Forlig i faglig strid: Teknikere skal stå tidligere op

It-firma dropper krav om lønnedgang. Til gengæld får medarbejderne ringere arbejdstidsregler.

Artikel top billede

68 kørende it-teknikere hos kopi-producenten Ricoh slipper for at skulle gå otte procent ned i løn, men skal i stedet arbejde to timer ekstra pr. uge.

Det blev resultatet af en uges forhandlinger mellem teknikernes tillidsrepræsentanter og Ricohs landechef Søren Krogh-Nielsen.

It-teknikernes arbejdsdag starter, når de kører hjemmefra og direkte ud til dagens første kunde. Ifølge den nye aftale skal teknikerne for fremtiden af sted et kvarter tidligere på ugens første fire dage, ligesom arbejdstiden slutter et kvarter senere, oplyser Søren Krogh-Nielsen til Computerworld.

Den ekstra arbejdstid konverteres ifølge aftalen til efteruddannelse af teknikerne, som mens de er på kursus får løn fra en særlig uddannelsesfond under funktionæroverenskomsten mellem Dansk Metal og Dansk Industri. Dermed sparer Ricoh penge, som ellers skulle være hentet hjem gennem fyringer.

"Når vi udvider køretiden, får vi mere tid ude hos kunderne. Den overkapacitet bruges til at sende de ansatte på efteruddannelse. Det er en win-win-situation. Vi får medarbejdere, der er bedre uddannet, og vi slipper for at sige farvel til nogle kolleger," siger Søren Krogh-Nielsen.

Ricohs oprindelige udspil om nedgang i lønnen førte i sidste uge til en kortvarig arbejdsnedlæggelse blandt teknikerne.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra de ansattes tillidsrepræsentanter.

Læs også:

Teknikere i dansk it-firma nedlægger arbejdet i protest

Krisemøde i dansk it-firma: Ansatte vil ikke ned i løn

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job