at få fodfæste på det voksende marked for cloud-baseret it-infrastruktur.

I USA har Dell netop indgået partnerskab med tre cloud-udbydere, som tilsammen dækker centrale områder som web-services, mobility og hosting.

Samtidig har Dell netop offentliggjort opkøbet af den amerikanske cloud-management-specialist Entratius, som er sidste brik i et puslespil, der gør det muligt for Dell at levere public og private cloud-løsninger - plus de forskellige hybride modeller derimellem.

Herhjemme er Dell ifølge salgsdirektør Lars Baun klar til at rulle det nye cloud-program ud på det danske marked.

Lige nu er man i forhandlinger med flere mellemstore hosting-udbydere.

Lars Baun forventer, at Dell i Danmark inden årets udgang vil kunne præsentere sine nye cloud-partnere.

Han ønsker dog ikke at sætte navn på de kandidater, man lige nu taler med.

Her vil Dell finde partnerne

"I Danmark er hosting-markedet domineret af udbydere som KMD, NNIT, CSC og IBM. Laget nedenunder de udbydere er der, hvor vi regner med at finde vores nye cloud-partnere," siger Lars Baun.

Han peger eksempelvis på medlemsvirksomhederne i den knap halvandet år gamle Brancheforening for it-hostingvirksomheder (BFIH), som et oplagt terræn for Dells søgen efter partnere, der kan sælge Dells nye cloud-ydelser.

I første omgang vil Dell Danmark dog satse på ganske få partnere.

De nye cloud-partnere skal ifølge Lars Baun koncentrere sig om kunder i SMB- og midmarket-segmentet plus enkelte udvalgte markedsvertikaler.

Læs mere:

Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Hosting-forhandler først med kvalitetsstempel

Dansker til tops i Dell

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S