Rabbinere raser over registrering af .kosher-domæne

Jødiske rabbinere raser over, at et nyt top-level-domæne kan ende med i domænenavne ala HitlerFarts.kosher.

Artikel top billede

Jødiske rabbinere er tossede over den godkendelsesproces, som top-level-domænet .kosher i øjeblikket er underlagt.

"Islamiske ledere fik chancen for at protestere mod oprettelsen af .halal, mens rabbinerne nu er vrede over, at de ikke fik lov til at fremlægge en sag mod oprettelsen af .kosher-domænet," skriver mediet The Daily Dot.

Hvis .kosher-domænet udgives på domæne-markedet, frygter de jødiske rabbinere, at det vil medeføre domænenavne, som ikke umiddelbart passer særligt godt ind i religionspolitikken.

Uden ordentlig regulering vil det være muligt at oprette HitlerFarts.kosher, skriver The Daily Dot.

Jødisk organisation kræver ligebehandling

Det er organisationen ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, der vælger, hvilke nye top-level-domæner der skal på markedet.

Her konsulterer organisationen det uafhængige organ GAC, Governmental Advisory Committee, som tages med på råd, når domænespørgsmålene kan blive politiske.

I forbindelse med forsøget på godkendelse af .halal, blev oprettelsen sendt i høring blandt islamiske ledere, og GAC valgte dernæst at nedstemme oprettelsen af domænet.

"Oprettelsen anses for upassende i henhold til islamisk lov," skriver The Daily Dot.

Men i forbindelse med spørgsmålet om oprettelsen af domænet .kosher fik jødiske rabbinere ikke mulighed for høring.

Det har fået organisationen Kosher Certification, der i dag står for godkendelsen af 63 procent af Kosher-madens ingredienser på verdensplan, op af stolen.

Kosher-domæne skal administreres af jødisk virksomhed

Anmodningen om at få indført .kosher top-level-domænet er blevet indsendt til ICANN af den jødiske orgainisation "Udvalget for udbredelsen af Torah", der har afleveret ansøgningen gennem virksomheden Kosher Marketing Assets LLC.

"Missionen for .kosher top-level-domænet er at fremme Kosher-fødevarer i almindelighed, samt OK Kosher Certification og særligt virksomhedens klienter," skriver virksomheden i ansøgningen til ICANN.

Ansøgningen beskriver også, hvordan virksomheden ønsker at domænet skal administreres, og her vil det være virksomheden selv, der skal bestemme, hvem der må få lov til at købe domæner med endelsen .kosher.

"Kun kunder, der passerer en streng certificering, vil kunne gøre brug af domæner under .kosher-top-level-domænet," skriver virksomheden i sin ansøgning.

Men det er altså ikke noget, der kan berolige de jødiske rabbinere, der har gjort indsigelse over for ICANN.

Læs også:

Attraktivt domæne på to tegn solgt for svimlende beløb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS