Her er Danmarks tre bedste it-konsulentfirmaer

Top 100 2013 Tre konsulent-firmaer er med i opløbet om at blive Danmarks bedste.

Artikel top billede

(Foto: Top 100 201120110928Foto: Torben Klint /)

Danmarks for tidens bedste it-konsulenthuse hedder PA Consulting, ProData Consult og Implement Consulting Group.

Det viser Computerworlds Top 100-analyse, der vurderer Danmarks it-firmaer ud fra en række udvalgte regnskabs-nøgletal, der indikerer selskabets helbred og vækst-niveau.

Med i beregningerne har været regnskaberne fra 21 it-konsulenthuse, der befinder sig i en branche, hvor indtjeningen er under pres. Det kan du læse mere om her.

Helt i toppen finder vi imidlertid de tre solide it-konsulenthuse, som er med i opløbet om at vinde titlen som Danmarks bedste konsulenthus.

De er:

Implement Consulting Group
Implement Consulting Group med cirka 220 ansatte omsatte i 2012 for 371,8 millioner kroner.

Det nordsjællandske selskab fik en vækst i omsætningen på 12,2 procent, en overskudsgrad på 17,3 procent og en afkastningsgrad på 20,8 procent.

Det medarbejder-ejede konsulenthus er med andre ord en ganske solid forretning, der har haft Niels Olaf Ahrengot i spidsen som administrerende direktør - managing partner - siden begyndelsen af 2010.

ProData Consult
ProData Consult med hovedsæde i Hvidovre ved København er den klart mindste af de tre bedste konsulentfirmaer i Danmark - i hvert fald når det gælder antallet af ansatte.

Det skyldes, at selskabet bygger på en plan om at have få fastansatte og rigtigt mange freelancere, hvilket skulle øge fleksibiliteten og navigationsmulighederne for selskabet.

ProData Consult vandt i 2005 prisen som Danmark bedste it-virksomhed, da selskabet rendte med den samlede sejr i årets Top 100-konkurrence.

Det kan du læse mere om her.

ProData med omkring 30 ansatte i Danmark har afdelinger i Danmark, Sverige, Norge, Holland og Polen.

Søren Nordal Rode Sørensen har været administrerende direktør i selskabet siden foråret 2009, og selskabet kom sidste år ud med et overskud efter skat på 13,7 millioner kroner på en omsætning på 292,5 millioner kroner.

Selskabets omsætning er steget med 5,2 procent, mens overskudsgraden er på 6,4 procent og afkastningsgraden 27,1 procent.

PA Consulting Group
PA Consulting Group med hovedsæde i det mondæne Tuborg Havn i det nordlige København, har længe hørt blandt sværvægterne i den danske konsulent-industri.

Moderselskabet til det medarbejder-ejede konsulenthus hører hjemme i Storbritannien, hvor det blev grundlagt helt tilbage i 1943.

Frank Madsen har været administrerende direktør - managing partner - for det danske selskab siden sommeren 2011.

PA Consulting Groups omsætning ligger på 296,5 millioner kroner, hvilket svarer til en stigning på 1,7 procent.

Selkabet landede efter skat et overskud på 29,4 millioner kroner, hvilket svarer til en overskudsgrad på 13,8 procent.

Blandt de øvrige nominerede konsulenthuse finder vi Zenit Consult, det lille Ahoc og store Accenture.

Computerworld kårer vinderen af Top 100 den 27. september.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos