SAP: Stor fejl at vi lod dansk chef smutte til konkurrent

Det er vores egen skyld, at lovende dansker forlod os, lyder det fra europæisk topchef.

Artikel top billede

Døren hos SAP står stadig åben for Maja Løve Dybdahl, som har forladt den tyske koncern til fordel for et chefjob hos Microsoft Danmark.

Den tyske ERP-koncern SAP kendte ikke sin besøgelsestid, da selskabets nordiske partnerchef, danske Maja Løve Dybdahl, tidligere på sommeren pakkede sit kontor ned for at gå til et job som dansk partnerchef hos Microsoft, der er SAP's største konkurrent i Danmark.

Det siger Maja Løve Dybdahls nu forhenværende kollega, Luis Murguia, der er øverste chef for SAP's kanalsalg i Europa, Mellemøsten og Afrika.

I et interview med Computerworld siger han, at han ser det som en klar fejl og et stort tab, at SAP ikke formåede at holde på danskeren.

"Det var en fejl, at vi ikke formåede at skabe en klar karrierevej for hende i SAP. Så det er et stort tab for os og en stor gevinst for Microsoft," siger Luis Murguia.

Maja Løve Dybdahl nåede at være hos SAP i fire år, indtil hun altså nu har valgt at søge nye græsgange. Hendes første arbejdsdag i jobbet som partneransvarlig for Microsofts Dynamics-forretning er på tirsdag i næste uge.

Hun har tidligere haft en række både danske og internationale chefposter i ERP-koncernen Columbus, og hun kunne derfor ligne en oplagt kandidat til en international karriere hos SAP.

I hvert fald håber Luis Murguia, at Maja Løve Dybdahl på et tidspunkt vil vende tilbage til den tyske koncern.

"Det er før set, at folk er kommet tilbage til SAP. Så bliv ikke overrasket, hvis hun om et par år vender hjem til os," siger han.

Læs også:

Dansk SAP-chef går til Microsoft

Sådan vil SAP snuppe en helt ny type kunder fra Microsoft

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos