Dansk iPhone-bande afsløret: Solgte falske mobiler for millionbeløb

I netbutikker og københavnske telebutikker er kunder blevet narret til at købe falske iPhones.

Artikel top billede

Københavns Politi sigter tre mænd for salg af falske iPhones. Det tre er desuden sigtet for groft skattesvig i form af omfattende momssvindel.

De tre har ifølge Københavns Politi snydt med momsbetalingen for et beløb på 4,9 millioner kroner. De har desuden solgt kopier af iPhones til intetanende kunder. Værdien af de falske iPhones løber op i 1,3 millioner kroner.

Chefen for Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet Henning Schmidt fortæller til Computerworld, at de tre sigtede i midten af juni i år blev varetægtsfængslet i to uger i Københavns Byret. Fængslingen af den formodede hovedmand i sagen er siden blevet forlænget flere gange. Han sidder fortsat fængslet.

Af hensyn til efterforskningen har byretten indtil videre valgt at køre sagen for lukkede døre. Ifølge Henning Schmidt skal byretten i næste uge tage stilling til, om fængslingen skal forlænges yderligere.

"Hovedmanden er fængslet indtil mandag den 26. august, hvor vi vil begære ham yderligere varetægtsfængslet," siger Henning Schmidt.

Salget af de falske iPhones er ifølge Computerworlds oplysninger foregået via netbutikker og mindre københavnske telebutikker.

"Bedrageriet er sket over for kunder. Det viser sig, at det er kopiprodukter, de sælger. Så der er rigtigt mange forurettede i sagen. Folk tror jo rent faktisk, at de har købt en rigtig iPhone, og så viser det sig at være et billigt kopiprodukt," lyder det fra Henning Schmidt.

De tre sigtede i sagen nægter sig ifølge politiet skyldige.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS