Dell på jagt efter nye danske partnere

Mægtige Dell er på jagt efter nye danske partnere inden for en helt bestemt kategori.

Artikel top billede

Med et spritnyt cloud-program går producenten Dell efter at få fodfæste på det voksende marked for cloud-baseret it-infrastruktur.

I USA har Dell netop indgået partnerskab med tre cloud-udbydere, som tilsammen dækker centrale områder som web-services, mobility og hosting.

Samtidig har Dell netop offentliggjort opkøbet af den amerikanske cloud-management-specialist Entratius, som er sidste brik i et puslespil, der gør det muligt for Dell at levere public og private cloud-løsninger - plus de forskellige hybride modeller derimellem.

Herhjemme er Dell ifølge salgsdirektør Lars Baun klar til at rulle det nye cloud-program ud på det danske marked.

Lige nu er man i forhandlinger med flere mellemstore hosting-udbydere.

Lars Baun forventer, at Dell i Danmark inden årets udgang vil kunne præsentere sine nye cloud-partnere.

Han ønsker dog ikke at sætte navn på de kandidater, man lige nu taler med.

Her vil Dell finde partnerne

"I Danmark er hosting-markedet domineret af udbydere som KMD, NNIT, CSC og IBM. Laget nedenunder de udbydere er der, hvor vi regner med at finde vores nye cloud-partnere," siger Lars Baun.

Han peger eksempelvis på medlemsvirksomhederne i den knap halvandet år gamle Brancheforening for it-hostingvirksomheder (BFIH), som et oplagt terræn for Dells søgen efter partnere, der kan sælge Dells nye cloud-ydelser.

I første omgang vil Dell Danmark dog satse på ganske få partnere.

De nye cloud-partnere skal ifølge Lars Baun koncentrere sig om kunder i SMB- og midmarket-segmentet plus enkelte udvalgte markedsvertikaler.

Læs mere:

Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Hosting-forhandler først med kvalitetsstempel

Dansker til tops i Dell

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,