Artikel top billede

Københavnsk forhandler sluger jyske kolleger

Fusion giver den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners flere varer på hylden.

Kundernes krav om bredere kompetencer og flere forskellige varer på hylderne får nu den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners til at gå sammen med den lille Randers-forhandler IT Company.

Fra nytår fusionerer de to selskaber under Klestrup-navnet og kommer dermed op på tilsammen 56 medarbejdere, hvor af de otte kommer fra IT Company.

Ved fusionen indtræder IT Companys direktør Michael Schou som seniorkonsulent, bestyrelsesmedlem og medejer i det fælles selskab, som dog fortsat vil have Klestrup Partners direktør Jeppe Andersen som øverste chef og majoritetsaktionær.

Ifølge Jeppe Andersen supplerer de to forhandlere hinanden både i forhold til kundeprofiler og de løsninger, som man leverer til kunderne indenfor især manegement- og virtualiseringsløsninger.

"Kundesegmenterne supplerer hinanden godt, og vores eksisterende produkter passer også godt til IT Companys kunde, plus at vi får et større aftryk i Jylland. IT Company kommer desuden med noget sikker hosting baseret på Citrix, som rammer nede i den lave ende af markedet på en spændende måde," siger Jeppe Andersen.

Det afgørende har dog været, at de nye partnere har kunnet overbevise sig selv og hinanden om, at man passer godt sammen på det personlige plan.

"Hvis man kan sammen som mennesker, er der også større sandsynlighed for, at man kan lave resultater sammen. Jeg har altid tænkt mennesker først og bagefter på, hvad det er, vi skal arbejde sammen om," siger Jeppe Andersen.

Han fortæller videre, at de to selskaber forud for den kommende fusion har en samlet omsætning på cirka 50 millioner kroner, som han dog forventer vil stige markant i 2014.

"Vi budgetterer med en omsætning på 60 millioner, men det kan være, at vi kommer endnu højere op," siger Jeppe Andersen.

Læs også:

Forhandler dropper partnerskab med nyfusionerede Comm2ig

Klestrup henter Bjarne Søballe




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere