Partner: Microsoft sidder tungt på big data

Med Computerworld til WPC Dansk big data-virksomhed fortæller her, hvordan Microsoft har rettet kursen ind, og nu sidder tungt på det danske marked for big data-ydelser.

Artikel top billede

Nu begynder vi at se, at de rigtige mennesker lytter og forstår, hvad man kan med big data, siger Morten Frederiksen, partner i Platon.

Houston: Konsulenthuset Platon, der specialisere sig i at forvandle danske virksomheders informationer til big data, er helt klar i mælet, når det drejer sig om, hvilke produkter, der er vigtigst for virksomheden.

"Microsoftprodukterne har den største trækkraft i markedet. Det er her, virksomhederne vælger at investere, og det er simpelthen det, kunderne efterspørger," siger Morten Frederiksen, der er partner i Platon.

Platon er platformuafhængig og understøtter udover Microsoft også SAP, IBM, SAS og Oracle, men Platon gør det alligevel klart, at kunderne i øjeblikket rykker mest efter Microsoft-relaterede ydelser.

Ifølge Morten Frederiksen er det et udtryk for, at virksomhederne vægter integrationen på tværs af enheder og platforme.

Big data er netop et af Microsofts punkter på den dagsorden, der er netop er blevet fremlagt på Worldwide Partner Conference i Houston.

Derfor er Danmark Microsoft-land

Ifølge Morten Frederiksen er det særligt det danske marked, der er meget interesserede i Microsofts pallette af big data-produkter. Danmark er Microsoft-land.

"Rigtig mange af vores kunder har Microsoft på et eller andet niveau i virksomheden, det er noget så banalt som at have deres Exchange- og Office-produkter, og det findes jo på 99 procent af alle de desktops, vi ser," fortæller Morten Frederiksen.

Integrationen med resten af kundernes produkter er et af de krav, som Platon oftest støder på, når virksomheden leverer sine big data-konsulentydelser og -løsninger til virksomhederne.

"Folk skal bruge Excel, Sharepoint, Exhcange og Lync til at skabe hele den der integrerede platform omkring den informationsoplevelse, big data hurtigt bliver." siger han.

Læs også:

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Microsoft har taget sin tid

Men kundernes big data-efterspørgsel har ikke altid involveret Microsoft, fortæller Morten Frederiksen.

"Jeg må indrømme, at Microsoft ikke var med på banen i starten. Der var det jo næsten udelukkende open-source værktøjet Hadoop, vi brugte,"

Det billede er til gængæld helt anderledes i dag.

"Microsoft er jo meget fokuserede på at få teknologierne bygget ind i deres eksisterende services. Men jeg har en klar forventning om, at de vil fokusere på at integrere flere big data-elementer i den normale SQL-server og dermed demokratisere big data for de danske virksomheder." siger han.

"På den måde vil big data blive langt mere tilgængeligt og langt mere brugbart for almindelige danske virksomheder."

Partner: Big data er det nye normale
Microsofts fokus på big data, ser ud til at blive et rigtigt fornuftigt træk. Ifølge Platon er det danske marked for alvor ved at rykke på de store datasæt.

"Platon har længe holdt seminarer, lavet blogindlæg og medvirket i diverse artikler, og har været en del af big data-hypen, men nu begynder vi at se, at de rigtige mennesker lytter og forstår, hvad man kan med big data."

Platons big data-afdeling indeholder i øjeblikket syv mand, hvor kompetencerne spænder fra databaseadministratorer, matematikere og statistikere.

"Vi har også en aftale med Aarhus Universitet om at kunne trække på deres ressourcer. Det kunne eksempelvis være et samarbejde med ph.d-studerende." siger Morten Frederiksen.

Læs også:

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S