Forlig i faglig strid: Teknikere skal stå tidligere op

It-firma dropper krav om lønnedgang. Til gengæld får medarbejderne ringere arbejdstidsregler.

Artikel top billede

68 kørende it-teknikere hos kopi-producenten Ricoh slipper for at skulle gå otte procent ned i løn, men skal i stedet arbejde to timer ekstra pr. uge.

Det blev resultatet af en uges forhandlinger mellem teknikernes tillidsrepræsentanter og Ricohs landechef Søren Krogh-Nielsen.

It-teknikernes arbejdsdag starter, når de kører hjemmefra og direkte ud til dagens første kunde. Ifølge den nye aftale skal teknikerne for fremtiden af sted et kvarter tidligere på ugens første fire dage, ligesom arbejdstiden slutter et kvarter senere, oplyser Søren Krogh-Nielsen til Computerworld.

Den ekstra arbejdstid konverteres ifølge aftalen til efteruddannelse af teknikerne, som mens de er på kursus får løn fra en særlig uddannelsesfond under funktionæroverenskomsten mellem Dansk Metal og Dansk Industri. Dermed sparer Ricoh penge, som ellers skulle være hentet hjem gennem fyringer.

"Når vi udvider køretiden, får vi mere tid ude hos kunderne. Den overkapacitet bruges til at sende de ansatte på efteruddannelse. Det er en win-win-situation. Vi får medarbejdere, der er bedre uddannet, og vi slipper for at sige farvel til nogle kolleger," siger Søren Krogh-Nielsen.

Ricohs oprindelige udspil om nedgang i lønnen førte i sidste uge til en kortvarig arbejdsnedlæggelse blandt teknikerne.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra de ansattes tillidsrepræsentanter.

Læs også:

Teknikere i dansk it-firma nedlægger arbejdet i protest

Krisemøde i dansk it-firma: Ansatte vil ikke ned i løn

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S