Dansk iPhone-bande afsløret: Solgte falske mobiler for millionbeløb

I netbutikker og københavnske telebutikker er kunder blevet narret til at købe falske iPhones.

Artikel top billede

Københavns Politi sigter tre mænd for salg af falske iPhones. Det tre er desuden sigtet for groft skattesvig i form af omfattende momssvindel.

De tre har ifølge Københavns Politi snydt med momsbetalingen for et beløb på 4,9 millioner kroner. De har desuden solgt kopier af iPhones til intetanende kunder. Værdien af de falske iPhones løber op i 1,3 millioner kroner.

Chefen for Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet Henning Schmidt fortæller til Computerworld, at de tre sigtede i midten af juni i år blev varetægtsfængslet i to uger i Københavns Byret. Fængslingen af den formodede hovedmand i sagen er siden blevet forlænget flere gange. Han sidder fortsat fængslet.

Af hensyn til efterforskningen har byretten indtil videre valgt at køre sagen for lukkede døre. Ifølge Henning Schmidt skal byretten i næste uge tage stilling til, om fængslingen skal forlænges yderligere.

"Hovedmanden er fængslet indtil mandag den 26. august, hvor vi vil begære ham yderligere varetægtsfængslet," siger Henning Schmidt.

Salget af de falske iPhones er ifølge Computerworlds oplysninger foregået via netbutikker og mindre københavnske telebutikker.

"Bedrageriet er sket over for kunder. Det viser sig, at det er kopiprodukter, de sælger. Så der er rigtigt mange forurettede i sagen. Folk tror jo rent faktisk, at de har købt en rigtig iPhone, og så viser det sig at være et billigt kopiprodukt," lyder det fra Henning Schmidt.

De tre sigtede i sagen nægter sig ifølge politiet skyldige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura