Forlig i faglig strid: Teknikere skal stå tidligere op

It-firma dropper krav om lønnedgang. Til gengæld får medarbejderne ringere arbejdstidsregler.

Artikel top billede

68 kørende it-teknikere hos kopi-producenten Ricoh slipper for at skulle gå otte procent ned i løn, men skal i stedet arbejde to timer ekstra pr. uge.

Det blev resultatet af en uges forhandlinger mellem teknikernes tillidsrepræsentanter og Ricohs landechef Søren Krogh-Nielsen.

It-teknikernes arbejdsdag starter, når de kører hjemmefra og direkte ud til dagens første kunde. Ifølge den nye aftale skal teknikerne for fremtiden af sted et kvarter tidligere på ugens første fire dage, ligesom arbejdstiden slutter et kvarter senere, oplyser Søren Krogh-Nielsen til Computerworld.

Den ekstra arbejdstid konverteres ifølge aftalen til efteruddannelse af teknikerne, som mens de er på kursus får løn fra en særlig uddannelsesfond under funktionæroverenskomsten mellem Dansk Metal og Dansk Industri. Dermed sparer Ricoh penge, som ellers skulle være hentet hjem gennem fyringer.

"Når vi udvider køretiden, får vi mere tid ude hos kunderne. Den overkapacitet bruges til at sende de ansatte på efteruddannelse. Det er en win-win-situation. Vi får medarbejdere, der er bedre uddannet, og vi slipper for at sige farvel til nogle kolleger," siger Søren Krogh-Nielsen.

Ricohs oprindelige udspil om nedgang i lønnen førte i sidste uge til en kortvarig arbejdsnedlæggelse blandt teknikerne.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra de ansattes tillidsrepræsentanter.

Læs også:

Teknikere i dansk it-firma nedlægger arbejdet i protest

Krisemøde i dansk it-firma: Ansatte vil ikke ned i løn

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura