Partner: Microsoft sidder tungt på big data

Med Computerworld til WPC Dansk big data-virksomhed fortæller her, hvordan Microsoft har rettet kursen ind, og nu sidder tungt på det danske marked for big data-ydelser.

Artikel top billede

Nu begynder vi at se, at de rigtige mennesker lytter og forstår, hvad man kan med big data, siger Morten Frederiksen, partner i Platon.

Houston: Konsulenthuset Platon, der specialisere sig i at forvandle danske virksomheders informationer til big data, er helt klar i mælet, når det drejer sig om, hvilke produkter, der er vigtigst for virksomheden.

"Microsoftprodukterne har den største trækkraft i markedet. Det er her, virksomhederne vælger at investere, og det er simpelthen det, kunderne efterspørger," siger Morten Frederiksen, der er partner i Platon.

Platon er platformuafhængig og understøtter udover Microsoft også SAP, IBM, SAS og Oracle, men Platon gør det alligevel klart, at kunderne i øjeblikket rykker mest efter Microsoft-relaterede ydelser.

Ifølge Morten Frederiksen er det et udtryk for, at virksomhederne vægter integrationen på tværs af enheder og platforme.

Big data er netop et af Microsofts punkter på den dagsorden, der er netop er blevet fremlagt på Worldwide Partner Conference i Houston.

Derfor er Danmark Microsoft-land

Ifølge Morten Frederiksen er det særligt det danske marked, der er meget interesserede i Microsofts pallette af big data-produkter. Danmark er Microsoft-land.

"Rigtig mange af vores kunder har Microsoft på et eller andet niveau i virksomheden, det er noget så banalt som at have deres Exchange- og Office-produkter, og det findes jo på 99 procent af alle de desktops, vi ser," fortæller Morten Frederiksen.

Integrationen med resten af kundernes produkter er et af de krav, som Platon oftest støder på, når virksomheden leverer sine big data-konsulentydelser og -løsninger til virksomhederne.

"Folk skal bruge Excel, Sharepoint, Exhcange og Lync til at skabe hele den der integrerede platform omkring den informationsoplevelse, big data hurtigt bliver." siger han.

Læs også:

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Microsoft har taget sin tid

Men kundernes big data-efterspørgsel har ikke altid involveret Microsoft, fortæller Morten Frederiksen.

"Jeg må indrømme, at Microsoft ikke var med på banen i starten. Der var det jo næsten udelukkende open-source værktøjet Hadoop, vi brugte,"

Det billede er til gængæld helt anderledes i dag.

"Microsoft er jo meget fokuserede på at få teknologierne bygget ind i deres eksisterende services. Men jeg har en klar forventning om, at de vil fokusere på at integrere flere big data-elementer i den normale SQL-server og dermed demokratisere big data for de danske virksomheder." siger han.

"På den måde vil big data blive langt mere tilgængeligt og langt mere brugbart for almindelige danske virksomheder."

Partner: Big data er det nye normale
Microsofts fokus på big data, ser ud til at blive et rigtigt fornuftigt træk. Ifølge Platon er det danske marked for alvor ved at rykke på de store datasæt.

"Platon har længe holdt seminarer, lavet blogindlæg og medvirket i diverse artikler, og har været en del af big data-hypen, men nu begynder vi at se, at de rigtige mennesker lytter og forstår, hvad man kan med big data."

Platons big data-afdeling indeholder i øjeblikket syv mand, hvor kompetencerne spænder fra databaseadministratorer, matematikere og statistikere.

"Vi har også en aftale med Aarhus Universitet om at kunne trække på deres ressourcer. Det kunne eksempelvis være et samarbejde med ph.d-studerende." siger Morten Frederiksen.

Læs også:

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos