Dell på jagt efter nye danske partnere

Mægtige Dell er på jagt efter nye danske partnere inden for en helt bestemt kategori.

Artikel top billede

Med et spritnyt cloud-program går producenten Dell efter at få fodfæste på det voksende marked for cloud-baseret it-infrastruktur.

I USA har Dell netop indgået partnerskab med tre cloud-udbydere, som tilsammen dækker centrale områder som web-services, mobility og hosting.

Samtidig har Dell netop offentliggjort opkøbet af den amerikanske cloud-management-specialist Entratius, som er sidste brik i et puslespil, der gør det muligt for Dell at levere public og private cloud-løsninger - plus de forskellige hybride modeller derimellem.

Herhjemme er Dell ifølge salgsdirektør Lars Baun klar til at rulle det nye cloud-program ud på det danske marked.

Lige nu er man i forhandlinger med flere mellemstore hosting-udbydere.

Lars Baun forventer, at Dell i Danmark inden årets udgang vil kunne præsentere sine nye cloud-partnere.

Han ønsker dog ikke at sætte navn på de kandidater, man lige nu taler med.

Her vil Dell finde partnerne

"I Danmark er hosting-markedet domineret af udbydere som KMD, NNIT, CSC og IBM. Laget nedenunder de udbydere er der, hvor vi regner med at finde vores nye cloud-partnere," siger Lars Baun.

Han peger eksempelvis på medlemsvirksomhederne i den knap halvandet år gamle Brancheforening for it-hostingvirksomheder (BFIH), som et oplagt terræn for Dells søgen efter partnere, der kan sælge Dells nye cloud-ydelser.

I første omgang vil Dell Danmark dog satse på ganske få partnere.

De nye cloud-partnere skal ifølge Lars Baun koncentrere sig om kunder i SMB- og midmarket-segmentet plus enkelte udvalgte markedsvertikaler.

Læs mere:

Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Hosting-forhandler først med kvalitetsstempel

Dansker til tops i Dell

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS