Danske Microsoft-chefer forsvinder op i skyen

Microsoft-chefer synes åbenbart, at det er sjovere at arbejde med cloud. Se her, hvor de går hen.

Artikel top billede

Endnu en af Microsofts danske chefer søger lykken i skyen i stedet for at arbejde bag de trygge mure i softwaregigantens danske hovedkvarter i Hellerup.

42-årige Lars Nygaard har efter syv år sagt farvel til jobbet som chef for Microsofts danske server- og cloud-forretning og er tiltrådt i jobbet som dansk landechef i selskabet Projectplace, der lever af at sælge et cloud-baseret værktøj til projektstyring.

Hans it-karriere startede hos Navision tilbage i 1996, og efter en tur rundt om Tectura og Maconomy kom han i 2006 til Microsoft Danmark som chef for Dynamics-forretningen.

Han ser frem til udfordringerne i sit nye job, hvor han kommer tættere på slutkunderne fremfor at sælge gennem partnere og distributører.

"Projectplace er en 100 procent cloud-baseret vækstvirksomhed. Selv om Projectplace nu har en kritisk masse med 170 medarbejdere og stærke venture fonde i ejerkredsen, er jeg fascineret af den dynamik og entreprenør-ånd, der er i virksomheden. En ånd jeg genkender fra min tid i Navision," siger Lars Nygaard.

Lars Nygaard er den seneste i rækken af Microsoft-medarbejdere og -chefer, som har søgt nye udfordringer blandt andet indenfor cloud-verdenen.

I 2012 forlod Jesper Grønbæk jobbet som chef for Microsofts danske cloud-services og startede firmaet Adactit, som leverer cloudløsninger indenfor Microsofts Office 365. Han fik i fjor de to tidligere Microsoft-direktører Jørgen Bardenfleth og Klaus Holse Andersen med på vognen som medlemmer af Adactits bestyrelse.

Tidligere har også Microsofts daværende marketingdirektør Nis Bank Lorenzen kastet sig ud i at sælge Microsofts cloud-løsninger i it-forhandleren Belsø IT.

Tidligere i år valgte en anden Microsoft-veteran med rødder i Damgaard/Navision-miljøet at gå til et job som CEO hos sikkerhedsfirmaet Secunia.

Også chefen for Microsofts enterprise-salg valgte i sommer at søge nye græsgange i et job som salgschef i A Gain Crayon.

Hen over sommeren var der også vagtskifte i Microsofts ERP-forretning, hvor partnerchefen gik til et job hos Microsoft-partnere Columbus.

Læs også:

Microsoft-veteran skal sælge cloud-løsninger

Danske Microsoft-bosser går sammen i nyt firma

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job