Dell på jagt efter nye danske partnere

Mægtige Dell er på jagt efter nye danske partnere inden for en helt bestemt kategori.

Artikel top billede

Med et spritnyt cloud-program går producenten Dell efter at få fodfæste på det voksende marked for cloud-baseret it-infrastruktur.

I USA har Dell netop indgået partnerskab med tre cloud-udbydere, som tilsammen dækker centrale områder som web-services, mobility og hosting.

Samtidig har Dell netop offentliggjort opkøbet af den amerikanske cloud-management-specialist Entratius, som er sidste brik i et puslespil, der gør det muligt for Dell at levere public og private cloud-løsninger - plus de forskellige hybride modeller derimellem.

Herhjemme er Dell ifølge salgsdirektør Lars Baun klar til at rulle det nye cloud-program ud på det danske marked.

Lige nu er man i forhandlinger med flere mellemstore hosting-udbydere.

Lars Baun forventer, at Dell i Danmark inden årets udgang vil kunne præsentere sine nye cloud-partnere.

Han ønsker dog ikke at sætte navn på de kandidater, man lige nu taler med.

Her vil Dell finde partnerne

"I Danmark er hosting-markedet domineret af udbydere som KMD, NNIT, CSC og IBM. Laget nedenunder de udbydere er der, hvor vi regner med at finde vores nye cloud-partnere," siger Lars Baun.

Han peger eksempelvis på medlemsvirksomhederne i den knap halvandet år gamle Brancheforening for it-hostingvirksomheder (BFIH), som et oplagt terræn for Dells søgen efter partnere, der kan sælge Dells nye cloud-ydelser.

I første omgang vil Dell Danmark dog satse på ganske få partnere.

De nye cloud-partnere skal ifølge Lars Baun koncentrere sig om kunder i SMB- og midmarket-segmentet plus enkelte udvalgte markedsvertikaler.

Læs mere:

Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Hosting-forhandler først med kvalitetsstempel

Dansker til tops i Dell

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird