Forlig i faglig strid: Teknikere skal stå tidligere op

It-firma dropper krav om lønnedgang. Til gengæld får medarbejderne ringere arbejdstidsregler.

Artikel top billede

68 kørende it-teknikere hos kopi-producenten Ricoh slipper for at skulle gå otte procent ned i løn, men skal i stedet arbejde to timer ekstra pr. uge.

Det blev resultatet af en uges forhandlinger mellem teknikernes tillidsrepræsentanter og Ricohs landechef Søren Krogh-Nielsen.

It-teknikernes arbejdsdag starter, når de kører hjemmefra og direkte ud til dagens første kunde. Ifølge den nye aftale skal teknikerne for fremtiden af sted et kvarter tidligere på ugens første fire dage, ligesom arbejdstiden slutter et kvarter senere, oplyser Søren Krogh-Nielsen til Computerworld.

Den ekstra arbejdstid konverteres ifølge aftalen til efteruddannelse af teknikerne, som mens de er på kursus får løn fra en særlig uddannelsesfond under funktionæroverenskomsten mellem Dansk Metal og Dansk Industri. Dermed sparer Ricoh penge, som ellers skulle være hentet hjem gennem fyringer.

"Når vi udvider køretiden, får vi mere tid ude hos kunderne. Den overkapacitet bruges til at sende de ansatte på efteruddannelse. Det er en win-win-situation. Vi får medarbejdere, der er bedre uddannet, og vi slipper for at sige farvel til nogle kolleger," siger Søren Krogh-Nielsen.

Ricohs oprindelige udspil om nedgang i lønnen førte i sidste uge til en kortvarig arbejdsnedlæggelse blandt teknikerne.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra de ansattes tillidsrepræsentanter.

Læs også:

Teknikere i dansk it-firma nedlægger arbejdet i protest

Krisemøde i dansk it-firma: Ansatte vil ikke ned i løn

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S