Københavnsk forhandler sluger jyske kolleger

Fusion giver den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners flere varer på hylden.

Artikel top billede

Kundernes krav om bredere kompetencer og flere forskellige varer på hylderne får nu den københavnske løsningsforhandler Klestrup Partners til at gå sammen med den lille Randers-forhandler IT Company.

Fra nytår fusionerer de to selskaber under Klestrup-navnet og kommer dermed op på tilsammen 56 medarbejdere, hvor af de otte kommer fra IT Company.

Ved fusionen indtræder IT Companys direktør Michael Schou som seniorkonsulent, bestyrelsesmedlem og medejer i det fælles selskab, som dog fortsat vil have Klestrup Partners direktør Jeppe Andersen som øverste chef og majoritetsaktionær.

Ifølge Jeppe Andersen supplerer de to forhandlere hinanden både i forhold til kundeprofiler og de løsninger, som man leverer til kunderne indenfor især manegement- og virtualiseringsløsninger.

"Kundesegmenterne supplerer hinanden godt, og vores eksisterende produkter passer også godt til IT Companys kunde, plus at vi får et større aftryk i Jylland. IT Company kommer desuden med noget sikker hosting baseret på Citrix, som rammer nede i den lave ende af markedet på en spændende måde," siger Jeppe Andersen.

Det afgørende har dog været, at de nye partnere har kunnet overbevise sig selv og hinanden om, at man passer godt sammen på det personlige plan.

"Hvis man kan sammen som mennesker, er der også større sandsynlighed for, at man kan lave resultater sammen. Jeg har altid tænkt mennesker først og bagefter på, hvad det er, vi skal arbejde sammen om," siger Jeppe Andersen.

Han fortæller videre, at de to selskaber forud for den kommende fusion har en samlet omsætning på cirka 50 millioner kroner, som han dog forventer vil stige markant i 2014.

"Vi budgetterer med en omsætning på 60 millioner, men det kan være, at vi kommer endnu højere op," siger Jeppe Andersen.

Læs også:

Forhandler dropper partnerskab med nyfusionerede Comm2ig

Klestrup henter Bjarne Søballe

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S