Københavnsk forhandler sluger jyske kolleger

Fusion giver den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners flere varer på hylden.

Artikel top billede

Kundernes krav om bredere kompetencer og flere forskellige varer på hylderne får nu den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners til at gå sammen med den lille Randers-forhandler IT Company.

Fra nytår fusionerer de to selskaber under Klestrup-navnet og kommer dermed op på tilsammen 56 medarbejdere, hvor af de otte kommer fra IT Company.

Ved fusionen indtræder IT Companys direktør Michael Schou som seniorkonsulent, bestyrelsesmedlem og medejer i det fælles selskab, som dog fortsat vil have Klestrup Partners direktør Jeppe Andersen som øverste chef og majoritetsaktionær.

Ifølge Jeppe Andersen supplerer de to forhandlere hinanden både i forhold til kundeprofiler og de løsninger, som man leverer til kunderne indenfor især manegement- og virtualiseringsløsninger.

"Kundesegmenterne supplerer hinanden godt, og vores eksisterende produkter passer også godt til IT Companys kunde, plus at vi får et større aftryk i Jylland. IT Company kommer desuden med noget sikker hosting baseret på Citrix, som rammer nede i den lave ende af markedet på en spændende måde," siger Jeppe Andersen.

Det afgørende har dog været, at de nye partnere har kunnet overbevise sig selv og hinanden om, at man passer godt sammen på det personlige plan.

"Hvis man kan sammen som mennesker, er der også større sandsynlighed for, at man kan lave resultater sammen. Jeg har altid tænkt mennesker først og bagefter på, hvad det er, vi skal arbejde sammen om," siger Jeppe Andersen.

Han fortæller videre, at de to selskaber forud for den kommende fusion har en samlet omsætning på cirka 50 millioner kroner, som han dog forventer vil stige markant i 2014.

"Vi budgetterer med en omsætning på 60 millioner, men det kan være, at vi kommer endnu højere op," siger Jeppe Andersen.

Læs også:

Forhandler dropper partnerskab med nyfusionerede Comm2ig

Klestrup henter Bjarne Søballe

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg