Danske it-chefer: Derfor vil vi have flere pc-leverandører

Det kan få alvorlige konsekvenser, hvis der bliver ryddet ud i de offentlige pc-leverandører, mener siger formanden for de kommunale it-chefer. Se her hvorfor.

Artikel top billede

"Man kan ikke drive en markedsplads med kun et skydetelt," siger formanden for de kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen Rasch.

Formanden for de kommunale it-chefer advarer mod at skære i antallet af leverandører på en kommende milliardaftale for det kommunale og statslige indkøb af pc'er.

"Hvis det er meningen, at man vil skabe en konkurrencesituation og få udbytte af et marked, hvor priserne flytter sig som spotpriserne på olie, er det måske smartere at have mange leverandører inde," siger Jørgen Kristensen Rasch, der ud over posten som formand for de kommunale it-chefer også er digitaliseringschef i Egedal kommune.

"Man kan ikke drive en markedsplads med kun ét skydetelt. Skal der være konkurrence i markedet, skal man skabe en markedsplads, hvor konkurrencen kan blomstre," siger han.

Advarslen kommer som reaktion på planer hos SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) om at skære i antallet af leverandører på den kommende indkøbsaftale, som skal erstatte to eksisterende pc-aftaler (02.02 & 02.04).

De eksisterende aftaler omfatter tilsammen otte forskellige leverandører.

Kun én leverandør

Ifølge Computerworlds oplysninger lagde SKI oprindeligt op til en aftale med kun én leverandør.

Men efter kritik fra blandt andet de nuværende leverandører har SKI ændret signaler og lægger nu op til en aftale med tre leverandører.

Jørgen Kristensen Rasch frygter desuden, at en aftale med færre leverandører vil låse de kommunale indkøbere fast på teknologi, der er forældet og gøre det svært at få adgang til de bedste og nyeste pc-produkter.

"Hele det her marked ændrer sig hele tiden, og så skal man passe på, at man ikke laver et system, hvor man ikke kan favne de nyeste teknologier og gadgets. Det her er et område, hvor der sker så meget udvikling, at man risikerer at forhindre producenterne i at lave bedre computere, hvis rammerne (for indkøb, red.) er alt for stramme," siger han.

"Den melding, jeg får fra mine kolleger i kommunerne, er, at vi skal have en ramme, der sikrer den skarpeste pris og den nyeste teknologi på det tidspunkt, hvor vi skal bruge det," lyder det fra Jørgen Kristensen Rasch.

Læs også:

SKI afviser alle planer om pc-monopol

It-firmaer raser: Mister pc-salg til det offentlige

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job