Dansk iPhone-bande afsløret: Solgte falske mobiler for millionbeløb

I netbutikker og københavnske telebutikker er kunder blevet narret til at købe falske iPhones.

Artikel top billede

Københavns Politi sigter tre mænd for salg af falske iPhones. Det tre er desuden sigtet for groft skattesvig i form af omfattende momssvindel.

De tre har ifølge Københavns Politi snydt med momsbetalingen for et beløb på 4,9 millioner kroner. De har desuden solgt kopier af iPhones til intetanende kunder. Værdien af de falske iPhones løber op i 1,3 millioner kroner.

Chefen for Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet Henning Schmidt fortæller til Computerworld, at de tre sigtede i midten af juni i år blev varetægtsfængslet i to uger i Københavns Byret. Fængslingen af den formodede hovedmand i sagen er siden blevet forlænget flere gange. Han sidder fortsat fængslet.

Af hensyn til efterforskningen har byretten indtil videre valgt at køre sagen for lukkede døre. Ifølge Henning Schmidt skal byretten i næste uge tage stilling til, om fængslingen skal forlænges yderligere.

"Hovedmanden er fængslet indtil mandag den 26. august, hvor vi vil begære ham yderligere varetægtsfængslet," siger Henning Schmidt.

Salget af de falske iPhones er ifølge Computerworlds oplysninger foregået via netbutikker og mindre københavnske telebutikker.

"Bedrageriet er sket over for kunder. Det viser sig, at det er kopiprodukter, de sælger. Så der er rigtigt mange forurettede i sagen. Folk tror jo rent faktisk, at de har købt en rigtig iPhone, og så viser det sig at være et billigt kopiprodukt," lyder det fra Henning Schmidt.

De tre sigtede i sagen nægter sig ifølge politiet skyldige.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse