Rabbinere raser over registrering af .kosher-domæne

Jødiske rabbinere raser over, at et nyt top-level-domæne kan ende med i domænenavne ala HitlerFarts.kosher.

Artikel top billede

Jødiske rabbinere er tossede over den godkendelsesproces, som top-level-domænet .kosher i øjeblikket er underlagt.

"Islamiske ledere fik chancen for at protestere mod oprettelsen af .halal, mens rabbinerne nu er vrede over, at de ikke fik lov til at fremlægge en sag mod oprettelsen af .kosher-domænet," skriver mediet The Daily Dot.

Hvis .kosher-domænet udgives på domæne-markedet, frygter de jødiske rabbinere, at det vil medeføre domænenavne, som ikke umiddelbart passer særligt godt ind i religionspolitikken.

Uden ordentlig regulering vil det være muligt at oprette HitlerFarts.kosher, skriver The Daily Dot.

Jødisk organisation kræver ligebehandling

Det er organisationen ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, der vælger, hvilke nye top-level-domæner der skal på markedet.

Her konsulterer organisationen det uafhængige organ GAC, Governmental Advisory Committee, som tages med på råd, når domænespørgsmålene kan blive politiske.

I forbindelse med forsøget på godkendelse af .halal, blev oprettelsen sendt i høring blandt islamiske ledere, og GAC valgte dernæst at nedstemme oprettelsen af domænet.

"Oprettelsen anses for upassende i henhold til islamisk lov," skriver The Daily Dot.

Men i forbindelse med spørgsmålet om oprettelsen af domænet .kosher fik jødiske rabbinere ikke mulighed for høring.

Det har fået organisationen Kosher Certification, der i dag står for godkendelsen af 63 procent af Kosher-madens ingredienser på verdensplan, op af stolen.

Kosher-domæne skal administreres af jødisk virksomhed

Anmodningen om at få indført .kosher top-level-domænet er blevet indsendt til ICANN af den jødiske orgainisation "Udvalget for udbredelsen af Torah", der har afleveret ansøgningen gennem virksomheden Kosher Marketing Assets LLC.

"Missionen for .kosher top-level-domænet er at fremme Kosher-fødevarer i almindelighed, samt OK Kosher Certification og særligt virksomhedens klienter," skriver virksomheden i ansøgningen til ICANN.

Ansøgningen beskriver også, hvordan virksomheden ønsker at domænet skal administreres, og her vil det være virksomheden selv, der skal bestemme, hvem der må få lov til at købe domæner med endelsen .kosher.

"Kun kunder, der passerer en streng certificering, vil kunne gøre brug af domæner under .kosher-top-level-domænet," skriver virksomheden i sin ansøgning.

Men det er altså ikke noget, der kan berolige de jødiske rabbinere, der har gjort indsigelse over for ICANN.

Læs også:

Attraktivt domæne på to tegn solgt for svimlende beløb

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job