Stor distributør får nyt kæmpeminus trods hestekur

Personalenedskæringer har ikke lappet hullet i kassen i Tech Datas danske afdeling, som igen kommer ud med et blodrødt regnskab.

Artikel top billede

Et kraftigt hug i lønomkostningerne har ikke været nok til at vende udviklingen i den danske afdeling af den amerikanskejede it-distributør Tech Data, som igen-igen må lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Ifølge et netop offentliggjort årsregnskab for 2012/13 endte underskuddet før skat på minus 27,6 millioner kroner, hvilket er godt fire millioner kroner ringere end året før. Det er vel at mærke sket samtidig med et fald i omsætningen på godt otte procent - fra godt to milliarder kroner til 1,84 milliarder.

Undervejs har Tech Datas danske direktør Hanne Sjøberg forsøgt at lappe hullet i kassen ved at skære i medarbejderstaben, som er faldet fra 131 til 114 ansatte. Det slår igennem i lønudgifterne, som er sænket med næsten 13 procent fra omkring 80 til 70 millioner kroner.

Dykker man lidt ned i regnskabstallene, er det tydeligt, at Tech Data i Danmark først og fremmest har svært ved at tjene penge på sin kerneforretning. Så det er tilsyneladende ikke lykkedes at få de ansatte til at løbe stærkere eller at samarbejde mere effektivt.

Bruttofortjenesten (omsætning minus faste omkostninger) er nemlig faldet med hele 16 millioner kroner, så den nu udgør blot 2,3 procent af omsætningen. Til sammenligning var det tal året før på 3,1 procent.

I regnskabet forklarer den danske ledelse de pauvre resultater med afmatningen i markedet, ligesom man forventer, at de besparelser, som man har foretaget, vil slå fuldt igennem i indeværende regnskabsår.

Nordisk direktør Øyvind Sæther er meget fåmælt i sin kommentar til situationen i den danske afdeling:

"Jeg vil vældig gerne kommentere det danske regnskab, men det kan jeg desværre ikke. Vi kan ikke kommentere lokale resultater," lyder det fra Øyvind Sæther.

Han ønsker heller ikke at komme nærmere ind på, hvad Tech Data vil gøre for at få den danske forretning til at hænge bedre sammen.

"Vi er i Danmark for at blive der. Vi har foretaget store investeringer, og vi har en langtsigtet strategi, som går ud på at være til stede på de markeder i Europa og Norden, som vi oplever som interessante - herunder Danmark."

Tech Data har siden foråret været ramt af en større regnskabsskandale med udspring i koncernens britiske afdeling, hvor der angiveligt er blevet fusket med bogføringen af leverandør-konti. Da Tech Data fortalte den amerikanske børs om sagen, fik det selskabets aktier til at falde med 10 procent i værdi.

Sagen sætter sig også spor i det danske regnskab, hvor revisionsselskabet Ernst & Young tager forbehold for mulige justeringer af regnskabet, alt efter hvordan den britiske svindelsag udvikler sig.

Læs også:
Tech Data: Vi bliver i Danmark trods gigantiske milliontab
Så meget har Tech Data tabt i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT