SKI afviser alle planer om pc-monopol

Der kommer mere end én leverandør på en kommende kæmpe-aftale om offentlige pc-indkøb, lyder det fra SKI.

Artikel top billede

Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) afviser, at man har planer om at gøre en kommende milliardaftale for offentlige pc-indkøb til en monopol-aftale, hvor kun én forhandler får mulighed for at levere til de offentlige kunder.

"For mig er det vigtigt at slå fast, at vi ikke lægger op til en monopolaftale. Den nye aftale er et supplement til andre offentlige indkøbsaftaler, og denne her vil være en frivillig aftale," siger udbudsdirektør i SKI Christian Lunding.

Han peger samtidig på, at SKI ud over den nye aftale også har to såkaldt forpligtende aftaler om pc-indkøb, som i alt 58 kommuner har tilsluttet sig.

Dermed afviser SKI kritik fra en række leverandører, som frygter, at den kommende pc-aftale vil undergrave de offentlige indkøberes valgfrihed og reelt sætte konkurrencen ud af kraft.

"Alt peger på, at vi kommer med et udbudsdesign med tre leverandører, som formentlig vil være forhandlere."
   Christian Lunding, udbudsdirektør, SKI

Den nye pc-aftale skal ifølge Computerworlds oplysninger erstatte to eksisterende aftaler for computere (02.04) og computer-standardarbejdspladser (02.02).

Christian Lunding fortæller, at SKI arbejder på at få en aftale med et bredt sortiment af pc'er fra flere forskellige producenter. Den nye aftale vil "meget snart" blive sendt i udbud, siger han.

"Vi forventer om ikke ret lang tid at kunne offentliggøre en prækvalifikation, baseret på de tilbagemeldinger, vi har fået fra kunder og leverandører," siger Christian Lunding.

De leverandører, som vi har talt med, siger, at SKI lægger op til en monopolaftale. Hvordan kan de have fået den opfattelse?

"Det har jeg ingen idé om. Vi har talt med leverandører, og vi har talt med kunder i vores indledende research til, hvordan vi skal lave den her aftale. Der kan være mange forståelser af, hvad der er blevet sagt, men faktum er, at når vi har samlet trådene, er vi nået frem til, at vi kan lave en aftale som vil være velfungerende med tre leverandører. Det er det, vi arbejder hen imod lige nu."

Tavshed om krav til leverandører

Vil du udelukke, at der bliver tale om en eneleverandøraftale?

"Vi arbejder med vores udbudsdesign lige nu, så jeg er lidt forsigtig med love noget endeligt. Men alt peger på, at vi kommer med et udbudsdesign med tre leverandører, som formentlig vil være forhandlere, da vi har brug for bredde i sortimentet med mange producenter på.

Er det korrekt, at SKIs nuværende computeraftaler bliver slået sammen?

"Det er ikke så simpelt. Vi kigger hele tiden på vores marked og kundernes ønsker."

Lige nu har SKI to computeraftaler. Så er det vel forholdsvis enkelt at svare på, om I slår dem sammen eller ej?

Vi laver en kommende computeraftale, som har et bredt sortiment og som er nem (for kunderne, red.) at bestille på. De kunder, som hidtil har brugt 02.02 og 02.04 eller andre aftaler, vil så kunne bruge den nye aftale, hvis det falder inden for deres behov."

Hvilke forventninger havde I til omsætningen på den nuværende 02.04-aftale, og hvor stor er omsætningen så rent faktisk blevet?

"Det har jeg ingen kommentarer til. Jeg har ikke lyst til at behandle, hvor meget der bliver købt ind på vores aftaler, i pressen."

Men hvilke forventninger havde I til omsætningen?

"Ingen kommentarer. Jeg vil slet ikke ind på noget, der handler om, hvad vi havde af forventninger (til de nuværende aftaler, red.), eller hvor stor omsætning, der har været."

Hvad er grunden til, at I ikke vil tale om det i offentligheden?

"Det vil jeg ikke drøfte. Jeg vil gerne tale om den kommende computeraftale."

Hvad vil I gøre for at skabe gennemsigtighed i markedet og komme leverandørernes bekymring for manglende konkurrence i møde?

"Når vi laver vores aftaler, undersøger vi altid, hvad vores kunder har behov for. Vi laver et design, som skal være konkurrencemæssigt fornuftigt, og som skal passe til det, markedet efterspørger. Det kommer vi også til at gøre her. Men da vi ikke har offentliggjort udbuddet endnu, er det vanskeligt for mig at fortælle om det af hensyn til princippet om ligebehandling (af tilbudsgivere, red.)."

Vil I stille krav til leverandørernes soliditet, omsætning og overskud i den nye aftale?

"Det kan jeg ikke tale om af hensyn til ligebehandlingsprincippet," slutter Christian Lunding.

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S