Rabbinere raser over registrering af .kosher-domæne

Jødiske rabbinere raser over, at et nyt top-level-domæne kan ende med i domænenavne ala HitlerFarts.kosher.

Artikel top billede

Jødiske rabbinere er tossede over den godkendelsesproces, som top-level-domænet .kosher i øjeblikket er underlagt.

"Islamiske ledere fik chancen for at protestere mod oprettelsen af .halal, mens rabbinerne nu er vrede over, at de ikke fik lov til at fremlægge en sag mod oprettelsen af .kosher-domænet," skriver mediet The Daily Dot.

Hvis .kosher-domænet udgives på domæne-markedet, frygter de jødiske rabbinere, at det vil medeføre domænenavne, som ikke umiddelbart passer særligt godt ind i religionspolitikken.

Uden ordentlig regulering vil det være muligt at oprette HitlerFarts.kosher, skriver The Daily Dot.

Jødisk organisation kræver ligebehandling

Det er organisationen ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, der vælger, hvilke nye top-level-domæner der skal på markedet.

Her konsulterer organisationen det uafhængige organ GAC, Governmental Advisory Committee, som tages med på råd, når domænespørgsmålene kan blive politiske.

I forbindelse med forsøget på godkendelse af .halal, blev oprettelsen sendt i høring blandt islamiske ledere, og GAC valgte dernæst at nedstemme oprettelsen af domænet.

"Oprettelsen anses for upassende i henhold til islamisk lov," skriver The Daily Dot.

Men i forbindelse med spørgsmålet om oprettelsen af domænet .kosher fik jødiske rabbinere ikke mulighed for høring.

Det har fået organisationen Kosher Certification, der i dag står for godkendelsen af 63 procent af Kosher-madens ingredienser på verdensplan, op af stolen.

Kosher-domæne skal administreres af jødisk virksomhed

Anmodningen om at få indført .kosher top-level-domænet er blevet indsendt til ICANN af den jødiske orgainisation "Udvalget for udbredelsen af Torah", der har afleveret ansøgningen gennem virksomheden Kosher Marketing Assets LLC.

"Missionen for .kosher top-level-domænet er at fremme Kosher-fødevarer i almindelighed, samt OK Kosher Certification og særligt virksomhedens klienter," skriver virksomheden i ansøgningen til ICANN.

Ansøgningen beskriver også, hvordan virksomheden ønsker at domænet skal administreres, og her vil det være virksomheden selv, der skal bestemme, hvem der må få lov til at købe domæner med endelsen .kosher.

"Kun kunder, der passerer en streng certificering, vil kunne gøre brug af domæner under .kosher-top-level-domænet," skriver virksomheden i sin ansøgning.

Men det er altså ikke noget, der kan berolige de jødiske rabbinere, der har gjort indsigelse over for ICANN.

Læs også:

Attraktivt domæne på to tegn solgt for svimlende beløb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job